Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDąb Stulecia, wyjątkowa makieta – w ostatnich dniach dużo się dzieje

Dąb Stulecia, wyjątkowa makieta – w ostatnich dniach dużo się dzieje

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 21 styczeń 2020 07:15
Dąb Stulecia, wyjątkowa makieta – w ostatnich dniach dużo się dzieje Fot: Bogusław Białas

Trzeba przyznać, że z okazji 100. rocznicy powrotu Bydgoszczy do Polski dzieje się dość sporo, wiele z tego pokazują media, choć wydarzeń jest tak dużo, że trzeba subiektywnie wybierać to co najciekawsze. Tym razem napiszemy o wydarzeniach z ostatnich dni, które nie znalazły się jeszcze na naszych łamach, a są warte mimo wszystko dostrzeżenia.

Dąb Stulecia

Aleja Ossolińskich słynie z dębów, które nie tylko nadają jej walorów wizualnych, ale też patronują znanym bydgoszczanom oraz ważnym dla miasta wydarzeniom. W sobotę jedno z drzew zostało nazwane Dębem Stulecia Powrotu Bydgoszczy do Polski. Za kilka dni świętowanie tego jubileuszu się skończy, a dąb miejmy nadzieje, będzie o tym świadczył przez przynajmniej kolejne setki lat. Poczet Dębów Honorowych w Alei Ossolińskich powstał w 2002 roku, Dąb Stulecia jest 29 drzewem w tym poczcie.

 

Fot: Bogusław Białas

 

Tak wyglądał kiedyś Stary Rynek

Maciej Bakalarczyk znany jest z aktywności jako społeczny Menedżer Starego Miasta i Śródmieścia, zajmuje się on również tworzeniem makiety Bydgoszczy sprzed wieku. Wiele pracy jeszcze przed nim, ale w niedziele jedną z ciekawszych atrakcji w ramach świętowania 100. lecia powrotu Bydgoszczy do Polski, była prezentacja dotychczasowego owocu pracy, w postaci makiety Starego Rynku, na którym pojawili się żołnierze wielkopolscy, ci sami którzy 100 lat temu wkraczali na Stary Rynek niosąc wyzwolenie z kajdan niewoli.

 

 

Fot: Bogusław Białas

 

Na drodze do Niepodległości

W poniedziałek 20 stycznia w sali sesyjnej bydgoskiego ratusza rozpoczęła się konferencja naukowa "Na drodze do Niepodległości. Bydgoszcz w latach 1914-1920". Pierwszego dnia przedstawiono szereg referatów o tym jak wyglądało życie Polaków w okresie zaborów, o działaniach politycznych na rzecz wyzwolenia Bydgoszczy spod okupacji niemieckiej, ale też o tych wojskowych, co się głównie wiąże z Powstaniem Wielkopolskim.

 

 

Drugi dzień obrad odbywa się dzisiaj w murach Biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Dzisiaj będzie można się dowiedzieć chociażby jak wyglądało życie polityczne już po wyzwoleniu, w odrodzonej Rzeczypospolitej oraz o starciach polsko-niemieckich w czerwcu 1919 roku pod Bydgoszczą, w Murowańcu.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • II Memoriał Ireny Szewińskiej odbędzie się w sierpniu

  Dokładnie jutro (30 maja) miał się rozpocząć na stadionie Zawiszy II Memoriał poświęcony, chyba największej polskiej lekkoatletce Irenie Szewińskiej. Z powodu pandemii koronawirusa zawody w tym terminie nie mogły się odbyć, pojawiło się też ryzyko, że w tym roku w Bydgoszczy nie będzie żadnych zawodów lekkoatletycznych, ale dosłownie przed kilkunastoma godzinami wyznaczono nowy termin.

 • Zawisza i Polonia w tym sezonie wrócą jeszcze na boisko

  Od pewnego czasu wiemy już, że rozgrywki piłkarskiej IV ligi zostały zakończone w sezonie 2019/2020 z powodu epidemii COVID-19. Cały czas nie było jednak wiadomo co z okręgowym Pucharem Polski. Te rozgrywki mają zostać dokończone w lipcu. Stawką rozgrywek okręgowych jest możliwość gry w Pucharze Polskim na szczeblu centralnym.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

O drodze S-10 Bydgoszcz-Torun w Sejmie RP 28.05.2020 ... Kto mydli oczy mieszkancom Kujaw i Pomorza Minister Schreiber czy Minister Infrastruktury /posłuchajcie/

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 29 maja 2020
O drodze S-10
 • Kujawsko-pomorskie może zdecydować o prezydenturze

  Faworytem wyborów prezydenckich jest urzędujący prezydent Andrzej Duda, ale jak pokazują kolejne badania opinii publicznej jego przewaga spada, natomiast wzrasta poparcie dla Rafała Trzaskowskiego. Badania pokazują, że w części województw wygra Trzaskowski, niewiadomą jest wciąż jednak nasze województwo kujawsko-pomorskie.

 • Unia Europejska planuje wyemitować obligacje na ożywienie gospodarki po wirusie

  Czas wrócić do rozmów o nowym budżecie Unii Europejskiej na lata 2021-2027, rozmowy te zostały przesunięte z uwagi na epidemię COVID-19, która ściągnęła główną uwagę przywódców państw UE. Pandemia uderza również w gospodarki, stąd też Unia musi uzgodnić budżet, który pozwoli ożywić gospodarkę.

  Etykiety: Unia Europejska

Wiadomości z regionu