Jesteś tutaj: HomeBydgoszczElektryczne hulajnogi trafić mają na ścieżki rowerowe

Elektryczne hulajnogi trafić mają na ścieżki rowerowe

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 04 luty 2020 07:11
Elektryczne hulajnogi trafić mają na ścieżki rowerowe Fot: CC0 by Cybularny

W Bydgoszczy od kilku miesięcy możemy korzystać z wypożyczalni elektrycznych hulajnog. Z tymi pojazdami problem jest jednak taki, że nie są one ujęte w przepisach ruchu drogowego, przez co dzisiaj trudno odpowiedzieć na pytanie, czy wolno się takim urządzeniem poruszać po chodniku. Wszystko wskazuje, że w bieżącym roku uda się w końcu wprowadzić przepisy jednoznacznie regulujące kwestię napędzanych elektrycznie hulajnog.

Problemy tak naprawdę zaczynają się, gdy dochodzi do kolizji z innym uczestnikiem ruchu, wówczas trzeba wskazać sprawcę, a istotne w tej czynności jest ustalenie czy hulajnoga np. po chodniku miała prawo się poruszać. W Polsce takich przypadków jak we Francji, gdzie stwierdzono nawet ofiary śmiertelne kolizji, do tej pory nie było. W Bydgoszczy obecnie jak są problemy, to głównie dotyczą pozostawiania elektrycznych hulajnog w sposób zawadzający innym uczestnikom ruchu.

 

Z zapowiedzi Ministerstwa Infrastruktury wynika, że w okolicach wiosny (przełom I i II kwartału 2020 roku) planuje się przyjęcie przez Radę Ministrów założeń regulujących zasady korzystania z elektrycznych hulajnog. Hulajnogi o prędkości maksymalnej 25 km/h będą sklasyfikowane w prawie jako Urządzenia Transportu Osobistego. Według koncepcji ministerstwa będzie można się nimi poruszać po ścieżkach rowerowych, jeżeli takowej na danym odcinku nie ma, to wówczas jeżeli ruch samochodowy odbywa się do 30 km/h to wówczas e-hulajnoga powinna korzystać z pasa jezdni. W przypadku szybszego ruchu będzie można skorzystać z chodnika, ale pod warunkiem, że jego szerokość wynosi przynajmniej 2 metry. W przeciwnym przypadku, na danej ulicy z elektrycznej hulajnogi nie będzie wolno korzystać.

 

Są to aktualne założenia, z racji tego, że do końca plac legislacyjnych jeszcze przynajmniej kilka tygodni, to pewne założenia mogą się zmienić. Ciekawe, czy w toku prac legislacyjnych pojawią się też zapisy dotyczące zasad pozostawiania e-hulajnogi np. na chodniku, co jak już wspomniałem, w Bydgoszczy niekiedy sprawia trudności.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

26 stycznia 1920 - powrót Koronowa do Polski

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

  • GDDKiA zapowiada, że cała S-10 powinna być gotowa do 2030 roku

    Zdaniem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad odcinek wschodni S-10 od autostrady A1w kierunku Autostradowej Obwodnicy Warszawy powinien być gotowy do 2030 roku, przy czym pierwsze odcinki już w 2027 roku. Realizacja wschodniej części drogi ekspresowej S-10 na samym końcu. Jeszcze w tym tygodniu dowiemy się natomiast, kiedy ruszy budowa odcinka Bydgoszcz – Toruń.

  • Rozwój transportu intermodalnego to jedno z głównych wyzwań dla Polski na najbliższą dekadę

    Po decyzjach politycznych na szczeblu Unii Europejskiej ustalono nowe ramy finansowe UE, stąd też powoli w Polsce trwają przygotowania do ich wdrażania w praktyce poprzez poszczególne projekty. Inwestycje infrastrukturalne w Polsce realizowane są za pośrednictwem agendy rządowej jaką jest Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Za jeden z kluczowych priorytetów do 2030 roku CUPT wskazuje rozwój infrastruktury intermodalnej.

Wiadomości z regionu