Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKomunalnik uważa, że można odbierać odpady przejeżdżając dwa razy mniej kilometrów niż konkurencja

Komunalnik uważa, że można odbierać odpady przejeżdżając dwa razy mniej kilometrów niż konkurencja

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 28 styczeń 2020 00:12

W ubiegłym tygodniu Miasto Bydgoszcz po raz drugi rozpatrując przetarg na odbiór odpadów w sektorach nr II, IV i V wybrało ofertę firmy Komunalnik z siedzibą na Śląsku. Za pierwszym, wybrano jesienią ofertę firmy Remondis, odrzucając ofertę Komunalnika jako rażąco niską. Krajowa Izba Odwoławcza ten wybór unieważniła, stąd też wybór Komunalnika za drugim podejściem.

Przyjrzeliśmy się uzasadnieniu decyzji Krajowej Izby Odwoławczej oraz uzasadnieniu jakie kierował Komunalnik oczekując zmiany niekorzystnego dla siebie rozstrzygnięcia. Zdaniem Komunalnika Miasto Bydgoszcz źle założyło minimalną liczbę kilometrów do przejechania w miesiącu – dla sektora II przyjęto 62,8 tys. km, IV 48,6 tys. km i V 63.3 km. Zdaniem Komunalnika wystarczy dla prawidłowej realizacji obsługi przejechać w miesiącu dla poszczególnych sektorów: II 21,2 tys. km, IV 22,8 tys. km i V 31,6 tys. km. Krajowa Izba Odwoławcza uznając, że Bydgoszcz nie miała podstaw uznać tej oferty za rażąco niskiej, ten argument musiała uznać za istotny. W oparciu o te założenia jest natomiast skalkulowana oferta Komunalnika.

 

Liczba tych kursów jest sprawą indywidualną dla każdego wykonawcy i wynika z jego know-how oraz wypracowanego przez lata doświadczenia w zakresie optymalizacji pracy. Co więcej, kolosalne znaczenie ma tutaj tabor pojazdowy używany przez wykonawcę. To właśnie charakterystyka taboru odwołującego, w szczególności ładowność pojazdów idysponowanie pojazdami dwukomorowymi (takimi, które mogą równocześnie bez zmieszania odbierać odpady dwóch frakcji), pozwala na zmniejszenie mu liczby kursów potrzebnych do odebrania poszczególnych frakcji odpadów – argumentował Komunalnik przed KIO.

 

Inny zarzut bydgoskiego ratusza dotyczył nie ujęci kosztów mycia śmieciarek i brak infrastruktury w Bydgoszczy do tego przygotowanej. Komunalnik wskazał, że za cenę uznawaną przez Miasto Bydgoszcz za zbyt niską, usługę mycia świadczy jedna z firm w Kozłowie pod Świeciem, gdzie czas dojazdu z Bydgoszczy wynosi około godziny.

 

Od ubiegłotygodniowego rozstrzygnięcia przetargu odwołać może się np. firma Remondis, przez co rozstrzygnięcie nie jest jeszcze prawomocne.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

 • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

  Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Minister rolnictwa o PiS: ze zwierzęcia robi boga i dehumanizuje człowieka

  Ostatnie komunikaty wskazują, że kryzys w obozie Zjednoczonej Prawicy jest już bliski zażegnania, nowy front otwiera natomiast swoimi wypowiedziami minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski – jeden z dwóch ministrów konstytucyjnych reprezentujących województwo kujawsko-pomorskie, którego los w resorcie wydaje się przesądzony.

 • 84 zakażenia koronawirusem w DPS-ie w Wilkowiczkach

  84 zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 potwierdziły testy w Domu Pomocy Społecznej w Wilkowiczkach – poinformował w piątek PAP rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego Adrian Mól. Zakażonych jest 76 pensjonariuszy – mężczyzn niepełnosprawnych intelektualnie.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu