Jesteś tutaj: HomeBydgoszczJedenastu bydgoskich sędziów dostało nominacje od Rady Państwa PRL

Jedenastu bydgoskich sędziów dostało nominacje od Rady Państwa PRL

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 29 grudzień 2019 20:59
Jedenastu bydgoskich sędziów dostało nominacje od Rady Państwa PRL CC BY-SA 3.0 by Darwinek

Na liście ,,Zaradkiewicza” znajduje się 747 nazwisk aktywnych zawodowo sędziów sądów powszechnych, którzy powołanie otrzymali od Rady Państwa PRL – organu politycznego państwa totalitarnego. Wśród nich znajduje się 11 nazwisk z Sądu Okręgowego w Bydgoszczy, w tym rzecznik wydziału karnego.

 

Sędzia Izby Cywilnej Sądu Najwyższego Kamil Zaradkiewicz wystąpił do Ministerstwa Sprawiedliwości o udostępnienie listy sędziów, którzy zostali nominowani przez Radę Państwa Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. W odpowiedzi uzyskał listę 747 nazwisk, które następnie udostępniły portale internetowej. Na tej liście znajdziemy 11 sędziów z Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

 

Są to głównie sędziowie powołani w latach 1988 i 1989. W 1982 roku nominację sędziowską otrzymała sędzia Barbara Jankowska-Kocon, czyli w okresie stanu wojennego.

 

Sąd Najwyższy pyta TSUE

Przed świętami Sąd Najwyższy skierował do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) pytania prejudycjalne, w których pyta najogólniej mówiąc, czy w demokratycznym państwie sędziami mogą być osoby powołane przez Radę Państwa, czyli organ polityczny PRL, uznawanego za państwo totalitarne? Czy jest to zgodne z prawem Unii Europejskiej?

 

Od odpowiedzi TSUE zależeć mogą ewentualne konsekwencje zawodowe dla sędziów ujętych na ,,liście Zaradkiewicza”.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

 • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

  Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Pandemia COVID-19 sprzyja polskiej wynalazkości

  Od rozpoczęcia pandemii liczba zgłoszeń wynalazków w Urzędzie Patentowym wzrosła o ponad 5 proc. – Obecnie ponad 100 jest bezpośrednio związanych z ochroną przed COVID-19 – mówi Edyta Demby-Siwek, prezes Urzędu Patentowego RP. W Polsce pojawiły się już np. urządzenia dezynfekujące, które samoistnie i pod ciśnieniem rozpylają mgiełkę, od razu pokrywającą całą powierzchnię dłoni. Powstały też bramy dezynfekujące oparte na działaniu światła UVC czy namiot barierowy.

 • GDDKiA potwierdza chęć ogłoszenia przetargu na S-10 w przyszłym roku

  Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przedstawiła plany przetargów na 2021 roku. W tych planach znajduje się ogłoszenie przetargu na liczący dokładnie 50,4 km odcinek drogi ekspresowej S-10 Bydgoszcz – Toruń. W czerwcu minister infrastruktury w podbydgoskim Emilianowie zadeklarował, że przetarg zostanie ogłoszony na przełomie 2020 i 2021 roku.

Wiadomości z regionu