Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPatriotyczna rodzina Piskorskich

Patriotyczna rodzina Piskorskich

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 26 styczeń 2020 12:22
Ilustracyjnie Ilustracyjnie

Powoli końca dobiega nasz cykl publikacji poświęconych osobom, o których w 100. rocznicę powrotu Bydgoszczy do Polski powinniśmy pamiętać. Rodzina Piskorskich z Bydgoszczą związana była tymczasowo, ale na pewno owocnie, bowiem aktywność lekarza Piotra Piskorskiego niezwykle przysłużyła się sprawie polskiej. Bydgoszcz była też miejscem, gdzie tragicznie zakończyło się życie jego syna Jerzego.

Piotr Piskorski urodził się w podżnińskiej Wenecji w 1863 roku. Podobnie jak wielu bydgoskich patriotów był lekarzem, po studiach na chwilę zamieszkał w Radzyniu na Pomorzu, gdzie otworzył praktykę lekarską, dość szybko przeniósł się jednak do Witkowa w Wielkopolsce, gdzie był radnym. Społeczność Witkowa postanowiła mu podziękować za szeroką aktywność społeczną przyznając mu w 1908 roku honorowego obywatelstwo.

 

W tym też roku związał się z Bydgoszczą, gdzie był bardzo aktywny na kanwie polskiej. Doprowadził do organizacji pierwszej w czasie okupacji niemieckiej przemysłowej wystawy polskiej, przyczynił się do rozwoju bydgoskiego Towarzystwa Przemysłowego, które uczyniło go honorowym członkiem oraz do rozbudowy Domu Polskiego. Wspierał też ile mógł polskich robotników. Spotykały go za to ze strony Niemców szykany. Z powodów ekonomicznych w 1914 przeprowadził się pod Toruń. Zmarł w kwietniu 1920 roku, niedługo po tym jak Bydgoszcz i Toruń wróciły do Polski. Miał zatem to szczęście, że jeszcze za życia zobaczył owoce swojej narodowej działalności.

 

Pisząc o Piskorskich trzeba też napisać o jego synach. Bogdan Piskorski żył tylko kilka miesięcy dłużej od ojca, gdy trzeba było bronić dopiero co uzyskanej przez Polskę niepodległości oddał daninę krwi w wojnie polsko-bolszewickiej. Zginął dokładnie 15 sierpnia, gdy los wojny przechylił się na polską korzyść, w dzień który świętujemy jako Święto Wojska Polskiego.

 

Jerzy Piskorski z frontu wojny polsko-bolszewickiej powrócił i związał się z Bydgoszczą. Ukończył tutaj szkołę podchorążych, a później po studiach w Poznaniu pracował w bydgoskim gimnazjum jako nauczyciel Chemii. Po wybuchu II wojny światowej chwycił za broń, został ranny podczas obrony Warszawy, po powrocie do Bydgoszczy został aresztowany i rozstrzelany w Dolinie Śmierci.

 

Warte obejrzenia

 • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

  W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

  Etykiety: piłka nożna
 • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

  Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
 • Możemy mieć nawet 10 przewoźników w kujawsko-pomorskim. Czy dojdzie do rozbicia dzielnicowego na kolei?

  Najprawdopodobniej w kwietniu Województwo Kujawsko-Pomorskie ogłosi przetarg na obsługę linii pasażerskich o charakterze lokalnym od grudnia bieżącego roku, do grudnia 2030 roku. Zaskoczeniem dla branży jest decyzja o podziale przetargu nie na 3 pakiety jak planowano, ale na 10. Teoretycznie może być nawet 10 przewoźników, w praktyce będzie to zapewne liczba większa, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że na rynek podzielony w ostatnich latach pomiędzy Polregio i Arrivę wejdą kolejne podmioty.

  Etykiety: kolej
 • Najgorsze w tej pandemii w kujawsko-pomorskim możemy mieć już za sobą

  Dzisiaj łączna liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim przekroczyła 4 tys., do maja musimy się spodziewać dość sporej liczby zgonów, natomiast widoczny jest spadek pacjentów hospitalizowanych, czyli najprawdopodobniej moment największego obciążenia systemu ochrony zdrowia mamy już za sobą.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu