Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz,,Tylu koni na Starym Rynku nie widzieliśmy od 1920 roku”

,,Tylu koni na Starym Rynku nie widzieliśmy od 1920 roku”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 09 styczeń 2020 16:48

Każdy dzień przybliża nas do 100. rocznicy powrotu Bydgoszczy do Macierzy. Tegoroczne świętowanie będzie wyjątkowo bogate i potrwa kilka dni. Kulminacja odbędzie się w niedzielę 19 stycznia.

Historycznie, wieczorem 19 stycznia 1920 roku niemiecki burmistrz Hugo Wolf przekazał władzę polskiemu prezydentowi Bydgoszczy Janowi Maciaszkowi. Dzień później na Stary Rynek wkroczyły wojska polskie, po raz pierwszy od ponad stu lat. Kulminacja odbędzie się 19 stycznia, z uwagi, że jest to dzień wolny od pracy, czyli jak najwięcej mieszkańców będzie mogło wziąć udział.

 

Na ten dzień zjadą się rekonstruktorzy z całej Polski – Tylu koni na Starym Rynku nie widzieliśmy od 1920 roku – zapowiada Adam Gajewski, zaangażowany ze strony Miejskiego Centrum Kultury w obchody.

 

- Udało nam się zaprosić kilka grup rekonstrukcyjnych – informuje Marek Zwiefka z Muzeum Wojsk Lądowych – Na mieście będą się pojawiać oni w mundurach już od piątku.


Rekonstruktorzy na koniach wjadą ze strony Wyspy Młyńskiej. Tego dnia będzie się odbywać wiele innych wydarzeń, stąd też będzie co zobaczyć w centrum Bydgoszczy. Wojsku w mundurach sprzed 100 lat towarzyszyć mają armaty, pojawić się ma też czołg z I wojny światowej Renault, który będzie obsługiwany przez rekonstruktorów w mundurach Błękitnej Armii, która wraz z gen. Hallerem przybyła z Francji. W Bibliotece UKW 19 stycznia będzie wystawiony jeden z ciekawszych eksponatów – oryginalny rękopis ,,Roty” Marii Konopnickiej. Muzeum Okręgowe będzie oferowało wystawę, na której zobaczymy jak wyglądało życie w trakcie I wojny światowej.

 

Będzie także muzycznie, bowiem zbiegiem losu odbywać będzie się w Bydgoszczy przegląd chórów z całej Polski, pojawił się pomysł, aby blisko 200 chórzystów zaśpiewało również na bydgoskim Rynku.

 

Oficjalne uroczystości z apelem odbędą się natomiast w poniedziałek 20 stycznia. Tego dni rozpocznie się też konferencja naukowa organizowana przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego. 20 stycznia, jak już kilka razy pisaliśmy, będą też odsłonięte tablice poświęcone: Romanowi Dmowskiemu, Wojciechowi Korfantemu, gen. Józefowi Hallerowi i Józefowi Piłsudskiemu. Piąta tablica poświęcona gen. Józefowi Dowbor-Muśnickiemu będzie odsłonięta 22 stycznia, dokładnie w 100. rocznicę jego wizyty w Bydgoszczy, ale to już element dalszych obchodów.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polonia Bydgoszcz świętuje stulecie

  Jeszcze przed kilkoma tygodniami planowano dość bogate obchody 100 rocznicy założenia Polonii Bydgoszcz – miał się odbyć turniej drużyn założonych w 1920 roku przez Powstańca Wielkopolskiego Edmunda Szyca oraz zawody żużlowe z najlepszymi zawodnikami na świecie. Własny scenariusz napisał koronawirus, choć być może część tych zamiarów uda się zrealizować nieco później.

  Etykiety: Polonia Bydgoszcz
 • Czy Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy się odbędą?

  Pierwotnie w dniach 2-7 czerwca na stadionie bydgoskiego Zawiszy miały się odbyć VII Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy. Patrząc na bydgoski kalendarz imprez sportowych – miało być to jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych nad Brdą. Bydgoszcz to wydarzenie organizowała pierwszy raz.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja

 • Ekonomia nie zawsze jest bezduszna i pozbawiona empatii

  Powoli temat koronawirusa zaczyna schodzić na dalszy plan, natomiast coraz więcej będzie się mówić o skutkach ekonomicznych pandemii, których doświadczać możemy w naszym życiu. Jeszcze kilka tygodni temu widoczny był w polityce dylemat – zamrażać gospodarkę w celu ratowania najbardziej narażonych na utratę życia z powodu COVID-19, czy skupiać się na ratowaniu gospodarki. Dzisiaj widzimy, że bardziej humanitarna polityka może również być skuteczniejsza gospodarczo.

  Etykiety: covid19
 • Prace nad wojewódzką strategią toczą się wolniej niż zakładano

  Istnieje prawdopodobieństwo, że nową Strategię Rozwoju Województwa do 2030 roku Sejmik Województwa uchwali w przyszłym roku. Główną przyczyną przedłużenia prac jest epidemia COVID-19, która utrudniła organizacje spotkań konsultacyjnych. Pierwotny plan zakładał uchwalenie nowej strategii mniej więcej jesienią.

Wiadomości z regionu