Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDzięki pracy naukowców w lasach może być więcej dębów. Honory na UTP odebrał jeden z pionierów

Dzięki pracy naukowców w lasach może być więcej dębów. Honory na UTP odebrał jeden z pionierów

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 15 luty 2020 00:47
Dzięki pracy naukowców w lasach może być więcej dębów. Honory na UTP odebrał jeden z pionierów Fot: UTP

W środę tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy odebrał związany z krakowskimi uczelniami prof. Ryszard Tadeusiewicz, który swoimi osiągnięciami naukowymi zdobył w Polsce uznanie. W wykładzie wygłoszonym z okazji przyznania mu zaszczytu mówił jak dzięki technice można zwiększyć liczbę dębów.

Dęby kojarzone są z długowiecznością, trzeba jednak wiedzieć, że nie są to drzewa łatwe w hodowli. Sadzonki dębów powstają w wyniku rozwijania się żołędzi, ale problemem jest sklasyfikowanie żołędzi na zdrowe, z których może wykiełkować drzewo oraz na chore nasiona. Ograniczone miejsce w szkółkach kontenerowych sprawiają, że niezwykle istotne jest sprawna selekcja żołędzi. Dlatego krakowscy naukowcy z profesorem Tadeusiewiczem na czele pracują nad robotem, który automatycznie i z dużą skutecznością dokonywał selekcji żołędzi. Robot ten w październiku 2017 roku zdobył złoty medal na XI Warszawskiej Wystawie Innowacji IWIS 2017.

 

Wyróżnienie przyznane prof. Ryszardowi Tadeusiewiczowi przez społeczność bydgoskiego UTP, była okazją, aby naukowiec szerzej opowiedział o swoich badaniach na rzecz większego zalesienia naszego kraju dębami.

 

 

Prof. Tadeusiewicz przez trzy kadencje był rektorem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, przez środowisko naukowe był wybierany na funkcję korespondenta Polskiej Akademii Nauk. Zotał wybrany również do gremiów międzynarodowych jak Europejska Akademii, Nauki, Sztuki i Literatury oraz Światowa Akademia Nauk ze siedzibą w amerykańskim San Francisco. Na korespondenta zagranicznego wybrało go również w tajnym głosowaniu środowisko Rosyjskiej Akademii Nauk Przyrodniczych.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Co się odwlecze to nie uciecze

  Derbami Zawisza – Chemik niebiesko-czarni mieli rozegrać pierwszy po latach przerwy mecz na stadionie Zawiszy przy ulicy Gdańskiej – mecz planowany był na inauguracje rundy wiosennej w marcu. Do meczu jednak nie doszło z uwagi na epidemię COVID-19, z powodu której w IV lidze nie rozpoczęto nawet rundy wiosennej. Los chciał, że Zawisza podejmie Chemika na inaugurację sezonu 2020/2021.

  Etykiety: piłka nożna
 • Kolejny dobry występ nadziei polskiego tenisa z Kujaw

  We Wrocławiu odbyły się zawody w tenisie juniorskim do lat 18. Dobry występ odnotowała na nich Zuzanna Szczepańska, uczennica II LO w Inowrocławiu, która wywalczyła dwa medale. Dla

  Szczepańskiej było to pożegnanie z rozgrywkami juniorskimi.

Wiadomości sportowe

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Eksperci przewidywali, że po Wielkanocy zabraknie w Polsce respiratorów

  Okres Wielkanocny zapamiętamy głównie z głębokiego lockdownu, zaleceń aby unikać spotkań w zbyt szerokim gronie rodzinnym, a także prawie pustych kościołów w Wielkim Tygodniu. O przyczynach decyzji z tamtego okresu mówił we wtorek na Komisji Zdrowia wiceminister Waldemar Kraska. Komisja poświęcona była przygotowaniom do ewentualnej drugiej fali COVID-19.

  Etykiety: covid19 koronawirus
 • Krajobraz po bitwie – komentarz powyborczy

  Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie i będzie rządził do 2025 roku – w ten sposób można najprościej podsumować zakończoną batalię wyborczą. Obóz Zjednoczonej Prawicy ze zwycięstwa Dudy zapewne jest zadowolony, ale na tym powody do zadowolenia się kończą – przegrany najmłodszy elektorat, co nie jest dobrym prognostykiem na przyszłość, tak samo jak oparcie tego wcale nie imponującego zwycięstwa na głosujących z Podkarpacia czy Podlasia.

Wiadomości z regionu