Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrzez 75 lat świątynia czekała na wykończenie

Przez 75 lat świątynia czekała na wykończenie

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 18 luty 2020 07:27

Przejeżdżający przez Węzeł Zachodni oraz mieszkańcy Czyżkówka od kilku tygodni mogą obserwować jak zmienia się wygląd wieży parafii pw. Świętego Antoniego z Padwy. Na wieży kościelnej pojawiają się z każdej ze stron zegary, natomiast jej konstrukcja jest tynkowana. W stanie surowym kościół przetrwał ponad 70 lat.

Projektantem świątyni był architekt Stefan Cybichowski. Budowa kościoła rozpoczęła się niedługo po ustanowieniu przez prymasa Augusta Hlonda parafii, co miało miejsce w 1933 roku. Prace budowlane ruszyły na dobre przed wojną i zostały przez jej wybuch wstrzymane. Po wojnie naprawiono zniszczenia i rozpoczęto użytkowanie kościoła, ale całościowo świątyni nie ukończono.

 

Jak się przyjrzymy wieży to zauważymy na niej ślady uszkodzeń dokonanych przez ostrzał artyleryjski.

 

 

Kilka miesięcy temu rozpoczął się remont dachu, wraz z wykończeniem elewacji według zamierzeń bliskich projektowi architekta Cybichowskiego. Wartość prowadzone projektu to 650 tys. zł, Miasto Bydgoszcz wsparło je dotacją o wartości 40 tys. zł. Zegar pierwotnie nie znajdował się w przedwojennym projekcie.

 

Widok na Rondo Maczka - zdjęcie z 2018 roku.

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

O drodze S-10 Bydgoszcz-Torun w Sejmie RP 28.05.2020 ... Kto mydli oczy mieszkancom Kujaw i Pomorza Minister Schreiber czy Minister Infrastruktury /posłuchajcie/

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 29 maja 2020
O drodze S-10

Wiadomości z regionu