Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWiceprezes Sądu Rejonowego podała się do dymisji

Wiceprezes Sądu Rejonowego podała się do dymisji

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 15 luty 2020 13:54
Wiceprezes Sądu Rejonowego podała się do dymisji Fot: Sąd Rejonowy w Bydgoszczy

W ostatnim czasie panuje dość napięta atmosfera pomiędzy instytucjami Unii Europejskiej a polskimi władzami, ma to związek z kontynuowaną reformą wymiaru sprawiedliwości, w tym przyjęciem krytykowanego przez środowisko sędziowskie ustawy, nazwanej ustawą kagańcową.

Przyjęta przez Sejm, a następnie podpisana przez prezydenta ustawa wprowadza nowe możliwości dyscyplinowania sędziów. Większe możliwości otrzymują rzecznicy dyscypliny, którzy zdaniem środowiska prawniczego są zależni od polityków. Duże emocje budzi także możliwość karania sędziów, którzy nie uznają Krajowej Rady Sądownictwa, która zdaniem środowiska sędziowskiego po zmianach jest organem upolitycznionym.

 

W środę wielu sędziów funkcyjnych złożyło rezygnacje ze swoich funkcji, wśród nich znalazła się wiceprezes Sądu Rejonowego w Bydgoszczy Monika Maćkowiak, która tak uzasadniła swoją decyzję - Nie widzę obecnie dla siebie miejsca w strukturze administracyjnej sądu, ponieważ moje jej postrzeganie diametralnie różni się od wizji obecnych władz. Nie widzę też efektywnych możliwości obrony niezawisłości i niezależności sędziowskiej z pozycji tzw. "funkcyjnego" w realiach narzuconych ustawą, która wejdzie w życie w najbliższy piątek.

 

Ustawę krytykuje również Komisja Europejska, nieoficjalnie mówi się o możliwości nałożenia na Polskę dotkliwych kar finansowych.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Niespodzianka w Okręgowym Pucharze Polski. Zawisza odpada w IV rundzie

    Kilka tygodni temu byliśmy świadkami fenomenalnego pojedynku w finale Okręgowego Pucharu Polski Kujawsko-Pomorskiego, gdy we Włocławku dopiero w rzutach karnych Unia Janikowo pokonała Zawiszę Bydgoszcz. Był to pojedynek III ligowca z IV ligowcem, w którym zespół o klasę wyższy wygrał o włos. Zawisza w finale edycji 2020/2021 już jednak nie zagra.

    Etykiety: piłka nożna
  • 9 kolejka IV ligi nie namieszała w czubie tabeli. Nerwowo było na Gdańskiej

    Liderem po 9 kolejkach jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 22 punktów, ale ten klub ma jeden mecz rozegrany więcej od rywali z dalszych miejsc. Kolejne lokaty zajmują: Lider Włocławek, Zawisza Bydgoszcz (po 20 punktów) i Sportis Łochowo z 19 punktami. Kolejna Wda Świecie ma do Sportisu 4 punkty straty. Wszystkie wymienione kluby swoje spotkania w 9 kolejce wygrały.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

Wiadomości z regionu