Jesteś tutaj: HomeBydgoszczElektryczne hulajnogi trafić mają na ścieżki rowerowe

Elektryczne hulajnogi trafić mają na ścieżki rowerowe

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 04 luty 2020 07:11
Elektryczne hulajnogi trafić mają na ścieżki rowerowe Fot: CC0 by Cybularny

W Bydgoszczy od kilku miesięcy możemy korzystać z wypożyczalni elektrycznych hulajnog. Z tymi pojazdami problem jest jednak taki, że nie są one ujęte w przepisach ruchu drogowego, przez co dzisiaj trudno odpowiedzieć na pytanie, czy wolno się takim urządzeniem poruszać po chodniku. Wszystko wskazuje, że w bieżącym roku uda się w końcu wprowadzić przepisy jednoznacznie regulujące kwestię napędzanych elektrycznie hulajnog.

Problemy tak naprawdę zaczynają się, gdy dochodzi do kolizji z innym uczestnikiem ruchu, wówczas trzeba wskazać sprawcę, a istotne w tej czynności jest ustalenie czy hulajnoga np. po chodniku miała prawo się poruszać. W Polsce takich przypadków jak we Francji, gdzie stwierdzono nawet ofiary śmiertelne kolizji, do tej pory nie było. W Bydgoszczy obecnie jak są problemy, to głównie dotyczą pozostawiania elektrycznych hulajnog w sposób zawadzający innym uczestnikom ruchu.

 

Z zapowiedzi Ministerstwa Infrastruktury wynika, że w okolicach wiosny (przełom I i II kwartału 2020 roku) planuje się przyjęcie przez Radę Ministrów założeń regulujących zasady korzystania z elektrycznych hulajnog. Hulajnogi o prędkości maksymalnej 25 km/h będą sklasyfikowane w prawie jako Urządzenia Transportu Osobistego. Według koncepcji ministerstwa będzie można się nimi poruszać po ścieżkach rowerowych, jeżeli takowej na danym odcinku nie ma, to wówczas jeżeli ruch samochodowy odbywa się do 30 km/h to wówczas e-hulajnoga powinna korzystać z pasa jezdni. W przypadku szybszego ruchu będzie można skorzystać z chodnika, ale pod warunkiem, że jego szerokość wynosi przynajmniej 2 metry. W przeciwnym przypadku, na danej ulicy z elektrycznej hulajnogi nie będzie wolno korzystać.

 

Są to aktualne założenia, z racji tego, że do końca plac legislacyjnych jeszcze przynajmniej kilka tygodni, to pewne założenia mogą się zmienić. Ciekawe, czy w toku prac legislacyjnych pojawią się też zapisy dotyczące zasad pozostawiania e-hulajnogi np. na chodniku, co jak już wspomniałem, w Bydgoszczy niekiedy sprawia trudności.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • II Memoriał Ireny Szewińskiej odbędzie się w sierpniu

  Dokładnie jutro (30 maja) miał się rozpocząć na stadionie Zawiszy II Memoriał poświęcony, chyba największej polskiej lekkoatletce Irenie Szewińskiej. Z powodu pandemii koronawirusa zawody w tym terminie nie mogły się odbyć, pojawiło się też ryzyko, że w tym roku w Bydgoszczy nie będzie żadnych zawodów lekkoatletycznych, ale dosłownie przed kilkunastoma godzinami wyznaczono nowy termin.

 • Zawisza i Polonia w tym sezonie wrócą jeszcze na boisko

  Od pewnego czasu wiemy już, że rozgrywki piłkarskiej IV ligi zostały zakończone w sezonie 2019/2020 z powodu epidemii COVID-19. Cały czas nie było jednak wiadomo co z okręgowym Pucharem Polski. Te rozgrywki mają zostać dokończone w lipcu. Stawką rozgrywek okręgowych jest możliwość gry w Pucharze Polskim na szczeblu centralnym.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

O drodze S-10 Bydgoszcz-Torun w Sejmie RP 28.05.2020 ... Kto mydli oczy mieszkancom Kujaw i Pomorza Minister Schreiber czy Minister Infrastruktury /posłuchajcie/

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 29 maja 2020
O drodze S-10
 • Około 272 tys. maturzystów rozpocznie w poniedziałek egzaminy

  Z uwagi na sytuację epidemiologiczną w maju nie odbyły się egzaminy maturalne, które zostały przeniesione na czerwiec. Pierwszy egzamin rozpocznie się w najbliższy poniedziałek 8 czerwca – z języka polskiego.

  Etykiety: matury
 • Oficjalnie: Wybory jeszcze w czerwcu

  Tak jak się spodziewano już od kilku dni – wybory prezydenckie (które pierwotnie miały się odbyć 10 maja) odbędą się 28 czerwca. Dzisiaj decyzję w tej sprawie ogłosiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Wybory mają się odbyć metodą hybrydową, czyli w lokalach wyborczych oraz dla korespondencyjnie dla chętnych.

Wiadomości z regionu