Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNa miesiąc przed bydgoskim Świętem Niepodległości

Na miesiąc przed bydgoskim Świętem Niepodległości

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 23 grudzień 2019 12:40
Na miesiąc przed bydgoskim Świętem Niepodległości Fot: K-PUWOJ

Do setnej rocznicy wydarzeń z 20 i 22 stycznia 1920 roku pozostał już niespełna miesiąc. Od kilku dni budynek Urzędu Wojewódzkiego zdobi okolicznościowy baner, natomiast przed tygodniem bydgoscy radni uchwalili ,,Rok 100-lecia Powrotu Bydgoszczy do Polski”.

 

20 stycznia na Stary Rynek w Bydgoszczy wkroczyły wojska polskie, tym samym kończąc okres 148 pruskiej okupacji tej ziemi. 22 stycznia do Bydgoszczy przyjechał głównodowodzący wojsk wielkopolskich gen. Józef Dowbor-Muśnicki, w którego towarzystwie minister Leon Janta-Połczyński oficjalnie przyłączył Bydgoszcz do Polski i do województwa wielkopolskiego. Wspomnieć warto też o 19 stycznia, gdy niemiecki nadburmistrz Hugo Wolf oficjalnie przekazał klucze do miasta Janowi Maciaszkowi, którego Naczelna Rada Ludowa wskazała jako pierwszego polskiego, komisarycznego prezydenta Bydgoszczy.

 

W ramach uchwalonego roku 100-lecia Powrotu Bydgoszczy do Polski planowane są wydarzenia przez cały rok, choć z uwagi na symbolikę, najwięcej będzie się działo w styczniu, czyli już niedługo.

 

W ubiegłą środę radni przyjęli również uchwałę nadającą im. Leona Janty-Połczyńskiego dla bulwarów od mostu Bernardyńskiego do alei Stefana Wyszyńskiego (bulwar północny Brdy).

Natomiast na Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w ramach programu Nieodległa zawisnął baner przypominający o setnej rocznicy oraz upamiętniający trzy postacie: gen. Józefa Dowbor-Musnickiego, Jana Biziela oraz Jana Maciaszka.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Sportis Business Club zainaugurował działalność

  W ubiegłym tygodniu działalność oficjalnie zainaugurował w Osielsku Sportis Business Club. Celem Business Clubu jest wsparcie finansowe dla rozwoju klubu piłkarskiego Sportis, który występuje na boisku w Łochowie. Drużyna seniorów awansowała w poprzednim (zakończonym szybciej z powodu COVID-19) sezonie do IV ligi.

 • Finał okręgowego Pucharu Polski przyniósł emocję za cały sezon

  Unia Janikowo zdobywcą okręgowego Pucharu Polski – w nagrodę zespół z Kujaw w przyszłym tygodniu zmierzy się w rozgrywkach Pucharu Polski na szczeblu centralnym z I ligowym Zagłębiem Sosnowiec. W finale Unia pokonała we Włocławku Zawiszę Bydgoszcz.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Mocny przyrost zachorowań na COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 843 nowych przypadkach COVID-19 w Polsce, z czego 24 przypadkach w województwie kujawsko-pomorskim. Tak dużego dziennego przyrostu nie mieliśmy w naszym województwie od dawna – właściwie od fazy rozwoju epidemii w marcu.

  Etykiety: covid19
 • Abp Gądecki apeluje do wiernych o zakrywanie ust i nosa podczas nabożeństw

  W poczuciu odpowiedzialności za życie i zdrowie Polaków, apeluję ponownie do wszystkich wiernych o ścisłe przestrzeganie zaleceń służb sanitarnych, a zwłaszcza o zakrywanie ust i nosa podczas nabożeństw religijnych - podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu