Jesteś tutaj: HomeBydgoszczJeden z najstarzych bydgoskich kościołów potrzebuje kapitalnego remontu organów

Jeden z najstarzych bydgoskich kościołów potrzebuje kapitalnego remontu organów

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 04 luty 2020 11:57
Jeden z najstarzych bydgoskich kościołów potrzebuje kapitalnego remontu organów Fot; Pit1233

Kościół Klarysek znany jest w Bydgoszczy wszystkim, położony jest bowiem w samym sercu Bydgoszczy, na skrzyżowaniu ulicy Focha i Gdańskiej. Potoczna nazwa nawiązuje do przybycia w XVII wieku sióstr klarysek. Świątynia powstała już w XVI wieku, pierwotnie kościół drewniany funkcjonował w tym miejscu już w XV wieku.  Jest to jeden z najstarszych bydgoskich kościołów, które zachowały się do dzisiaj.

 

Obecnie jest to kościół rektorski Braci Mniejszych Kapucynów pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Świątynia nie jest być może duża, ale wchodząc do środka można odczuć wyjątkowość tego miejsca. Z racji położenia, jest to też miejsce odwiedzane przez turystów.

 

Jest to jedyny kościół, gdzie przez większą część dnia wystawiony jest Najświętszy Sakrament oraz obok katedry miejsce prawie całodniowego sprawowania sakramentu spowiedzi.

 

Organy kościelne są już wysłużone, problemy na dobre zaczęły się ujawniać w sierpniu, gdy w trakcie jednej Mszy w ogniu stanął silnik organowy. Instrument wymaga przeprowadzenia kapitalnego remontu, co kosztować może około 50 tys. zł. W internecie na portalu pomagam.pl rozpoczęła się już zbiórka internetowa. Więcej o specyfikacji technicznej oraz możliwość pomocy: https://pomagam.pl/kmhwgcck?fbclid=IwAR2MxUkcTioEkRryCKsXLlzJiGUwvxlmRoJin3h2FQlwwGjoqAUmeMtwTbA

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

IMG 20200117 135511 1

20 stycznia 1920 - wkroczenie wojsk polskich do Bydgoszczy

22 stycznia 1920 - oficjalne przyłaczenie Bydgoszczy do Polski

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

  • Odważna teza mogąca wyjaśniać przyczyny chaosu na kujawsko-pomorskiej kolei

    W niemal każdej publikacji poświęconej zamieszaniu związanego z cięciami połączeń regionalnych podkreślamy, że główną przyczyną niekorzystnych dla mieszkańców decyzji jest nagłe odejście od planu przeprowadzanie wieloletniego przetargu. Zamiast tego podjęto się ,,na ostatnią” chwilę negocjacji z przewoźnikami, umów jednorocznych, gdzie pozycja negocjacyjna województwa była słaba, stąd też Polregio i Arriva mogli żądać wyższych stawek. Wciąż nie wyjaśniono dlaczego zrezygnowano z przetargu, ciekawą tezę w tym temacie przedstawia publicysta kolejowy Karol Trammer.

    Etykiety: kolej Karol Trammer
  • Protesty rolników – najpopularniejszymi materiałami w 2020 roku

    Portal Kujawski dość duży nacisk kładzie na multimedia, stąd też wiele naszych publikacji ubogaconych jest o dodatkową relacje filmową. Prezentujemy najpopularniejsze materiały z minionego 2020 roku.

Wiadomości z regionu