Jesteś tutaj: HomeBydgoszczUniwersytet Medyczny do dalszych prac w parlamencie

Uniwersytet Medyczny do dalszych prac w parlamencie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 19 grudzień 2019 23:21

W czwartek dość późnym wieczorem, z uwagi na przesunięcia w harmonogramie obrad, odbyło się w Sejmie I czytanie obywatelskiego projektu ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy. Debacie z galerii sejmowej przysłuchiwała się grupa mieszkańców, w tym młodzież i przewodnicząca Rady Miasta Bydgoszczy Monika Matowska-Gulczyńska.

 

Co jest najważniejszą informacją, to nie złożenie przez żadnego z posłów wniosku o odrzucenie projektu po I czytaniu. Oznacza to, że projekt zostanie przekazany do prac w komisjach: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Zdrowia. Debata pokazała, że większość klubów jest podzielona w tej sprawie, ale też pojawiło się wiele głosów, iż potrzebna jest merytoryczna debata o uczelnie medycznej w Bydgoszczy. Właściwie tylko jednoznaczny brak poparci dla tej inicjatywy przedstawili posłowie Konfederacji, jest to jednak najmniejsza siła w parlamencie, która nie posiada nawet swojego wicemarszałka.

 

Wnioskodawców, czyli ponad 160 tys. obywateli, którzy podpisali się pod tym projektem, reprezentował były poseł Zbigniew Pawłowicz, przez lata związany z bydgoskim Centrum Onkologii - Obecny status uczelni zarządzanej z Torunia, nie jest akceptowany przez obywateli – mówił parlamentarzysta wskazując, że w rankingach uczelni medycznych Collegium Medicum zależne od toruńskiego UMK dołuje. Pawłowicz wskazał chociażby na takie dziedziny jak położnictwo, czy analityka medyczna, gdzie Collegium Medicum zajmuje ostatnie miejsce.

 

- Władze UMK wykorzystują jedynie dorobek naukowy Collegium Medicum jako szyldu do pozyskiwaniu dotacji i grantów, które są realizowane w Toruniu – mówił Zbigniew Pawłowicz - Utworzenie samodzielnego 10 kraju, Uniwersytetu Medycznego w Polsce wpisuję się w strategię ministra zdrowia zwiększenia kształcenia medycznego.


Były poseł podkreślał również, że UMK przejmując Collegium Medicum przejęło też dwa szpitale uniwersyteckie w Bydgoszczy, które byłyby lepiej zarządzane, gdyby nie podlegały pod władze UMK w Toruniu.

 

Największy klub Prawo i Sprawiedliwość reprezentował poseł Sławomir Skwarek, który starał się zająć stanowisko jak najbardziej konsolidacyjne - Prawo i Sprawiedliwość zawsze ma wielki szacunek do wszelkich inicjatyw obywatelskich – mówił - 160 tys. podpisów świadczy o wielkiej determinacji mieszkańców.

 

Koalicję Obywatelską reprezentowała liderka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer - My w tej chwili bardziej niż kiedykolwiek odczuwamy, jak wielki mamy problem z brakiem lekarzy. Oznacza to, że kwestia kształcenia lekarzy jest jednym z największych problemów przed którym stoimy – podkreślała wagę sprawy, ale tez starała się mówić o porozumieniu, sugerując utworzenie przy UMK szkolnictwa medycznego oraz rozmowy o konsolidacji bydgoskich uniwersytetów.

 

Lewica postawiła w wystąpieniu klubowym na lokalnego posła Jana Szopińskiego - Powołanie Uniwersytetu Medycznego może być ważnym strategicznym krokiem w rozwoju systemu ochrony zdrowia – mówił - Brak lekarzy to kluczowa przyczyna zamykania oddziałów szpitalnych w Polsce.

 

Również PSL-Kukiz15 wystawił posła z okręgu bydgoskiego Dariusza Kurzawę, który jednak stawał w obronie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, deklarując jednocześnie w imieniu swojej formacji, że będzie ona popierać utworzenie w jakiejkolwiek formie uczelni medycznej w Bydgoszczy.

