Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrawosławni dzielili się swoją kulturą. Pastuszewski: Bydgoszcz jest wielokulturowa

Prawosławni dzielili się swoją kulturą. Pastuszewski: Bydgoszcz jest wielokulturowa

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 22 luty 2020 22:26

- Wielki post nazywa jest u nas wiosną duchową – mówił w sobotę w auli Bydgoskiej Szkoły Wyższej dziekan dekanatu kujawsko-pomorskiego Kościoła prawosławnego ks. mitrat Mikołaj Hajduczenia - Staramy się w poście na nowo duchowo narodzić. Po raz XIII odbyły się w Bydgoszczy ,,Bliny prawosławne”, których tradycja sięga okresu międzywojennego.


Okresem w którym prawosławni zaczęli być widoczni w Bydgoszczy był okres wojny domowej w Rosji, gdy do Polski uciekło wielu uchodźców w obawie przed bolszewickimi prześladowaniami. Społeczność prawosławna zadomowiła się też w Bydgoszczy. W okresie międzywojennym przed Wielkim Postem organizowano zbiórkę dla najbardziej potrzebujących, tak narodziła się tradycja Blinów. Trzynaście lat temu ta tradycja została odnowiona, jak przyznał zaangażowany w inicjatywę były radny dr Stefan Pastuszewski, Bydgoszcz stała się w ostatnich latach drugim domem dla wielu Ukraińców, których nazwał bydgoszczanami, podkreślając, że Bydgoszcz zawsze była dla przybyszów gościna i otwarta.

W trakcie XVIII Blinów mogliśmy posłuchać ukraiński zespół Szmaragdy, zdaniem Pastuszewskiego pierwszy w Polsce zespół, który założyli przybyli do Polski Ukraińcy, zaledwie po roku mieszkania w Bydgoszczy. Posłuchać mogliśmy także chór Katedry Łódzkiej pw. św. Aleksandra Newskiego.

 - Kto śpiewa modli się podwójnie – podkreślał ks. Hajduczenia, słowami św. Augustyna, który jest uznawany za świętego zarówno przez prawosławnych, jak i katolików. Ks. Hajduczenia mówił również, że jedni i drudzy wierzą przecież w tego samego Boga.

Tytułowe Bliny to natomiast nazwa prawosławnej potrawy, którą przygotowano tradycyjnie dla gości. Bliny są traktowane jako czas zabawy tuż przed Wielkim Postem, tak się składa, iż w tym roku zarówno w tradycji prawosławnej i katolickiej rozpocznie się on w podobnym czasie. Wielki Post w prawosławiu rozpocznie się 2 marca, czyli niecały tydzień po katolickiej Środzie Popielcowej.

Bydgoska parafia pw. św. Mikołaja Cudotwórcy jest częścią dekanatu kujawsko-pomorskiego, w diecezji łódzko-poznańskiej.

 

 

 

Wielki Post w prawosławiu rozpocznie się 2 marca, czyli niecały tydzień po katolickiej Środzie Popielcowej.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Dobry weekend dla bydgoskich klubów w IV lidze

  8 i 9 sierpnia rozegrana została 2 kolejna IV ligi kujawsko-pomorskiej. Liderami po dwóch meczach są z kompletem punktów Włocłavia Włocławek i Sportis Łochowo. Swoje mecze wygrali także Zawisza i Chemik.

 • Sportis Business Club zainaugurował działalność

  W ubiegłym tygodniu działalność oficjalnie zainaugurował w Osielsku Sportis Business Club. Celem Business Clubu jest wsparcie finansowe dla rozwoju klubu piłkarskiego Sportis, który występuje na boisku w Łochowie. Drużyna seniorów awansowała w poprzednim (zakończonym szybciej z powodu COVID-19) sezonie do IV ligi.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Formalne opóźnienia dotyczące budowy drogi ekspresowej S-10

  W lutym Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała decyzję, którą można uznać za milową, w procesie przygotowania budowy drogi ekspresowej S-10 na odcinku Bydgoszcz i Toruń – decyzję środowiskową dla rekomendowanego przez GDDKiA wariantu przebiegu drogi. Do dzisiaj ta decyzja nie jest jednak jeszcze prawomocna.

 • Sondaż: Polacy popierają karanie za nienoszenie maseczek

  Przeglądając wpisy w mediach społecznościowych można odnieść wrażenie, że wzrasta sceptycyzm co do nakazu noszenia maseczek. Jak jednak pokazuje badanie wykonane przez United Surveys dla Dziennika Gazeta Prawna oraz RMF FM, aż 80% ankietowanych popiera nakładanie mandatów za nienoszenie maseczek w sklepach oraz w komunikacji publicznej.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu