Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDzięki pracy naukowców w lasach może być więcej dębów. Honory na UTP odebrał jeden z pionierów

Dzięki pracy naukowców w lasach może być więcej dębów. Honory na UTP odebrał jeden z pionierów

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 15 luty 2020 00:47
Dzięki pracy naukowców w lasach może być więcej dębów. Honory na UTP odebrał jeden z pionierów Fot: UTP

W środę tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy odebrał związany z krakowskimi uczelniami prof. Ryszard Tadeusiewicz, który swoimi osiągnięciami naukowymi zdobył w Polsce uznanie. W wykładzie wygłoszonym z okazji przyznania mu zaszczytu mówił jak dzięki technice można zwiększyć liczbę dębów.

Dęby kojarzone są z długowiecznością, trzeba jednak wiedzieć, że nie są to drzewa łatwe w hodowli. Sadzonki dębów powstają w wyniku rozwijania się żołędzi, ale problemem jest sklasyfikowanie żołędzi na zdrowe, z których może wykiełkować drzewo oraz na chore nasiona. Ograniczone miejsce w szkółkach kontenerowych sprawiają, że niezwykle istotne jest sprawna selekcja żołędzi. Dlatego krakowscy naukowcy z profesorem Tadeusiewiczem na czele pracują nad robotem, który automatycznie i z dużą skutecznością dokonywał selekcji żołędzi. Robot ten w październiku 2017 roku zdobył złoty medal na XI Warszawskiej Wystawie Innowacji IWIS 2017.

 

Wyróżnienie przyznane prof. Ryszardowi Tadeusiewiczowi przez społeczność bydgoskiego UTP, była okazją, aby naukowiec szerzej opowiedział o swoich badaniach na rzecz większego zalesienia naszego kraju dębami.

 

 

Prof. Tadeusiewicz przez trzy kadencje był rektorem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, przez środowisko naukowe był wybierany na funkcję korespondenta Polskiej Akademii Nauk. Zotał wybrany również do gremiów międzynarodowych jak Europejska Akademii, Nauki, Sztuki i Literatury oraz Światowa Akademia Nauk ze siedzibą w amerykańskim San Francisco. Na korespondenta zagranicznego wybrało go również w tajnym głosowaniu środowisko Rosyjskiej Akademii Nauk Przyrodniczych.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

- skumulowana liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 72.

 

Stan na dzień 01.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 84

- liczba osób hospitalizowanych – 74

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 9375

- liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym – 1398

- liczba pobranych próbek - 2301

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwracam się do Pana Ministra z zapytaniem jaka istnieje możliwość pilnej poprawy jakości wyposażenia w środki ochrony indywidualnej wszystkich zespołów ratownictwa medycznego obsługujących bydgoskie szpitale, poprzez pilną dostawę profesjonalnych maseczek antywirusowych typu FFP3 lub FFP2


Otrzymałem dzisiaj bardzo niepokojącą informację, że bydgoscy, i nie tylko bydgoscy, ratownicy medyczni (problem ten dotyczy także ratowników obsługujących szpitale w innych miejscowościach Regionu), w czasie wyjazdów do osób chorych i przewożenia pacjentów do szpitali są wyposażeni wyłącznie w zwykłe maseczki chirurgiczne, które absolutnie nie chronią ratowników  przed zarażeniem koronawirusem!

http://tygodnikbydgoski.pl/rozmowy/jak-koronawirus-wplywa-na-rynek-wydawniczy-w-polsce-rozmowa
  • Na drogach mniej samochodów, przez co jeździmy szybciej

    Z danych GDDKiA, ale także operatorów nawigacji GPS wynika, że natężenie ruchu zmalało w momencie wprowadzenie restrykcji związanych z przeciwdziałaniem zagrożeniu koronawirusem. Przełożyło się to wyraźny spadek zdarzeń drogowych, ale już w małym stopniu zmalała liczba ofiar. Pozwala to wysnuć wniosek, że wypadki do których dochodzi są cięższe, stąd też statystycznie na wypadek wzrasta liczba ofiar.

  • We Wielkanoc na Mszę będzie mogła pójść większa ilość wiernych

    Wczoraj rząd wprowadził nowe obostrzenia w celu walki z pandemią koronawirusa COViD-19. Z racji tego, że konferencje prasowe mimo wszystko nie są źródłem stanowienia prawa, po publikacji stosownego rozporządzenia Rady Ministrów, sprawdzamy jak wyglądają one w praktyce i do kiedy będą obowiązywać.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu