Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBrzoza świętowała powrót do Polski i zakończenie Powstania Wielkopolskiego

Brzoza świętowała powrót do Polski i zakończenie Powstania Wielkopolskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 16 luty 2020 14:56

Dokładnie 101 lat temu – 16 lutego 1919 roku – został podpisany rozejm w Trewirze, zawieszający walki toczące się w ramach Powstania Wielkopolskiego. Dzisiaj w naszym regionie odbyły się uroczystości pod pomnikiem mauzoleum, kryjącym szczątki 19 powstańców poległych podczas bitwy pod Brzozą. Dzisiaj świętowano również 100. rocznicę powrotu naszego regionu do Polski.

Dla społeczności Brzozy szczególnie ważnym wydarzeniem jest wspomniana bitwa pod Brzozą, która rozegrała się w dniach 19 i 20 stycznia 1919 roku. Były to walki Powstania Wielkopolskiego toczące się już bardzo blisko Bydgoszczy. Początkowe sukcesy powstańców zniweczyło włączenie do walki przez Niemców pociągu pancernego.

 

Nad okazałym grobem powstańców, przed którym powstał plac apelowy, odbyły się w niedzielę gminne uroczystości z udziałem pocztów sztandarowych i przedstawicieli społeczności lokalnej. Złożono wiązanki kwiatów, a później odśpiewano Rotę. W dalszej części odbyła się Msza Święta. Wójt Nowej Wsi Wielkiej Wojciech Oskwarek mówił, że za mało mówi się o dobru, a to, że mieszkańcy Brzozy o Powstaniu Wielkopolskim pamiętają w sposób szczególny, to jest właśnie wyraz tego dobra.

 

Na zdjęciu kwiaty składa syn powstańca Józefa Grubczyńskiego

 

 

Brzoza i Bydgoszcz na powrót do Polski musiały poczekać aż do stycznia 1920 roku. W okresie pomiędzy 10 stycznia, gdy w życie weszły ustalenia Traktatu Wersalskiego do 10 lutego nastąpiło przyłączanie ziem Wielkopolski i Pomorza do Macierzy. 20 stycznia do Polski wróciła też Brzoza, 100. rocznicy tego wydarzenia, były również poświęcone dzisiejsze uroczystości.

 

Udało nam się odnaleźć w zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego zdjęcie z odsłonięcia pomnika mauzoleum w Brzozie, co miało miejsce w 1938 roku:

Sygnatura: 1-R-437

 

Jak wiemy – po wybuchu II wojny światowej mogiła została zniszczona. Dopiero kilka lat temu, dokładnie w 2012 roku, udało się społeczności gminy Nowa Wieś Wielka odbudować pomnik.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • II Memoriał Ireny Szewińskiej odbędzie się w sierpniu

  Dokładnie jutro (30 maja) miał się rozpocząć na stadionie Zawiszy II Memoriał poświęcony, chyba największej polskiej lekkoatletce Irenie Szewińskiej. Z powodu pandemii koronawirusa zawody w tym terminie nie mogły się odbyć, pojawiło się też ryzyko, że w tym roku w Bydgoszczy nie będzie żadnych zawodów lekkoatletycznych, ale dosłownie przed kilkunastoma godzinami wyznaczono nowy termin.

 • Zawisza i Polonia w tym sezonie wrócą jeszcze na boisko

  Od pewnego czasu wiemy już, że rozgrywki piłkarskiej IV ligi zostały zakończone w sezonie 2019/2020 z powodu epidemii COVID-19. Cały czas nie było jednak wiadomo co z okręgowym Pucharem Polski. Te rozgrywki mają zostać dokończone w lipcu. Stawką rozgrywek okręgowych jest możliwość gry w Pucharze Polskim na szczeblu centralnym.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

O drodze S-10 Bydgoszcz-Torun w Sejmie RP 28.05.2020 ... Kto mydli oczy mieszkancom Kujaw i Pomorza Minister Schreiber czy Minister Infrastruktury /posłuchajcie/

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 29 maja 2020
O drodze S-10
 • Kujawsko-pomorskie może zdecydować o prezydenturze

  Faworytem wyborów prezydenckich jest urzędujący prezydent Andrzej Duda, ale jak pokazują kolejne badania opinii publicznej jego przewaga spada, natomiast wzrasta poparcie dla Rafała Trzaskowskiego. Badania pokazują, że w części województw wygra Trzaskowski, niewiadomą jest wciąż jednak nasze województwo kujawsko-pomorskie.

 • Unia Europejska planuje wyemitować obligacje na ożywienie gospodarki po wirusie

  Czas wrócić do rozmów o nowym budżecie Unii Europejskiej na lata 2021-2027, rozmowy te zostały przesunięte z uwagi na epidemię COVID-19, która ściągnęła główną uwagę przywódców państw UE. Pandemia uderza również w gospodarki, stąd też Unia musi uzgodnić budżet, który pozwoli ożywić gospodarkę.

  Etykiety: Unia Europejska

Wiadomości z regionu