Jesteś tutaj: HomeBydgoszczJedenastu bydgoskich sędziów dostało nominacje od Rady Państwa PRL

Jedenastu bydgoskich sędziów dostało nominacje od Rady Państwa PRL

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 29 grudzień 2019 20:59
Jedenastu bydgoskich sędziów dostało nominacje od Rady Państwa PRL CC BY-SA 3.0 by Darwinek

Na liście ,,Zaradkiewicza” znajduje się 747 nazwisk aktywnych zawodowo sędziów sądów powszechnych, którzy powołanie otrzymali od Rady Państwa PRL – organu politycznego państwa totalitarnego. Wśród nich znajduje się 11 nazwisk z Sądu Okręgowego w Bydgoszczy, w tym rzecznik wydziału karnego.

 

Sędzia Izby Cywilnej Sądu Najwyższego Kamil Zaradkiewicz wystąpił do Ministerstwa Sprawiedliwości o udostępnienie listy sędziów, którzy zostali nominowani przez Radę Państwa Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. W odpowiedzi uzyskał listę 747 nazwisk, które następnie udostępniły portale internetowej. Na tej liście znajdziemy 11 sędziów z Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

 

Są to głównie sędziowie powołani w latach 1988 i 1989. W 1982 roku nominację sędziowską otrzymała sędzia Barbara Jankowska-Kocon, czyli w okresie stanu wojennego.

 

Sąd Najwyższy pyta TSUE

Przed świętami Sąd Najwyższy skierował do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) pytania prejudycjalne, w których pyta najogólniej mówiąc, czy w demokratycznym państwie sędziami mogą być osoby powołane przez Radę Państwa, czyli organ polityczny PRL, uznawanego za państwo totalitarne? Czy jest to zgodne z prawem Unii Europejskiej?

 

Od odpowiedzi TSUE zależeć mogą ewentualne konsekwencje zawodowe dla sędziów ujętych na ,,liście Zaradkiewicza”.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Polonia Bydgoszcz przygotowuje się do świętowania jubileuszu 100 lecia

    W tym roku trzy bydgoskie kluby będą świętować swoje 100-lecie istnienia – BTW, Gwiazda i Polonia. Szczególne poruszenie związane z tą rocznicą widoczne jest w Polonii, gdzie obecni i byli działacze powołali komitet obchodów – Niewiele klubów ma okazję obchodzić jubileusz 100-lecia, dlatego chcemy, żeby były to godne obchody – mówi Marcin Matusiak, prezes sekcji piłkarskiej KP Polonia Bydgoszcz.

    Etykiety: Polonia Bydgoszcz
  • List otwarty środowiska CWZS Zawisza

    Od 1 stycznia obietkami sportowymi przy ulicy Gdańskiej 163 zarządza podległe bezpośrednio prezydentowi Bydgoskie Centrum Sportu. Wcześniej obiekty sportowe znajdowały się w zarządzie Cywilno Wojskowego Związku Sportowego ,,Zawisza". CWZS wystosował do społeczności lokalnej list otwarty, którego treść publikujemy poniżej.

    Etykiety: CWZS

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Minął kolejny miesiąc pracy sejmowej. Działamy dla okręgu w sprawach strategicznych i dla jego mieszkańców, starając się pomóc w ich życiowych problemach. W tym miesiącu ruszyło biuro poselskie, do którego serdecznie zapraszam wszystkie osoby, które czują że powinny podzielić się swoimi przemyśleniami. W miesiącu lutym planuję uruchomić internetową platformę informacyjną, gdzie znajdą państwo wiele przydatnych informacji. W lutym kolejne dwa posiedzenia sejmu poświęcone między innymi ochronie zdrowia i kwestiami związanymi z emeryturami.

 

( Biuro Poselskie 85-075 Bydgoszcz ul.I Paderewskiego 28 /2)

Wiadomości z regionu