Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPamiętali, że bez Powstania Wielkopolskiego Bydgoszcz nie wróciłaby do Polski

Pamiętali, że bez Powstania Wielkopolskiego Bydgoszcz nie wróciłaby do Polski

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 27 grudzień 2019 15:37

Dzisiaj przypada 101 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego, przed grobem nieznanego Powstańca Wielkopolskiego w Bydgoszczy odbyły się uroczystości rocznicowe. W tym roku pierwszy raz od kilku lat pojawił się na obchodach parlamentarzysta – mowa o pośle Janie Szopińskim.

 

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele garnizonowym. Następnie w asyście wojska poczty sztandarowe przeszły pod grób Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego. Rys historyczny przedstawił dr Sławomir Łaniecki z UKW, jednocześnie działacz Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Nawiązał on do zbliżającej się 100. rocznicy powrotu Bydgoszczy do Polski, co nastąpi 20 stycznia, tego samego dnia polskie stawało się m.in. Koronowo i Nakło.

 

Nastąpiło to na mocy ustaleń Traktatu Wersalskiego, na którego ustalenia duży wpływ miały sukcesy na frontach Powstania - Powstanie Wielkopolskie przyczyniło się do przebiegu zachodniej granicy Polski. Gdyby nie wybuchło status większości terenów, być może nie tylko Wielkopolski, byłby inny – wyjaśniał Sławomir Łaniecki.

 

 

Mówił on także o tym, że w trakcie Powstania udało się zorganizować 100 tys. armię Wielkopolską, która przyczyniła się kilka miesięcy później na froncie wojny polsko-bolszewickiej.

 

Wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski przedstawił mało znany fakt historyczny. Mianowicie – 4 stycznia 1919 roku w siedzibie Rejencji Bydgoskiej (dzisiejszy Urząd Wojewódzki) pojawił się Wojciech Korfanty, który jako przedstawiciel Naczelnej Rady Ludowej (polskie przedstawicielstwo polityczne na ziemiach zaboru pruskiego) rozmawiał o autonomii Wielkopolski (na tamtym etapie trudno było prognozować sukces Powstania Wielkopolskiego)

 

Na zakończenie uroczystości kompania wojskowa oddała salwę honorową oraz przybyli złożyli wiązanki kwiatów. W tym roku zabrakło przedstawicieli wojewody.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Sportis Business Club zainaugurował działalność

  W ubiegłym tygodniu działalność oficjalnie zainaugurował w Osielsku Sportis Business Club. Celem Business Clubu jest wsparcie finansowe dla rozwoju klubu piłkarskiego Sportis, który występuje na boisku w Łochowie. Drużyna seniorów awansowała w poprzednim (zakończonym szybciej z powodu COVID-19) sezonie do IV ligi.

 • Finał okręgowego Pucharu Polski przyniósł emocję za cały sezon

  Unia Janikowo zdobywcą okręgowego Pucharu Polski – w nagrodę zespół z Kujaw w przyszłym tygodniu zmierzy się w rozgrywkach Pucharu Polski na szczeblu centralnym z I ligowym Zagłębiem Sosnowiec. W finale Unia pokonała we Włocławku Zawiszę Bydgoszcz.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Mocny przyrost zachorowań na COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 843 nowych przypadkach COVID-19 w Polsce, z czego 24 przypadkach w województwie kujawsko-pomorskim. Tak dużego dziennego przyrostu nie mieliśmy w naszym województwie od dawna – właściwie od fazy rozwoju epidemii w marcu.

  Etykiety: covid19
 • Abp Gądecki apeluje do wiernych o zakrywanie ust i nosa podczas nabożeństw

  W poczuciu odpowiedzialności za życie i zdrowie Polaków, apeluję ponownie do wszystkich wiernych o ścisłe przestrzeganie zaleceń służb sanitarnych, a zwłaszcza o zakrywanie ust i nosa podczas nabożeństw religijnych - podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu