Jesteś tutaj: HomeBydgoszczJeżeli parkowanie przy Katedrze ma powrócić, to na jakich zasadach?

Jeżeli parkowanie przy Katedrze ma powrócić, to na jakich zasadach?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 20 styczeń 2020 00:14

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wojewoda przywróci parkowanie wokół Katedry w najbliższych tygodniach. Prawo daje wojewodzie duże możliwości wpływania na organizację ruchu, więc siła jest tutaj po jego stronie. Rozważając przywrócenie ruchu wokół Katedry, należy już dzisiaj sobie zadać pytanie, na jakich zasadach?

 

Spór o parkowanie pomiędzy kurią i ratuszem to już lokalna zimna wojna, która widoczna jest dość szczególnie w ostatnim czasie obchodzenia 100. rocznicy Bydgoszczy do Polski. Spór jest odbierany często jednak jako ,,dziecinny”.

 

Przed zmianami wprowadzonymi jesienią pod Katedrą można było parkować, nie obowiązywał jednak żaden oficjalny regulamin, bardziej były to niepisane zasady, iż jest to parking w zarządzie parafii katedralnej. Znam przypadki, gdy Straż Miejska interweniowała na prośbę parafii o niektóre zaparkowane samochody.

 

Powrót do tamtego status quo jest wręcz niemożliwy, z uwagi na to, że jest to teren miejski, spór natomiast był wielokrotnie prezentowany w mediach. Jeżeli będzie można w tym miejscu parkować, to będzie mógł to praktycznie czynić każdy, jeżeli znajdzie wolne miejsce. Będziemy mieli tuż przy Starym Rynku ,,dziki parking”. Jak już wspomniałem, teren wokół Katedry jest miejski, stąd też wojewoda ma ograniczone możliwości na wpływanie co do zasad parkowania. W takiej sytuacji ,,dzikiego parkingu” również biskup nie będzie wygrany,  może się w przyszłości to też okazać się dużym kłopotem zarówno dla kurii oraz parafii.

 

Potrzebny dialog

Jeżeli strony nie ustąpią o dwa kroki i nie rozpoczną rozmów, to czeka nas dalsze medialne show, być może też dziki parking pod Starym Rynkiem. Żadna ze stron nie będzie jednak mogła być usatysfakcjonowana. Kilka miejsc najbardziej potrzebnych, chociażby dla księży przyjeżdżających spowiadać to nie byłoby wielkie ustępstwo ze strony Miasta i społeczników, ale też strona kościelna musiałaby się wycofać z retoryki, iż rzekomo ratusz walczy z wolnością Kościoła.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

- skumulowana liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 72.

 

Stan na dzień 01.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 84

- liczba osób hospitalizowanych – 74

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 9375

- liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym – 1398

- liczba pobranych próbek - 2301

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwracam się do Pana Ministra z zapytaniem jaka istnieje możliwość pilnej poprawy jakości wyposażenia w środki ochrony indywidualnej wszystkich zespołów ratownictwa medycznego obsługujących bydgoskie szpitale, poprzez pilną dostawę profesjonalnych maseczek antywirusowych typu FFP3 lub FFP2


Otrzymałem dzisiaj bardzo niepokojącą informację, że bydgoscy, i nie tylko bydgoscy, ratownicy medyczni (problem ten dotyczy także ratowników obsługujących szpitale w innych miejscowościach Regionu), w czasie wyjazdów do osób chorych i przewożenia pacjentów do szpitali są wyposażeni wyłącznie w zwykłe maseczki chirurgiczne, które absolutnie nie chronią ratowników  przed zarażeniem koronawirusem!

http://tygodnikbydgoski.pl/rozmowy/jak-koronawirus-wplywa-na-rynek-wydawniczy-w-polsce-rozmowa
  • Na drogach mniej samochodów, przez co jeździmy szybciej

    Z danych GDDKiA, ale także operatorów nawigacji GPS wynika, że natężenie ruchu zmalało w momencie wprowadzenie restrykcji związanych z przeciwdziałaniem zagrożeniu koronawirusem. Przełożyło się to wyraźny spadek zdarzeń drogowych, ale już w małym stopniu zmalała liczba ofiar. Pozwala to wysnuć wniosek, że wypadki do których dochodzi są cięższe, stąd też statystycznie na wypadek wzrasta liczba ofiar.

  • We Wielkanoc na Mszę będzie mogła pójść większa ilość wiernych

    Wczoraj rząd wprowadził nowe obostrzenia w celu walki z pandemią koronawirusa COViD-19. Z racji tego, że konferencje prasowe mimo wszystko nie są źródłem stanowienia prawa, po publikacji stosownego rozporządzenia Rady Ministrów, sprawdzamy jak wyglądają one w praktyce i do kiedy będą obowiązywać.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu