Jesteś tutaj: HomeBydgoszczJeden z najstarzych bydgoskich kościołów potrzebuje kapitalnego remontu organów

Jeden z najstarzych bydgoskich kościołów potrzebuje kapitalnego remontu organów

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 04 luty 2020 11:57
Jeden z najstarzych bydgoskich kościołów potrzebuje kapitalnego remontu organów Fot; Pit1233

Kościół Klarysek znany jest w Bydgoszczy wszystkim, położony jest bowiem w samym sercu Bydgoszczy, na skrzyżowaniu ulicy Focha i Gdańskiej. Potoczna nazwa nawiązuje do przybycia w XVII wieku sióstr klarysek. Świątynia powstała już w XVI wieku, pierwotnie kościół drewniany funkcjonował w tym miejscu już w XV wieku.  Jest to jeden z najstarszych bydgoskich kościołów, które zachowały się do dzisiaj.

 

Obecnie jest to kościół rektorski Braci Mniejszych Kapucynów pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Świątynia nie jest być może duża, ale wchodząc do środka można odczuć wyjątkowość tego miejsca. Z racji położenia, jest to też miejsce odwiedzane przez turystów.

 

Jest to jedyny kościół, gdzie przez większą część dnia wystawiony jest Najświętszy Sakrament oraz obok katedry miejsce prawie całodniowego sprawowania sakramentu spowiedzi.

 

Organy kościelne są już wysłużone, problemy na dobre zaczęły się ujawniać w sierpniu, gdy w trakcie jednej Mszy w ogniu stanął silnik organowy. Instrument wymaga przeprowadzenia kapitalnego remontu, co kosztować może około 50 tys. zł. W internecie na portalu pomagam.pl rozpoczęła się już zbiórka internetowa. Więcej o specyfikacji technicznej oraz możliwość pomocy: https://pomagam.pl/kmhwgcck?fbclid=IwAR2MxUkcTioEkRryCKsXLlzJiGUwvxlmRoJin3h2FQlwwGjoqAUmeMtwTbA

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • 9 kolejka IV ligi nie namieszała w czubie tabeli. Nerwowo było na Gdańskiej

  Liderem po 9 kolejkach jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 22 punktów, ale ten klub ma jeden mecz rozegrany więcej od rywali z dalszych miejsc. Kolejne lokaty zajmują: Lider Włocławek, Zawisza Bydgoszcz (po 20 punktów) i Sportis Łochowo z 19 punktami. Kolejna Wda Świecie ma do Sportisu 4 punkty straty. Wszystkie wymienione kluby swoje spotkania w 9 kolejce wygrały.

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Jedna trzecia łóżek przygotowanych dla pacjentów z COVID-19 jest zajęta

  Dysponujemy około 6,3 tys. łóżek szpitalnych oraz ponad 800 respiratorami dla osób chorych na COVID-19, ale liczbę tego sprzętu możemy jeszcze zwiększyć - zapewnił rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz komentując sobotnie statystyki dotyczące epidemii.

  Etykiety: covid19
 • O tym, że dziennie będzie ponad tysiąc zachorowań pisaliśmy już w sierpniu

   W ostatnich dniach w Polsce stwierdzano ponad tysiąc zachorowań na COVID-19, co było wskazaniami rekordowymi i mogło być również elementem sensacji medialnej. O tym jednak, że takich wzrostów zachorowań w tym okresie należy się spodziewać pisaliśmy już w sierpniu. Wspominamy o tym, nie po to, aby się chwalić, lecz w celu wyjaśnienia, że nie dzieje się obecnie nic nadzwyczajnego.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu