Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTysiące bydgoszczan, miliony Polaków na Orszakach Trzech Króli

Tysiące bydgoszczan, miliony Polaków na Orszakach Trzech Króli

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 06 styczeń 2020 16:36
Tysiące bydgoszczan, miliony Polaków na Orszakach Trzech Króli Fot i wideo: Bogusław Białas

Udział w Orszaku Trzech Króli to w dużej mierze manifestacja wiary w Chrystusa, którego narodzenie świętowaliśmy tak niedawno. Tradycja orszakowa w Polsce się rozwija o czym świadczy prawie 900 orszaków w całej Polsce. Bydgoski orszak przeszedł po raz VII i zaliczał się do najbardziej licznych w kraju.

Trudno na chwilę obecną oszacować liczbę uczestników, ale trzeba liczyć powyżej tysiąca. Po Mszy Świętej w bazylice orszak przeszedł ulicami Markwarta, Gdańską, w kierunku Mostu Staromiejskiego i Starego Rynku, gdzie uczestnicy mogli oddać pokłon Świętej Rodzinie. Jest to nawiązanie do wspominanego przez św. Mateusza w Ewangelii złożenia hołdu Jezusowi Chrystusowi przez mędrców ze wschodu.

 

Przyjęło się, że mędrców było trzech, jako reprezentantów: Azji, Europy i Afryki. Trzech mędrców prowadziło również bydgoski orszak. W postać króla Baltazara wcieli się też po raz kolejny misjonarz Zgromadzenia Ducha Świętego Izaak Antwi-Bosiako, pełniący na co dzień posługę w Irlandii. Pierwszy raz w bydgoski orszak włączył się będąc jeszcze u bydgoskich ,,duchaczy” klerykiem, tak się zżył z inicjatywą, iż specjalnie przyjedzie na ten dzień do Bydgoszczy. Afrykański król podróżował tradycyjnie na wielbłądzie, który co roku na bydgoskich ulicach stanowi atrakcję.

 

 

 

 

Pojawiły się też osoby w strojach z lat 20., w ten sposób organizatorzy Orszaku chcieli przypomnieć, że za kilka tygodni będziemy obchodzić 100. rocznicę powrotu Bydgoszczy do Polski.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Polonia Bydgoszcz przygotowuje się do świętowania jubileuszu 100 lecia

    W tym roku trzy bydgoskie kluby będą świętować swoje 100-lecie istnienia – BTW, Gwiazda i Polonia. Szczególne poruszenie związane z tą rocznicą widoczne jest w Polonii, gdzie obecni i byli działacze powołali komitet obchodów – Niewiele klubów ma okazję obchodzić jubileusz 100-lecia, dlatego chcemy, żeby były to godne obchody – mówi Marcin Matusiak, prezes sekcji piłkarskiej KP Polonia Bydgoszcz.

    Etykiety: Polonia Bydgoszcz
  • List otwarty środowiska CWZS Zawisza

    Od 1 stycznia obietkami sportowymi przy ulicy Gdańskiej 163 zarządza podległe bezpośrednio prezydentowi Bydgoskie Centrum Sportu. Wcześniej obiekty sportowe znajdowały się w zarządzie Cywilno Wojskowego Związku Sportowego ,,Zawisza". CWZS wystosował do społeczności lokalnej list otwarty, którego treść publikujemy poniżej.

    Etykiety: CWZS

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wiadomości z regionu