Jesteś tutaj: HomeBydgoszczStrażacy z OSP są ważnym wsparciem dla zawodowych, ale z bydgoskiego samorządu wsparcia nie mają

Strażacy z OSP są ważnym wsparciem dla zawodowych, ale z bydgoskiego samorządu wsparcia nie mają

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 25 luty 2020 19:06

Zdaniem Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy ochotnicze straże pożarne bywają istotną pomocą. Samorządowcy nie chcą jednak merytorycznie rozpatrzyć nawet potrzeb funkcjonujących w Bydgoszczy ochotniczych straży. O potrzebach OSP rozmawiano dzisiaj na Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego.

 

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o nierozpatrzeniu merytorycznym petycji jaki do Rady Miasta skierowało OSP Fordon, komisja ds. petycji odrzuciła wniosek z powodów czysto formalnych. Szerzej piszemy o tym - Strażacy złożyli petycje, ale radni są na nią bezradni

 

Dzisiaj na komisji zajmującym się bezpieczeństwem gościli przedstawiciele OSP Fordon oraz OSP Bydgoszcz (formalnie zarejestrowana w gminie Osielsko, ale angażująca się w zabezpieczenie wydarzeń w Bydgoszczy). Przedstawiciel Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej przyznał, że jednostka zawodowa ma ograniczone zasoby kadrowe, stąd też zdarzają się sytuację, że o interwencje na terenie Bydgoszczy prosi się jednostki OSP z terenu powiatu bydgoskiego. W 2017 roku, gdy przez nasz region przeszły niosące duże szkody nawałnice, ich skutki w Bydgoszczy usuwali strażacy z OSP – w 2017 roku łącznie w Bydgoszczy interweniując 87 razy. W ubiegłym – 2019 roku- tych interwencji było 47.

 

OSP Fordon w ostatnim czasie uzyskało lokum, które jednostce bezpłatnie użyczono, ale jak informowali przedstawiciele jednostki na komisji, do działania potrzebuje wsparcia finansowego z Miasta. Jeszcze niedawno jedyny wóz jaki OSP Fordon pozyskało, nie mógł jeździć bo nie było pieniędzy na ubezpieczenie OC. OSP Fordon chce w tym roku przeszkolić 12 strażaków oraz zakupić specjalistyczne mundury bojowe, ale do tego potrzeba pieniędzy.

 

W środę radni najprawdopodobniej przyjmą rozstrzygnięcie, iż petycja OSP Fordon z grudnia, o wsparcie finansowe jest niezasadna, bowiem złożona została po uchwaleniu budżetu miasta na 2020 rok. Takie rozstrzygnięcie rekomenduje komisja ds. petycji. Dlatego na Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego minister Jarosław Wenderlich zaproponował, aby komisja poprosiła prezydenta o odniesienie się do postulatów OSP Fordon, bez rozstrzygania na tym etapie o ich rozstrzygnięciu. W głosowaniu głosami Koalicji Obywatelskiej wniosek Wenderlicha upadł. W praktyce oznacza to, że strażacy z OSP Fordon nie otrzymają nawet informacji, czy pieniądze o które postulują w opinii bydgoskiego samorządu są zasadne, czy też nie.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Co się odwlecze to nie uciecze

  Derbami Zawisza – Chemik niebiesko-czarni mieli rozegrać pierwszy po latach przerwy mecz na stadionie Zawiszy przy ulicy Gdańskiej – mecz planowany był na inauguracje rundy wiosennej w marcu. Do meczu jednak nie doszło z uwagi na epidemię COVID-19, z powodu której w IV lidze nie rozpoczęto nawet rundy wiosennej. Los chciał, że Zawisza podejmie Chemika na inaugurację sezonu 2020/2021.

  Etykiety: piłka nożna
 • Kolejny dobry występ nadziei polskiego tenisa z Kujaw

  We Wrocławiu odbyły się zawody w tenisie juniorskim do lat 18. Dobry występ odnotowała na nich Zuzanna Szczepańska, uczennica II LO w Inowrocławiu, która wywalczyła dwa medale. Dla

  Szczepańskiej było to pożegnanie z rozgrywkami juniorskimi.

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Oficjalne wyniki wyborów

  W poniedziałek wieczorem Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich i obwieściła wybór Andreja Dudę na kadencję 2020-2025. O tym, że urzędujący prezydent uzyskał reelekcję można było mówić już nad ranem, gdy pojawiły się cząstkowe dane. Na ostateczne wyniki czekaliśmy tak długo głównie z powodu komisji w Wielkiej Brytanii.

 • ,,To jest główne zadanie dla prezydenta - odbudowa wspólnoty narodowej”

  Jeżeli nie wydarzy się nic nadzwyczajnego, to w ciągu najbliższych 3 lat czeka nas odpoczynek od wyborów. Prezydent elekt Andrzej Duda staje jednak przed wielkim wyzwaniem, obniżenia poziomu debaty publicznej, która w trakcie tej gorącej kampanii niekiedy przekracza nomy. Odbudowa wspólnoty narodowej, to wyzwanie jakie stawiają prezydentowi Andrzejowi Dudzie politycy, w tym przede wszystkim związani z jego zapleczem politycznym Zjednoczonej Prawicy.

Wiadomości z regionu