Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz,,Tylu koni na Starym Rynku nie widzieliśmy od 1920 roku”

,,Tylu koni na Starym Rynku nie widzieliśmy od 1920 roku”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 09 styczeń 2020 16:48

Każdy dzień przybliża nas do 100. rocznicy powrotu Bydgoszczy do Macierzy. Tegoroczne świętowanie będzie wyjątkowo bogate i potrwa kilka dni. Kulminacja odbędzie się w niedzielę 19 stycznia.

Historycznie, wieczorem 19 stycznia 1920 roku niemiecki burmistrz Hugo Wolf przekazał władzę polskiemu prezydentowi Bydgoszczy Janowi Maciaszkowi. Dzień później na Stary Rynek wkroczyły wojska polskie, po raz pierwszy od ponad stu lat. Kulminacja odbędzie się 19 stycznia, z uwagi, że jest to dzień wolny od pracy, czyli jak najwięcej mieszkańców będzie mogło wziąć udział.

 

Na ten dzień zjadą się rekonstruktorzy z całej Polski – Tylu koni na Starym Rynku nie widzieliśmy od 1920 roku – zapowiada Adam Gajewski, zaangażowany ze strony Miejskiego Centrum Kultury w obchody.

 

- Udało nam się zaprosić kilka grup rekonstrukcyjnych – informuje Marek Zwiefka z Muzeum Wojsk Lądowych – Na mieście będą się pojawiać oni w mundurach już od piątku.


Rekonstruktorzy na koniach wjadą ze strony Wyspy Młyńskiej. Tego dnia będzie się odbywać wiele innych wydarzeń, stąd też będzie co zobaczyć w centrum Bydgoszczy. Wojsku w mundurach sprzed 100 lat towarzyszyć mają armaty, pojawić się ma też czołg z I wojny światowej Renault, który będzie obsługiwany przez rekonstruktorów w mundurach Błękitnej Armii, która wraz z gen. Hallerem przybyła z Francji. W Bibliotece UKW 19 stycznia będzie wystawiony jeden z ciekawszych eksponatów – oryginalny rękopis ,,Roty” Marii Konopnickiej. Muzeum Okręgowe będzie oferowało wystawę, na której zobaczymy jak wyglądało życie w trakcie I wojny światowej.

 

Będzie także muzycznie, bowiem zbiegiem losu odbywać będzie się w Bydgoszczy przegląd chórów z całej Polski, pojawił się pomysł, aby blisko 200 chórzystów zaśpiewało również na bydgoskim Rynku.

 

Oficjalne uroczystości z apelem odbędą się natomiast w poniedziałek 20 stycznia. Tego dni rozpocznie się też konferencja naukowa organizowana przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego. 20 stycznia, jak już kilka razy pisaliśmy, będą też odsłonięte tablice poświęcone: Romanowi Dmowskiemu, Wojciechowi Korfantemu, gen. Józefowi Hallerowi i Józefowi Piłsudskiemu. Piąta tablica poświęcona gen. Józefowi Dowbor-Muśnickiemu będzie odsłonięta 22 stycznia, dokładnie w 100. rocznicę jego wizyty w Bydgoszczy, ale to już element dalszych obchodów.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

Wiadomości z regionu

Śledź nas