Jesteś tutaj: HomeBydgoszczZaczynamy świętowanie [harmonogram]

Zaczynamy świętowanie [harmonogram]

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 17 styczeń 2020 00:54

Wchodzimy w kulminacyjne dni związane z 100. rocznicą powrotu Bydgoszczy do Polski – można powiedzieć z Bydgoskim Świętem Niepodległości. W najbliższych dniach będzie się dużo działo, oprócz oficjalnych uroczystości będą też ciekawe atrakcje dla mieszkańców. Przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych wydarzeń.

W sobotę 18 stycznia o godzinie 18:00 harcerze rozwiną wielką flagę narodową przy wieży ciśnień (Wzgórze Dąbrowskiego), odbędzie się wspólne śpiewanie hymnu. Później można się udać na Stary Rynek, gdzie odbędzie się zabawa w stylu retro.

 

W sobotę Bydgoszcz odwiedzi też premier Mateusz Morawiecki, który wygłosi przemówienie o godzinie 11:45 na Wełnianym Rynku, przed pomnikiem prezydenta Leona Barciszewskiego.

 

Kulminacyjnym dniem będzie niedziela, dzień w którym niemiecki burmistrz Hugo Wolf przekazał polskiemu prezydentowi Janowi Maciaszkowi klucze do miasta. O godzinie 12:00 w parafii św. Trójcy odprawiona zostanie Msza Święta, a następnie odbędzie się przemarsz na ulicę Seminaryjną , pod pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jest to co prawda uroczystość parafialna współorganizowana przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, ale wpisuje się w lokalną tradycję, pomnik w oryginale został ufundowany przez mieszkańców jako podziękowanie za dar wolności. Później zniszczony przez Niemców, odbudowany przed kilkunastu laty staraniem TMMB.

 

Przed godziną 14 na płytę Starego Rynku wyruszy kawaleria konna. Tego dnia do Bydgoszczy zjadą się rekonstruktorzy konni z całej Polski. Jak ktoś już zapowiedział – tylu koni na Starym Rynku w Bydgoszczy nie było od stycznia 1920 roku. Na obszarze Starego Rynku będzie można skorzystać z szeregu atrakcji, w zabytkowym tramwaju przy ulicy Długiej będzie prezentowana 100. letnia historia komunikacji miejskiej w Bydgoszczy. W restauracji Apteka przy ulicy Niedźwiedziej pierwszy raz będzie można podziwiać makietę autorstwa Macieja Bakalarczyka, która przedstawia Stary Rynek sprzed 100 lat.

 

Warto w niedzielę też zajrzeć do Biblioteki Wojewódzkiej i Miejskiej przy Starym Rynku, gdzie będzie można zobaczyć wyjątkowo oryginalny rękopis ,,Roty” Marii Konopnickiej i wiele innych ciekawych eksponatów.

 

Dniem w którym na Stary Rynek historycznie wkroczyło wojsko jest 20 stycznia. Tego dnia w godzinach 10:00-11:30 zostaną odsłonięte tablice: Józefa Piłsudskiego, gen. Józefa Hallera, Romana Dmowskiego oraz Wojciecha Korfantego. Odsłanianie tablic rozpocznie się pod hotelem pod Orłem.

 

Oficjalne miejskie uroczystości rozpoczną się o godzinie 12:00 Mszą Świętą w Katedrze, kolejna ich część odbędzie się na płycie Starego Rynku.

 

O godzinie 16:00 u Jezuitów Ruch Narodowy zaprasza na Mszę Świętą w intencji Romana Dmowskiego.

 

Tego dnia o godzinie 9:30 w sali sesyjnej bydgoskiego ratusza rozpocznie się też dwudniowa konferencja naukowa ,,Na drodze do Niepodległości. Bydgoszcz w latach 1914-1920”.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Polonia Bydgoszcz przygotowuje się do świętowania jubileuszu 100 lecia

    W tym roku trzy bydgoskie kluby będą świętować swoje 100-lecie istnienia – BTW, Gwiazda i Polonia. Szczególne poruszenie związane z tą rocznicą widoczne jest w Polonii, gdzie obecni i byli działacze powołali komitet obchodów – Niewiele klubów ma okazję obchodzić jubileusz 100-lecia, dlatego chcemy, żeby były to godne obchody – mówi Marcin Matusiak, prezes sekcji piłkarskiej KP Polonia Bydgoszcz.

    Etykiety: Polonia Bydgoszcz
  • List otwarty środowiska CWZS Zawisza

    Od 1 stycznia obietkami sportowymi przy ulicy Gdańskiej 163 zarządza podległe bezpośrednio prezydentowi Bydgoskie Centrum Sportu. Wcześniej obiekty sportowe znajdowały się w zarządzie Cywilno Wojskowego Związku Sportowego ,,Zawisza". CWZS wystosował do społeczności lokalnej list otwarty, którego treść publikujemy poniżej.

    Etykiety: CWZS

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Minął kolejny miesiąc pracy sejmowej. Działamy dla okręgu w sprawach strategicznych i dla jego mieszkańców, starając się pomóc w ich życiowych problemach. W tym miesiącu ruszyło biuro poselskie, do którego serdecznie zapraszam wszystkie osoby, które czują że powinny podzielić się swoimi przemyśleniami. W miesiącu lutym planuję uruchomić internetową platformę informacyjną, gdzie znajdą państwo wiele przydatnych informacji. W lutym kolejne dwa posiedzenia sejmu poświęcone między innymi ochronie zdrowia i kwestiami związanymi z emeryturami.

 

( Biuro Poselskie 85-075 Bydgoszcz ul.I Paderewskiego 28 /2)

Wiadomości z regionu