Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPo zakończeniu Powstania Wielkopolskiego stali się częścią Bydgoszczy

Po zakończeniu Powstania Wielkopolskiego stali się częścią Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 10 styczeń 2020 16:36

Fenomenem w Powstaniu Wielkopolskim było to, że z oddziałów tworzonych z ochotników, udało się stworzyć regularną armię, która nie dała się niemieckiej kontrofensywie, a kilka miesięcy później broniła statusu niepodległej Polski w wojnie z bolszewikami. Dla kilku pułków Bydgoszcz stała się na kolejne 20 lat domem, wpisując się w krajobraz tego miasta. Szczególnym zainteresowaniem mieszkańców cieszyli się ułani.

Pułkom ,,bydgoskim” poświęcona jest wystawa, zorganizowana przez Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Bydgoszczy, która została w piątek oficjalnie otwarta w Bibliotece UKW. W tym też miejscu, w godzinach pracy biblioteki, można oglądać ją na I piętrze. Wystawę tworzą przede wszystkim pamiątki po żołnierzach pułków, jest wiele ciekawych, mało znanych fotografii.

 

- Zrodziły się w czasie Powstania Wielkopolskiego. Po jego zakończeniu zostały włączone do Wojska Polskiego pod naczelnego dowódcę i zmieniły trochę nazwę – wyjaśni Grzegorz Hetzig, którego można by nazwać kuratorem tej wystawy – Zadomowili się w garnizonie Bydgoszcz, po wybuchu wojny polsko-bolszewickiej, wszystkie te cztery pułki ruszyły na wojnę. Po zakończeniu wojny powrócili do Bydgoszczy i rozpoczęła się taka praca szkoleniowa.


Mowa oczywiście o: 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich, 61 i 62 Pułku Piechoty oraz 15 PAL (artylerii polowej). Po wybuchu II wojny światowej ci żołnierze również brali udział w kampanii wrześniowej.

 

 

 

Zdaniem dr Sławomira Łanieckiego pułkiem bydgoskim można by też nazwać 59 Pułk Strzelców Wielkopolskich, który 20 stycznia 1920 roku jako pierwszy wkroczył na Stary Rynek w Bydgoszczy. Obecność w tym historycznym wydarzeniu sprawił, że bydgoszczanie mówili o tym pułku jako o bydgoskim, ale faktycznie nigdy tutaj nie stacjonował, lecz w Gnieźnie, a później w Lesznie.

 

Legendarny ,,Wyklęty” z 62 Pułku

Dr Łaniecki na wystawie zauważył też pewną ciekawostkę, bowiem znalazło się w nim zdjęcie Łukasza Cieplińskiego pseudonim Pług, kawalerze orderu Orła Białego. Znany jest on głównie z działalności w Armii Krajowej, później Zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość oraz skazaniu na śmierć przez władze komunistyczne. Jego zdjęcie na wystawie się znalazło, bowiem służył w 62. Pułku Piechoty, w okresie jej stacjonowania w Bydgoszczy. Do wojska wstąpił z racji wieku dopiero w 1934 roku, przyznane odznaczenie było uznaniem również szczególnej służby w okresie II wojny światowej.

 

 

Wystawę zorganizowano przy wsparciu finansowym Miasta Bydgoszczy.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Polonia Bydgoszcz przygotowuje się do świętowania jubileuszu 100 lecia

    W tym roku trzy bydgoskie kluby będą świętować swoje 100-lecie istnienia – BTW, Gwiazda i Polonia. Szczególne poruszenie związane z tą rocznicą widoczne jest w Polonii, gdzie obecni i byli działacze powołali komitet obchodów – Niewiele klubów ma okazję obchodzić jubileusz 100-lecia, dlatego chcemy, żeby były to godne obchody – mówi Marcin Matusiak, prezes sekcji piłkarskiej KP Polonia Bydgoszcz.

    Etykiety: Polonia Bydgoszcz
  • List otwarty środowiska CWZS Zawisza

    Od 1 stycznia obietkami sportowymi przy ulicy Gdańskiej 163 zarządza podległe bezpośrednio prezydentowi Bydgoskie Centrum Sportu. Wcześniej obiekty sportowe znajdowały się w zarządzie Cywilno Wojskowego Związku Sportowego ,,Zawisza". CWZS wystosował do społeczności lokalnej list otwarty, którego treść publikujemy poniżej.

    Etykiety: CWZS

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wiadomości z regionu