Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSto lat temu przyjechał gen. Józef Dowbor-Muśnicki, odbyła się wielka parada

Sto lat temu przyjechał gen. Józef Dowbor-Muśnicki, odbyła się wielka parada

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 22 styczeń 2020 16:53

Francuski płk. Marque widząc entuzjazm Polaków w Bydgoszczy miał wpaść w wielkie osłupienie, bowiem nigdy nie widział takiego entuzjazmu wśród ludności. W swoim przemówieniu stwierdził, że utrzymuje go to w przekonaniu, że dobrze się stało, iż Bydgoszcz na mocy Traktatu Wersalskiego wraca do Polski. 22 stycznia oficjalnego włączenia miasta do Polski i województwa wielkopolskiego dokonał minister Leon Janta-Połczyński.

 

Data 22 stycznia 1920 to również ważny dzień w historii Bydgoszczy, tego dnia do miasta przybył głównodowodzący wojsk wielkopolskich gen. Józef Dowbor-Muśnicki, w towarzystwie oficerów państw sprzymierzonych, w tym wspomnianego wcześniej francuskiego płk. Marque. Niektórzy toczą nawet spory, która data jest ważniejsza 20 czy 22 stycznia – dzisiaj w setną rocznicę wizyty gen. Józefa Dowbor-Muśnieckiego, na płycie Starego Rynku odsłonięto tablicę pamiątkową.

 

Z punktu widzenia formalnego to 22 stycznia doszło do przyłączenia Bydgoszczy do Polski, czego dokonał minister Leon Janta-Połczyński, w imieniu polskiego rządu, jednocześnie Bydgoszcz ustanawiając częścią województwa wielkopolskiego. Generałowi Dowbor-Muśnickiemu towarzyszli: płk. Marquete reprezentujący armię francuską, płk. Rawlings z Anglii oraz płk. Signorii z Włoch.

 

Tego dnia w Bydgoszczy miała miejsce wielka parada wojskowa. Stary Rynek udekorowany był sztandarami polskimi. Przybyło wiele delegacji z terenów podmiejskich. Po dokonaniu przeglądu wojsk przez gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego w kościele pojezuickim odprawiono uroczystą eucharystię. Po mszy ks. Zabłocki wezwał do złożenia hołdu Bogu i dziękczynienia za dar wolności. Następnie przemawiał dr Jan Biziel, który oficjalnie w imieniu polskiej ludności Bydgoszczy przywitał przybyłych do miasta gości z wodzem armii wielkopolskiej na czele. Wtedy to właśnie generał Dowbor-Muśnicki obiecał, że odtąd Bydgoszcz zawsze będzie znajdować się pod ochroną oręża polskiego. Po czym zaintonowano pieśń – Boże coś Polskę. Po tej części obchodów ulicami Bydgoszczy przeszła wielka parada wojskowa, która trwała przeszło godzinę. Wieczorem zgromadzono się w Teatrze Miejskim, gdzie zaprezentowano gościom część III Dziadów Adama Mickiewicza.

 

Od dzisiaj tamte wydarzenia mają trwały ślad, na budynku Biblioteki Wojewódzkie i Miejskiej, od strony Starego Rynku, uroczyście odsłonięto tablicę pamiątkową gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego – Gen. Józef Dowbor-Muśnicki to w pamięci historycznej bydgoszczan postać szczególna, można powiedzieć symboliczna. Właśnie tutaj, dokładnie 100 lat temu, w towarzystwie wojskowych przedstawicieli ententy przyjął defiladę wojsk wielkopolskich, które 20 stycznia 1920 roku zaczęły wkraczać do miasta – mówił przed odsłonięciem tablicy wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski.

 

 

Szerzej o sylwetce gen. Dowbor-Muśnickiego piszemy - Obietnica generała Józefa Dowbor-Muśnickiego dla Bydgoszczy

 

- W niedzielę gen. Dowbor-Muśnicki był z nami na Starym Rynku (mowa o inscenizacji) i choćby na Stary Rynek przyszły dziesiątki tysięcy osób, a przyszło kilka tysięcy osób, to nie zetknęło by się z nim tyle osób, ile zetknie się z nim dzięki temu, że ta tablica zostanie tutaj na stale- mówił z uznaniem o inicjatywie zastępca prezydenta Michał Sztybel.

 

Jest to jedna z pięciu tablic ufundowanych przez Województwo Kujawsko-Pomorskie. W poniedziałek odsłonięte zostały tablice: Romana Dmowskiego, Józefa Piłsudskiego, gen. Józefa Hallera i Wojciecha Korfantego.

 

 


Jednym z najbardziej kojarzących się ze styczniem 1920 roku zdjęć w Bydgoszczy, jest poniższa fotografia przedstawiającego przejazd gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego na koniu przed nieistniejącym już Teatrem Miejskim:

 

 

Fot: Narodowe Archiwum Cyfrowe

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polonia Bydgoszcz przygotowuje się do świętowania jubileuszu 100 lecia

  W tym roku trzy bydgoskie kluby będą świętować swoje 100-lecie istnienia – BTW, Gwiazda i Polonia. Szczególne poruszenie związane z tą rocznicą widoczne jest w Polonii, gdzie obecni i byli działacze powołali komitet obchodów – Niewiele klubów ma okazję obchodzić jubileusz 100-lecia, dlatego chcemy, żeby były to godne obchody – mówi Marcin Matusiak, prezes sekcji piłkarskiej KP Polonia Bydgoszcz.

  Etykiety: Polonia Bydgoszcz
 • List otwarty środowiska CWZS Zawisza

  Od 1 stycznia obietkami sportowymi przy ulicy Gdańskiej 163 zarządza podległe bezpośrednio prezydentowi Bydgoskie Centrum Sportu. Wcześniej obiekty sportowe znajdowały się w zarządzie Cywilno Wojskowego Związku Sportowego ,,Zawisza". CWZS wystosował do społeczności lokalnej list otwarty, którego treść publikujemy poniżej.

  Etykiety: CWZS

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

 • Pomiędzy Inowrocławiem a Bydgoszczą ruch kolejowy będzie odbywał się po czterech torach

   

  We wtorek w Bydgoszczy podpisano umowę pomiędzy PKP PLK oraz firma Voessing Polska na opracowanie dokumentacji technicznej dla modernizacji linii kolejowej nr 131 do prędkości 200 km/h. Prace budowlane w opinii prezesa PKP PLK Ireneusza Merchela zakończone powinny być na przełomie 2025 i 2026 roku, obejmą też inne ważne odcinki kolejowe.

  Etykiety: PKP kolej linia nr 131
 • Nadal w naszym województwie będzie dwóch przewoźników

  Obecnie przewozy o charakterze regionalnym na terenie województwa kujawsko-pomorskiego świadczy dwóch przewoźników: Polregio (dawniej Przewozy Regionalne) oraz Arriva. Od 13 grudnia nadal będzie dwóch przewoźników, choć nie jest powiedziane jakie będą to firmy, nie wiadomo też kto w jakich pakietach będzie świadczył przewozy.

  Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu