Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPo stu latach wojsko wielkopolskie ponownie na płycie Starego Rynku

Po stu latach wojsko wielkopolskie ponownie na płycie Starego Rynku

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 19 styczeń 2020 17:44

Dzisiaj jeden z kulminacyjnych dni obchodów powrotu Bydgoszczy do Macierzy, z uwagi na to, że mamy niedzielę, dzień wolny od pracy, dla mieszkańców przygotowano w centrum wiele atrakcji, chociażby w zabytkowym tramwaju przy ulicy Długiej działał punkt werbunkowy, w którym można było wyrobić sobie legitymację żołnierza armii wielkopolskiej, biorącej udział w Powstaniu Wielkopolskim. Chętnych nie brakowało.

 

Patrząc historycznie, dzisiaj (19 stycznia) świętujemy rocznicę symbolicznej uroczystości jaka rozegrała się w 1920 roku w sali sesyjnej bydgoskiego ratusza, w trakcie której niemiecki burmistrz Hugo Wolf przekazał klucze do miasta Janowi Maciaszkowi, wskazanemu przez rząd polski jako komisarycznemu prezydentowi Bydgoszczy. Tak w życie weszły ustalenia traktatu wersalskiego.

 

O godzinie 14:00 odbyła się na Starym Rynku i przed ratuszem inscenizacja tamtych wydarzeń, ubogacona śpiewem pieśni patriotycznych. Fragmenty inscenizacji artystycznej publikujemy w ramach relacji filmowej z obchodów. W dalszej części inscenizacji przeszliśmy do dnia kolejnego 20 stycznia, ponownie na Stary Rynek wkroczyły wojska wielkopolskie – rekonstruktorzy zjechali się z całego kraju, nie brakowało też konnicy, a na czele pojawił się płk. Bernard Śliwiński, jeden z ważniejszych dowódców Powstania Wielkopolskiego, późniejszy prezydent Bydgoszczy. Pewnie nie była to ta atmosfera jaka towarzyszyła bydgoszczanom przed wiekiem, ale momentami robiło się podniośle, co dało przynajmniej namiastkę tamtej atmosfery. Bydgoszcz od 100 lat jest polska i niech tak pozostanie. Inscenizację zakończyło wręczenie kwiatów Śliwińskiemu przez Maciaszka.

 

 

Na zakończenie uczestnicy i oglądający inscenizację rozeszli na Wyspę Młyńską tańcząc Poloneza. W ten sposób radośnie świętujemy 100. rocznicę powrotu Bydgoszczy do Polski.

 

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

- skumulowana liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 72.

 

Stan na dzień 01.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 84

- liczba osób hospitalizowanych – 74

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 9375

- liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym – 1398

- liczba pobranych próbek - 2301

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwracam się do Pana Ministra z zapytaniem jaka istnieje możliwość pilnej poprawy jakości wyposażenia w środki ochrony indywidualnej wszystkich zespołów ratownictwa medycznego obsługujących bydgoskie szpitale, poprzez pilną dostawę profesjonalnych maseczek antywirusowych typu FFP3 lub FFP2


Otrzymałem dzisiaj bardzo niepokojącą informację, że bydgoscy, i nie tylko bydgoscy, ratownicy medyczni (problem ten dotyczy także ratowników obsługujących szpitale w innych miejscowościach Regionu), w czasie wyjazdów do osób chorych i przewożenia pacjentów do szpitali są wyposażeni wyłącznie w zwykłe maseczki chirurgiczne, które absolutnie nie chronią ratowników  przed zarażeniem koronawirusem!

http://tygodnikbydgoski.pl/rozmowy/jak-koronawirus-wplywa-na-rynek-wydawniczy-w-polsce-rozmowa
  • Na drogach mniej samochodów, przez co jeździmy szybciej

    Z danych GDDKiA, ale także operatorów nawigacji GPS wynika, że natężenie ruchu zmalało w momencie wprowadzenie restrykcji związanych z przeciwdziałaniem zagrożeniu koronawirusem. Przełożyło się to wyraźny spadek zdarzeń drogowych, ale już w małym stopniu zmalała liczba ofiar. Pozwala to wysnuć wniosek, że wypadki do których dochodzi są cięższe, stąd też statystycznie na wypadek wzrasta liczba ofiar.

  • We Wielkanoc na Mszę będzie mogła pójść większa ilość wiernych

    Wczoraj rząd wprowadził nowe obostrzenia w celu walki z pandemią koronawirusa COViD-19. Z racji tego, że konferencje prasowe mimo wszystko nie są źródłem stanowienia prawa, po publikacji stosownego rozporządzenia Rady Ministrów, sprawdzamy jak wyglądają one w praktyce i do kiedy będą obowiązywać.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu