Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPosłowie złożyli poprawki do budżetu państwa za ponad 6 mld zł

Posłowie złożyli poprawki do budżetu państwa za ponad 6 mld zł

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 03 luty 2020 16:17

Zabezpieczenie środków na budowę drogi S-10 oraz środków na rekultywację terenów po dawnym Zachemie – to główne poprawki do budżetu państwa na 2020 rok złożone przez posłów Iwonę Kozłowską i posła Pawła Olszewskiego. Wszystkie ich poprawki zostały odrzucone przez Komisję Finansów Publicznych w ubiegły czwartek.

 

Na początku należy wyjaśnić procedurę pracy nad ustawą budżetową. Nieprzyjęcie przez komisję finansów poprawki nie oznacza jej całkowitego odrzucenia, może być ona głosowana podczas  posiedzenia plenarnego jako wniosek mniejszości. Praktyka pokazuje, iż poprawki bez poparcia komisji mają jednak małe szanse na przegłosowanie.

 

Posłowie Olszewski i Kozłowska zwrócili się do lokalnych posłów PiS, aby wsparli te poprawki, bowiem dotyczą one kwestii, które obiecywać mieli w kampanii wyborczej – W moim przekonaniu głównym winowajcą tego, że te poprawki nie zyskały akceptacji jest minister Schreiber, będąc Szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów – mówił poseł Paweł Olszewski.

 

Poprawki dotyczące S-10 na odcinku Bydgoszcz - Toruń i Zachemu są głównymi, bowiem pierwsza warta jest 3 mld zł, druga natomiast 2 mld zł – Dzisiaj posłowie PiS mieli okazję zabezpieczyć środki, które nie powalają, bowiem więcej dostał Jacek Kurski na swoją propagandową telewizję, niż jest potrzebne na tą inwestycje.

 

Olszewski po raz kolejny wyraził brak wiary w planowany model sfinansowania odcinka Bydgoszcz – Toruń drogi ekspresowej S-10 w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, co zresztą kilka tygodni temu wyraziła też posłanka PiS Ewa Kozanecka.

 

Pozostałe poprawki to 30 mln zł na dalszą rewitalizację Brdy, 800 mln zł na przebudowę drogi krajowej nr 80, czyli modernizację trasy W-Z, 52 mln zł na halę lekkoatletyczną na Zawiszy, 80 mln zł na budowę IV kręgu Opery Nova, 165 mln zł na rozbudowę Filharmonii Pomorskiej, 150 mln zł na remont śluz wzdłuż drogi wodnej E70 oraz 5 mln zł na opracowanie nowej koncepcji przebiegu drogi krajowej nr 25 na odcinku Inowrocław – Bydgoszcz – Sępólno Krajeńskie oraz 290 mln zł (w perspektywie wieloletniej) na budowę nowego kampusu Akademii Muzycznej. Poprawka dotycząca rozbudowy Opery Nova zakłada odebranie dofinansowania dla budowy centrum kongresowego w Toruniu.

 

Zdaniem ministra Łukasza Schreibera budową kampusu Akademii Muzycznej znajduje się w projekcie budżetu. Poseł Olszewski pytany o tę opinie ministra zapytał, gdzie jest to dokładnie zapisane. Podczas ostatniej wizyty w Bydgoszczy premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zwiększenie finansowania hali lekkoatletycznej na Zawiszy do 25 mln zł, z poprawki posłów PO wynika, że oczekują oni jednak jeszcze dwukrotnie wyższego finansowania.

 

Swoje poprawki budżetowe składał też poseł Lewicy Krzysztof Gawkowski, jedna z nich dotyczyła również drogi ekspresowej S-10, była również poprawka w sprawie Zachemu. Poprawki Gawkowskiego również nie zyskały aprobaty Komisji Finansów Publicznych.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Kolejny dobry występ nadziei polskiego tenisa z Kujaw

  We Wrocławiu odbyły się zawody w tenisie juniorskim do lat 18. Dobry występ odnotowała na nich Zuzanna Szczepańska, uczennica II LO w Inowrocławiu, która wywalczyła dwa medale. Dla

  Szczepańskiej było to pożegnanie z rozgrywkami juniorskimi.

 • To będzie najważniejsze wydarzenie lekkoatletyczne w Polsce w 2020 roku

  Pandemia COVID-19 namieszała w kalendarzu imprez lekkoatletycznych, przesuwając rozpoczęcie sezonu. 19 sierpnia na stadionie Zawiszy odbędzie się II Memoriał Ireny Szewińskiej, najważniejsze zawody w polskim kalendarzu na 2020 roku. Już dzisiaj pojawiła się zapowiedź próby pobicia rekordu Polski w biegu na 2000 metrów, który jest nieruszony od blisko dwóch dekad.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Interesy partii są ważniejsze od interesów narodowych (komentarz)

  W poniedziałek mieliśmy do czynienia w Polsce do rzeczy niebywałej i do tej pory niespotykanej – mieliśmy do czynienia bowiem z pseudodebatami - w podobnym czasie dwaj pretendenci do pełnienia najważniejszej funkcji w państwie zamiast debatować między sobą, debatowali sami ze sobą w dwóch różnych częściach kraju. Do dzisiaj trwa spór między sympatykami, która z tych pseudodebat była ważniejsza, ale tak naprawdę trzeba spojrzeć na to co się zdarzyło jak na coś bardzo przykrego.

 • Prezydent Duda: Ostatnie 5 lat to dobry czas dla polskiej rodziny i polskiego bezpieczeństwa

  Podczas dzisiejszego wiecu w Białej Podlaskiej w województwie lubelskim, prezydent Andrzej Duda zachęcał Polaków do tłumnego udziału w drugiej turze, zachęcając, aby frekwencja była jeszcze większa niż w pierwszej turze, która odbyła się 28 czerwca. Prezydenta apelował o pomoc w dostaniu się do lokalu wyborczego tym, którzy mają trudności w przemieszczaniu się.

Wiadomości z regionu