Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBrzoza świętowała powrót do Polski i zakończenie Powstania Wielkopolskiego

Brzoza świętowała powrót do Polski i zakończenie Powstania Wielkopolskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 16 luty 2020 14:56

Dokładnie 101 lat temu – 16 lutego 1919 roku – został podpisany rozejm w Trewirze, zawieszający walki toczące się w ramach Powstania Wielkopolskiego. Dzisiaj w naszym regionie odbyły się uroczystości pod pomnikiem mauzoleum, kryjącym szczątki 19 powstańców poległych podczas bitwy pod Brzozą. Dzisiaj świętowano również 100. rocznicę powrotu naszego regionu do Polski.

Dla społeczności Brzozy szczególnie ważnym wydarzeniem jest wspomniana bitwa pod Brzozą, która rozegrała się w dniach 19 i 20 stycznia 1919 roku. Były to walki Powstania Wielkopolskiego toczące się już bardzo blisko Bydgoszczy. Początkowe sukcesy powstańców zniweczyło włączenie do walki przez Niemców pociągu pancernego.

 

Nad okazałym grobem powstańców, przed którym powstał plac apelowy, odbyły się w niedzielę gminne uroczystości z udziałem pocztów sztandarowych i przedstawicieli społeczności lokalnej. Złożono wiązanki kwiatów, a później odśpiewano Rotę. W dalszej części odbyła się Msza Święta. Wójt Nowej Wsi Wielkiej Wojciech Oskwarek mówił, że za mało mówi się o dobru, a to, że mieszkańcy Brzozy o Powstaniu Wielkopolskim pamiętają w sposób szczególny, to jest właśnie wyraz tego dobra.

 

Na zdjęciu kwiaty składa syn powstańca Józefa Grubczyńskiego

 

 

Brzoza i Bydgoszcz na powrót do Polski musiały poczekać aż do stycznia 1920 roku. W okresie pomiędzy 10 stycznia, gdy w życie weszły ustalenia Traktatu Wersalskiego do 10 lutego nastąpiło przyłączanie ziem Wielkopolski i Pomorza do Macierzy. 20 stycznia do Polski wróciła też Brzoza, 100. rocznicy tego wydarzenia, były również poświęcone dzisiejsze uroczystości.

 

Udało nam się odnaleźć w zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego zdjęcie z odsłonięcia pomnika mauzoleum w Brzozie, co miało miejsce w 1938 roku:

Sygnatura: 1-R-437

 

Jak wiemy – po wybuchu II wojny światowej mogiła została zniszczona. Dopiero kilka lat temu, dokładnie w 2012 roku, udało się społeczności gminy Nowa Wieś Wielka odbudować pomnik.

 

Warte obejrzenia

  • Około 700 paralekkoatletów powalczy o tytuł mistrza kontynentu i o bilet do Tokio – to wyzwanie logistyczne dla miasta

    Dla Bydgoszczy będzie to na pewno ogromny sprawdzian organizacyjny - w czerwcu nad Brdę przyjedzie około 700 sportowców z niepełnosprawnościami z 41 państw, aby wziąć udział w zmaganiach w Paralekkoatletycznych Mistrzostwa Europy. Główną areną zmagań będzie stadion Zawiszy. Nie pierwszy raz w Bydgoszczy zobaczymy kilkuset sportowców, wyzwanie będzie jednak szczególne, bowiem wciąż mamy pandemię COVID-19.

  • Sportis nie sprawił niespodzianki we Włocławku

    Przed tygodniem niespodziewanie Sportis Łochowo u siebie urwał punkty liderującemu Zawiszy za sprawą remisu. Dzisiaj było blisko sprawienia podobnej niespodzianki w meczu z wiceliderem Włocłavią, co byłoby z kolei z korzyścią dla niebiesko-czarnych.

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021

Wiadomości z regionu