Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPosłowie KO odpuścili walkę o poprawki bydgoskie w Sejmie, liczą natomiast na Senat

Posłowie KO odpuścili walkę o poprawki bydgoskie w Sejmie, liczą natomiast na Senat

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 13 luty 2020 21:59

Czwartek był dość ważnym dniem w Sejmie RP jeżeli chodzi o sprawy bydgoskie, tego dnia Komisja Finansów Publicznych opiniowała poprawki do budżetu państwa po drugim czytaniu, spotkał się też Zespół Parlamentarny ds. budowy drogi ekspresowej S-10, w trakcie posiedzenia którego dowiedzieliśmy się kilku nowych faktów.

Droga ekspresowa S-10 to temat, który łączy obie sprawy, bowiem posłowie opozycji najwięcej uwagi podnieśli kwestii tej poprawki. Od dłuższego czasu rząd zapowiada budowę odcinka drogi ekspresowej S-10 w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, w realność pozyskania partnera prywatnego nie wierzą posłowie opozycji, stąd też po pierwszym czytaniu swoje poprawki indywidualne dotyczące zabezpieczenia finansowania budowy wspomnianego odcinka bezpośrednio z budżetu państwa, złożyli lokalnie posłowie KO i SLD. Komisja poprawki odrzuciła, o uznanie swoich odrzuconych poprawek jako wniosków mniejszości zawnioskował tylko poseł Krzysztof Gawkowski i to jego poprawka będzie głosowana w piątek – zakłada ona przekazanie 250 mln zł na budowę odcinka Bydgoszcz – Toruń. Poprawka posłów Kozłowskiej i Olszewskiego o 3 mld przepadała, bowiem po odrzuceniu jej przez komisję, nie zgłosili jej jako wniosku mniejszości.

 

W czwartek Komisja Finansów Publicznych opiniowała poprawki klubów oraz grup przynajmniej 15 posłów. Wbrew zapowiedziom posłowie KO nie zgłosili na tym etapie poprawki dotyczącej budowy drogi S-10. Posłanka Iwona Kozłowska przyznaje, że opozycja liczy na przeforsowanie poprawek dopiero w Senacie, gdzie ma większość głosów – Chcemy je złożyć przez Senat i mam nadzieje, że uda się znajdą się w budżecie. Podejmujemy próbę i liczymy, że koledzy z Prawa i Sprawiedliwości będą w tych działaniach konsekwentni i będą nam wspierać – wyjaśnia w rozmowie z nami.

 

Drodze S-10 było poświęcone również czwartkowe posiedzenie zespołu parlamentarnego – To była robocza rozmowa z przedstawicielami ministerstwa i GDDKiA. Dowiedzieliśmy się kilku dobrych rzeczy i kilku takich, które dalej będziemy wyjaśniać – komentuje wiceprzewodniczący zespołu Jan Szopiński – Dobre są zapowiedzi resortu, że realizacja drogi S-10 będzie priorytetem resortu w latach 2021-2030. Natomiast w tym, co zadowoleni nie będziemy, to mimo to, że opóźnia się okres tych prac.

 

Opóźnienia spowodowane są tym, że przedłuża się termin wydania decyzji środowiskowej przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, jak była mowa na zespole, decyzja miała być wydana do końca 2019 roku, nowym terminem jest pierwszy kwartał bieżącego roku.

 

Dowiedzieliśmy się również, że GDDKiA wystąpiła już do Eurostatu opinie na temat planowanego modelu finansowania w partnerstwie publiczno-prywatnym. Opinia Eurostatu może zapaść wkrótce, a od niej będzie w dużej zależeć uda się zgodnie z planem rządu zbudować ten odcinek w partnerstwie, czy jednak rację mieli sceptyczni do tego modelu posłowie opozycji.

 

Więcej o posiedzeniu zespołu piszemy - Przetarg na budowę S-10 może w przyszłym roku

 

Wśród innych głosowanych w piątek poprawek znajdą się m.in. dodatkowe środki na rekultywacje Zachemu, a także środki na rozbudowę Opery Nova i Filharmonii Pomorskiej. O finale piątkowych głosować w trzecim czytaniu ustawy budżetowej na 2020 rok, oczywiście państwa poinformujemy.

 

Warte obejrzenia

 • Na czerwiec zaplanowano Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy

  Planowane na 2-7 czerwca 2020 roku Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy miały być wstępem do Igrzysk Paraolimpijskih w Tokio, zawody się jednak nie odbyły z uwagi na trudną sytuację epidemiczną. World Para Athltics zdecydował, że turniej odbędzie się w dniach 1-5 czerwca 2021 roku. Gospodarzem będzie nadal Bydgoszcz.

 • Włocłavia pokonuje Sportis – rozpoczynamy mecze na szczycie

  Aż 13 kolejek musieliśmy czekać do pierwszego pojedynku pomiędzy zespołami z grupy tzw. czterech pretendentów do wygrania ligi – w sobotę w Łochowie Sportis podejmował lidera Włocłavię Włocławek (faktycznie zespół ten rozegrał jeden mecz więcej). Mecz ten był bardzo emocjonujący, pokazujący, iż w piłce nożnej nie ma nic pewnego. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego spotkania.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj

 • GIS apeluje o rozważenie innych form protestów

  Rozmaite wydarzenia w sferze publicznej nie powinny odwracać naszej uwagi od trwającej epidemii; zwracam się do uczestników protestów o rozważenie innych metod wyrażania swoich poglądów niż zgromadzenia – przekazał w czwartek Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas.

  Etykiety: covid19 aborcja
 • Budowa drogi S-10 opóźni się o kilka miesięcy

  Na przełomie 2020 i 2021 roku planowano ogłoszenie przetargu na budowę odcinka Bydgoszcz – Toruń drogi ekspresowej S-10. Opóźnia się jednak uprawomocnienie decyzji środowiskowej – do wydanej bowiem 24 lutego 2020 roku decyzji środowiskowej złożono jednak szereg odwołań, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska planował rozpatrzyć je do 26 października.

Wiadomości z regionu