Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMinisterstwo Klimatu broni RDOŚ w sprawie Zachemu

Ministerstwo Klimatu broni RDOŚ w sprawie Zachemu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 30 styczeń 2020 00:46

W sierpniu Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport na temat przeciwdziałaniu zanieczyszczeniom historycznym, w wystąpieniu pokontrolnym kierowanym do bydgoskiej Dyrekcji Ochrony Środowiska wskazano, że instytucja ta na remediacje terenów po dawnych Zachemie pozyskano jedynie część możliwych funduszy. Ministerstwo Klimatu, nowo powołany resort, wyraziło opinię, iż nie można mieć zarzutów do funkcjonowania RDOŚ.

 

Obecnie na terenach byłego Zachemu realizowany jest projekt remediacyjny warty 93 mln zł. Z wystąpienia pokontrolnego NIK wynika, że możliwe było pozyskanie aż 286 mln zł, ale udało się pozyskać tylko wspomniane 93 mln zł. Za główną przyczynę niepozyskania blisko 160 mln zł podaje się brak opracowanego harmonogramu. RDOŚ w Bydgoszczy twierdzi natomiast, że harmonogram był złożony.

 

Interpelacja poselska

Posłanka Zielonych Małgorzata Tracz zadała pytanie, czy resort klimatu wyciągnął z bydgoskiej RDOŚ jakieś konsekwencje z tego powodu. W odpowiedzi udzielonej w imieniu ministra przez sekretarza stanu Małgorzatę Golińską, stwierdza się – kontrola NIK w RDOŚ w Bydgoszczy nie wykazała nieprawidłowości.

 

Dalej wyjaśnia ona, że przyczyną niepozyskania blisko 160 mln zł było nieujęcie środków na realizację zadania przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, co było okolicznością niezależną od RDOŚ

 

Mamy zatem nowe wyjaśnienie niepozyskania kwoty 160 mln zł na remediację skażonych terenów, co jednak najbardziej istotne dla mieszkańców, środki te na walkę z zanieczyszczeniami nie trafiły.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Co dalej z ligą? Jednak nikt nie śpieszy się z decyzją

    Jest to pytanie, które zadaje sobie wielu kibiców piłkarskich, choć pewnie już wielu pogodziło się z tym, że w tym sezonie piłkarze nie wyjdą na boisko. Decyzje PZPN planował ogłosić w tym tygodniu, ale teraz mówi się, że być może warto poczekać z nią do maja.

  • W tym tygodniu zapaść ma decyzja co dalej z rozgrywkami

    Do 26 kwietnia w Polsce nie odbędzie się żaden mecz piłkarski – tyle wiemy na pewno. W rozmowie ze Sportowymi Faktami prezes PZPN Zbigniew Boniek przyznaje, że jest pewien plan na dokończenie rozgrywek we wszystkich ligach, który poznać mamy albo pod koniec tego tygodnia, albo na początku przyszłego.

    Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 199

 

Stan na dzień 03.04.2020 r.:

- liczba osób hospitalizowanych – 156

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 11284

- liczba osób objętych nadzorem – 1150

 

- liczba pobranych próbek – 3030

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów

Wiadomości z regionu