Jesteś tutaj: HomeBydgoszczElektryczne hulajnogi trafić mają na ścieżki rowerowe

Elektryczne hulajnogi trafić mają na ścieżki rowerowe

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 04 luty 2020 07:11
Elektryczne hulajnogi trafić mają na ścieżki rowerowe Fot: CC0 by Cybularny

W Bydgoszczy od kilku miesięcy możemy korzystać z wypożyczalni elektrycznych hulajnog. Z tymi pojazdami problem jest jednak taki, że nie są one ujęte w przepisach ruchu drogowego, przez co dzisiaj trudno odpowiedzieć na pytanie, czy wolno się takim urządzeniem poruszać po chodniku. Wszystko wskazuje, że w bieżącym roku uda się w końcu wprowadzić przepisy jednoznacznie regulujące kwestię napędzanych elektrycznie hulajnog.

Problemy tak naprawdę zaczynają się, gdy dochodzi do kolizji z innym uczestnikiem ruchu, wówczas trzeba wskazać sprawcę, a istotne w tej czynności jest ustalenie czy hulajnoga np. po chodniku miała prawo się poruszać. W Polsce takich przypadków jak we Francji, gdzie stwierdzono nawet ofiary śmiertelne kolizji, do tej pory nie było. W Bydgoszczy obecnie jak są problemy, to głównie dotyczą pozostawiania elektrycznych hulajnog w sposób zawadzający innym uczestnikom ruchu.

 

Z zapowiedzi Ministerstwa Infrastruktury wynika, że w okolicach wiosny (przełom I i II kwartału 2020 roku) planuje się przyjęcie przez Radę Ministrów założeń regulujących zasady korzystania z elektrycznych hulajnog. Hulajnogi o prędkości maksymalnej 25 km/h będą sklasyfikowane w prawie jako Urządzenia Transportu Osobistego. Według koncepcji ministerstwa będzie można się nimi poruszać po ścieżkach rowerowych, jeżeli takowej na danym odcinku nie ma, to wówczas jeżeli ruch samochodowy odbywa się do 30 km/h to wówczas e-hulajnoga powinna korzystać z pasa jezdni. W przypadku szybszego ruchu będzie można skorzystać z chodnika, ale pod warunkiem, że jego szerokość wynosi przynajmniej 2 metry. W przeciwnym przypadku, na danej ulicy z elektrycznej hulajnogi nie będzie wolno korzystać.

 

Są to aktualne założenia, z racji tego, że do końca plac legislacyjnych jeszcze przynajmniej kilka tygodni, to pewne założenia mogą się zmienić. Ciekawe, czy w toku prac legislacyjnych pojawią się też zapisy dotyczące zasad pozostawiania e-hulajnogi np. na chodniku, co jak już wspomniałem, w Bydgoszczy niekiedy sprawia trudności.

 

Warte obejrzenia

 • Na czerwiec zaplanowano Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy

  Planowane na 2-7 czerwca 2020 roku Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy miały być wstępem do Igrzysk Paraolimpijskih w Tokio, zawody się jednak nie odbyły z uwagi na trudną sytuację epidemiczną. World Para Athltics zdecydował, że turniej odbędzie się w dniach 1-5 czerwca 2021 roku. Gospodarzem będzie nadal Bydgoszcz.

 • Włocłavia pokonuje Sportis – rozpoczynamy mecze na szczycie

  Aż 13 kolejek musieliśmy czekać do pierwszego pojedynku pomiędzy zespołami z grupy tzw. czterech pretendentów do wygrania ligi – w sobotę w Łochowie Sportis podejmował lidera Włocłavię Włocławek (faktycznie zespół ten rozegrał jeden mecz więcej). Mecz ten był bardzo emocjonujący, pokazujący, iż w piłce nożnej nie ma nic pewnego. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego spotkania.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj

 • Wojewoda: Sytuacja jest bardzo poważna

  W środę w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono 1216 nowych zachorowań na COVID-19, w poniedziałek było to 1,5 tys. - Sytuacja jest bardzo poważna – powiedział na konferencji prasowej wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

 • Pokonałeś COVID-19? Oddaj osocze i pomóż wyzdrowieć innym Apel wojewody Mikołaja Bogdanowicza

  Terapia osoczem może uratować życie pacjentom chorym na koronawirusa. Wiele osób potrzebuje takiej pomocy. Osocza nie da się wyprodukować. Mogą je oddać tylko ozdrowieńcy, którzy wytworzyli przeciwciała, dzięki którym sami wygrali z chorobą. Niestety, z powodu ogromnego zapotrzebowania na ten drogocenny lek, osocza zaczyna brakować. W związku z tym, z ważnym apelem wystąpił Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Wiadomości z regionu