Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNielicznie i w milczeniu, ale wsparli środowisko sędziowskie i prokuratorskie

Nielicznie i w milczeniu, ale wsparli środowisko sędziowskie i prokuratorskie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 12 styczeń 2020 17:12
Nielicznie i w milczeniu, ale wsparli środowisko sędziowskie i prokuratorskie Fot: Bogusław Białas

W sobotę w Warszawie odbył się tzw. marsz tysiąca tog, zorganizowany przez prawników przeciwko tzw ustawie kagańcowej, którą przegłosował już Sejm, a obecnie znajduje się na etapie prac w Senacie. Również w Bydgoszczy kilkadziesiąt osób wzięło udział w pikiecie pod pomnikiem Kazimierza Wielkiego, naprzeciwko Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

Formuła zarówno marszu oraz bydgoskiej pikiety była milcząca. Zamiast komentować, w milczeniu chciano pokazać, że sytuacja zmierza w złą stronę.

 

Wspomniana ustawa ,,kagańcowa” wprowadzać będzie nowe zasady dyscyplinowania sędziów oraz zakazywać im krytykowania swoich przełożonych. Środowisko sędziowskie uważa, że ustawa będzie służyć rządzącym politykom do walki z nieprzychylnymi sobie sędziami - Wymienione nowe typy deliktów dyscyplinarnych, których wprowadzenie ma ewidentnie podłoże polityczne umożliwią karanie sędziów czy to za orzeczenia podejmowane w wykonaniu orzeczenia TSUE z dnia 19 listopada 2019 r., czy za publiczną krytykę pseudoreformy wymiaru sprawiedliwości. Niezależnie od powyższego mają one na tyle ogólnikowy charakter, że „odpowiednio" stosowane przez upolitycznione organy postępowania dyscyplinarnego umożliwią karanie sędziów niemal za cokolwiek, w myśl zasady „dajcie człowieka a znajdzie się paragraf" – pisze na łamach dziennika ,,Rzeczpospolita” sędzia Dariusz Mazur.

 

Termin ustawa kagańcowa to nieformalny przydomek projektu ustawy. Nawiązuje on do historycznego sformułowania, bowiem pierwszy raz termin ustawa kagańcowa pojawił się w 1908 roku gdy niemiecki parlament Reichstag zakazywał stosowania publicznie języka polskiego w miejscowościach, w których Polacy stanowili mniej niż 60% obywateli.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polonia Bydgoszcz przygotowuje się do świętowania jubileuszu 100 lecia

  W tym roku trzy bydgoskie kluby będą świętować swoje 100-lecie istnienia – BTW, Gwiazda i Polonia. Szczególne poruszenie związane z tą rocznicą widoczne jest w Polonii, gdzie obecni i byli działacze powołali komitet obchodów – Niewiele klubów ma okazję obchodzić jubileusz 100-lecia, dlatego chcemy, żeby były to godne obchody – mówi Marcin Matusiak, prezes sekcji piłkarskiej KP Polonia Bydgoszcz.

  Etykiety: Polonia Bydgoszcz
 • List otwarty środowiska CWZS Zawisza

  Od 1 stycznia obietkami sportowymi przy ulicy Gdańskiej 163 zarządza podległe bezpośrednio prezydentowi Bydgoskie Centrum Sportu. Wcześniej obiekty sportowe znajdowały się w zarządzie Cywilno Wojskowego Związku Sportowego ,,Zawisza". CWZS wystosował do społeczności lokalnej list otwarty, którego treść publikujemy poniżej.

  Etykiety: CWZS

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Minął kolejny miesiąc pracy sejmowej. Działamy dla okręgu w sprawach strategicznych i dla jego mieszkańców, starając się pomóc w ich życiowych problemach. W tym miesiącu ruszyło biuro poselskie, do którego serdecznie zapraszam wszystkie osoby, które czują że powinny podzielić się swoimi przemyśleniami. W miesiącu lutym planuję uruchomić internetową platformę informacyjną, gdzie znajdą państwo wiele przydatnych informacji. W lutym kolejne dwa posiedzenia sejmu poświęcone między innymi ochronie zdrowia i kwestiami związanymi z emeryturami.

 

( Biuro Poselskie 85-075 Bydgoszcz ul.I Paderewskiego 28 /2)

Wiadomości z regionu