Jesteś tutaj: HomeBydgoszczJeden z najstarzych bydgoskich kościołów potrzebuje kapitalnego remontu organów

Jeden z najstarzych bydgoskich kościołów potrzebuje kapitalnego remontu organów

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 04 luty 2020 11:57
Jeden z najstarzych bydgoskich kościołów potrzebuje kapitalnego remontu organów Fot; Pit1233

Kościół Klarysek znany jest w Bydgoszczy wszystkim, położony jest bowiem w samym sercu Bydgoszczy, na skrzyżowaniu ulicy Focha i Gdańskiej. Potoczna nazwa nawiązuje do przybycia w XVII wieku sióstr klarysek. Świątynia powstała już w XVI wieku, pierwotnie kościół drewniany funkcjonował w tym miejscu już w XV wieku.  Jest to jeden z najstarszych bydgoskich kościołów, które zachowały się do dzisiaj.

 

Obecnie jest to kościół rektorski Braci Mniejszych Kapucynów pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Świątynia nie jest być może duża, ale wchodząc do środka można odczuć wyjątkowość tego miejsca. Z racji położenia, jest to też miejsce odwiedzane przez turystów.

 

Jest to jedyny kościół, gdzie przez większą część dnia wystawiony jest Najświętszy Sakrament oraz obok katedry miejsce prawie całodniowego sprawowania sakramentu spowiedzi.

 

Organy kościelne są już wysłużone, problemy na dobre zaczęły się ujawniać w sierpniu, gdy w trakcie jednej Mszy w ogniu stanął silnik organowy. Instrument wymaga przeprowadzenia kapitalnego remontu, co kosztować może około 50 tys. zł. W internecie na portalu pomagam.pl rozpoczęła się już zbiórka internetowa. Więcej o specyfikacji technicznej oraz możliwość pomocy: https://pomagam.pl/kmhwgcck?fbclid=IwAR2MxUkcTioEkRryCKsXLlzJiGUwvxlmRoJin3h2FQlwwGjoqAUmeMtwTbA

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • II Memoriał Ireny Szewińskiej odbędzie się w sierpniu

  Dokładnie jutro (30 maja) miał się rozpocząć na stadionie Zawiszy II Memoriał poświęcony, chyba największej polskiej lekkoatletce Irenie Szewińskiej. Z powodu pandemii koronawirusa zawody w tym terminie nie mogły się odbyć, pojawiło się też ryzyko, że w tym roku w Bydgoszczy nie będzie żadnych zawodów lekkoatletycznych, ale dosłownie przed kilkunastoma godzinami wyznaczono nowy termin.

 • Zawisza i Polonia w tym sezonie wrócą jeszcze na boisko

  Od pewnego czasu wiemy już, że rozgrywki piłkarskiej IV ligi zostały zakończone w sezonie 2019/2020 z powodu epidemii COVID-19. Cały czas nie było jednak wiadomo co z okręgowym Pucharem Polski. Te rozgrywki mają zostać dokończone w lipcu. Stawką rozgrywek okręgowych jest możliwość gry w Pucharze Polskim na szczeblu centralnym.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

O drodze S-10 Bydgoszcz-Torun w Sejmie RP 28.05.2020 ... Kto mydli oczy mieszkancom Kujaw i Pomorza Minister Schreiber czy Minister Infrastruktury /posłuchajcie/

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 29 maja 2020
O drodze S-10
 • Około 272 tys. maturzystów rozpocznie w poniedziałek egzaminy

  Z uwagi na sytuację epidemiologiczną w maju nie odbyły się egzaminy maturalne, które zostały przeniesione na czerwiec. Pierwszy egzamin rozpocznie się w najbliższy poniedziałek 8 czerwca – z języka polskiego.

  Etykiety: matury
 • Oficjalnie: Wybory jeszcze w czerwcu

  Tak jak się spodziewano już od kilku dni – wybory prezydenckie (które pierwotnie miały się odbyć 10 maja) odbędą się 28 czerwca. Dzisiaj decyzję w tej sprawie ogłosiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Wybory mają się odbyć metodą hybrydową, czyli w lokalach wyborczych oraz dla korespondencyjnie dla chętnych.

Wiadomości z regionu