 

Przedstawiciel Konfederacji Grzegorz Braun sugerował natomiast obywatelom, którzy podpisali się pod tym projektem zrzucenie się po 100 zł - Nie możemy poprzeć tego projektu

Zrzućcie się po 100 zł i macie budżet dwakroć i z górką przewyższający budżety innych uniwersytetów.

 

Braun zapowiedział, że ten projekt nie może liczyć na poparcie Konfederacji. Pochwalił się on również, że urodził się w Toruniu.

 

Dwaj ministrowie, dwie opinie

W debacie przewidziano też 1 minutowe wystąpienia wszystkich zainteresowanych posłów. Jako pierwszy głos zabrał minister Łukasz Schreiber, który ocenił - Ten projekt to wyraz aspiracji i odwagi mieszkańców Bydgoszczy

 

A następnie zapowiedział - Należy przejść od słów do czynów, zwróciłem się do Ministra Zdrowia z prośbą o wsparcie Bydgoszczy.

 

Z wypowiedzi Schreibera wynika, że będzie dążył do merytorycznej debaty z udziałem samorządowców, ale także przedstawicieli ministerstwa zdrowia.

 

Głos zabrał też wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Maksymowicz, który jednoznacznie negatywnie ocenił ten projekt, wskazując argumenty o osłabianiu pozycji UMK w Toruniu. W jego wypowiedział nie padły jednak odpowiedzi na argumenty dotyczące służby zdrowia, czyli np. sposobu zarządzania przez UMK bydgoskimi szpitalami.

 

Toruńscy posłowie na nie

Negatywne opinie wypływały głównie od toruńskich posłów - Nie zwiększy się kształcenia lekarzy zmieniając szyldy na budynkach rektoratów – mówił poseł Tomasz Lenz. Negatywnie wypowiadała się też posłanka Iwona Michałek.

 

Przypomnijmy, że ten projekt trafił do Sejmu w 2016 roku. W kwietniu 2016 roku również zdecydowano go skierować do tych samych komisji, później jednak na kilka, można powiedzieć lat, utknął w zamrażarce. Miejmy nadzieje, że w tej kadencji będzie wywoływał większe zainteresowanie komisji.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Finał okręgowego Pucharu Polski przyniósł emocję za cały sezon

  Unia Janikowo zdobywcą okręgowego Pucharu Polski – w nagrodę zespół z Kujaw w przyszłym tygodniu zmierzy się w rozgrywkach Pucharu Polski na szczeblu centralnym z I ligowym Zagłębiem Sosnowiec. W finale Unia pokonała we Włocławku Zawiszę Bydgoszcz.

 • Wychowanek Zawiszy trafił do Niemiec

  Adrian Małachowski przygodę z piłką nożną rozpoczynał w Zawiszy, jako młody adept piłkarski urodzony w Bydgoszczy. Później trafił do juniorów Legii Warszawa, tego lata został kupiony przez 3 ligowy 1. FC Magdeburg. Małachowski występuje głównie na pozycji defensywnego pomocnika.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Własne mikroelektrownie powoli stają się rynkowym standardem

  – Korzyści dla firm z inwestowania w odnawialne źródła energii są duże. To m.in. optymalizacja kosztów, samowystarczalność energetyczna i pewność zasilania – wskazuje Dorota Zawadzka-Stępniak z Konfederacji Lewiatan. W ostatnich latach biznes coraz chętniej inwestuje we własne mikroźródła odnawialnej energii. Efektem jest w Polsce boom na energetykę słoneczną. Na koniec tego roku moc zainstalowana w fotowoltaice ma wzrosnąć do 2,5 GW, głównie dzięki aktywności prosumentów indywidualnych i biznesowych. Do tych ostatnich dołączył DHL Parcel Polska. Logistyczna firma planuje montaż instalacji fotowoltaicznych w swoich lokalizacjach w całym kraju.

 • Prezydent Andrzej Duda rozpoczyna II kadencję

  W czwartek 6 sierpnia na sali plenarnej Sejmu odbyło się uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, w czasie którego prezydent Andrzej Duda złożył ślubowanie, tym samym rozpoczynając swoją drugą kadencję w roli głowy państwa. Zgromadzenie przebiegało jednak w dość specyficznej atmosferze, nie tylko z powodu założonych masek z uwagi na sytuację epidemiczną.

Wiadomości z regionu