Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMuzeum Żołnierzy Wyklętych to pomysł na nowe życie skweru Leszka Białego

Muzeum Żołnierzy Wyklętych to pomysł na nowe życie skweru Leszka Białego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 29 luty 2020 11:21
Skwer Leszka Białego dzisiaj Skwer Leszka Białego dzisiaj

Skwer Leszka Białego znajduje się u zbiegu ulic ks. Marwkarta i Stanisława Staszica. Jego patronem jest ppor. Leszek Biały, żołnierz Armii Krajowej zamordowany w 1945 roku przez Urząd Bezpieczeństwa, naprzeciwko skweru znajdowała się siedziba UB, gdzie najprawdopodobniej dokonał żywota. Obecnie skwer zaniedbany, kojarzący się z betonem i nietypowym obeliskiem. Temu miejscu nowego wymiaru mogłaby dać koncepcja muzeum autorstwa Agaty Rzoski.

Jesienią koncepcja architektoniczna Muzeum Polskiego Państwa Muzeum autorstwa Agaty Rzoski, studentki na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy, została nagrodzona na Biennale Architektury w Krakowie, w kategorii Architektura Betonowa. Koncepcja powstała jako praca magisterska, której promotorem był znany w Bydgoszczy architekt dr inż. Robert Łucka.

 

Do tematu wracamy dzisiaj, bowiem w niedzielę 1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dowiadujemy się też, że Agata Rzoska w swojej pracy opierała się na skwerze Leszka Białego i sąsiadującej z nim tkance miejskiej. Jest to zatem koncepcja tworzona na miarę tego miejsca.

 

 

 

 

 

Od kilku lat część środowisk zabiega o budowę pomnika Żołnierzy Wyklętych na tym skwerze z prawdziwego zdarzenia. Do tej pory nie było jednak nawet projektu, do którego można by się odnieść. Muzeum to przecież też forma pomnika. Patrząc na pracę Agaty Rzoski mamy jednak pewien punkt odniesienia. Koncepcję, która na pewno zmieniła by oblicze tego miejsca. Zakłada ona również parkingi podziemne, które mogłyby również rozwiązać problemy związane z parkowaniem w śródmieściu, choć nie wiadomo czy przeszkodą dla podziemnego parkingu nie byłby realizowany przez miejskie wodociągi projekt związany z kanalizacją deszczową.

 

 

 

 

 

Na pewno jest jednak jakiś punk wyjścia do dalszej dyskusji. Sama realizacja przedsięwzięcia wymagałaby pozyskania inwestora.

 

- Zainteresowania Bydgoszczą, historią współczesną oraz związanymi z nią perypetiami rodzinnymi, zaimplikowały temat mojej pracy magisterskiej. Siostra mojego dziadka, śp. Monika Dymska, została ścięta w więzieniu Moabit w 1943 roku. Gdyby doczekała roku 1945, trafiłaby najpewniej do konspiracji antykomunistycznej – mówi Agata Rzoska - W Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie, Muzeum Holocaustu w Los Angeles oraz National Holocaust Monument w Ottawie formy rzeźbiarskie przedstawiają wydarzenia historyczne za pomocą symboli, prezentując ideę i dramatyzm opowiadanych wydarzeń. Obiekty te oddziałują na emocje odbiorcy i tworzą przestrzeń refleksyjną, skłaniając do przemyśleń, jednocześnie idealnie wpisując się w zastaną przestrzeń. Stało się to jedną z głównych inspiracji mojego projektu.

 

Warte obejrzenia

 • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

  W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

  Etykiety: piłka nożna
 • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

  Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
 • Zieloni: Cała ta koncepcja powinna wylądować na śmietniku

  W czwartek władze województwa w Chełmie witały barkę z około 150 tonami ładunku, na tej uroczystości pojawili się też ekolodzy wyrażając swój protest wobec planów budowy kolejnych stopni wodnych na Wiśle. Tego samego dnia przez Urzędem Marszałkowskim działacze Zielonych i Polski 2050 Szymona Hołowni wyrazili poparcie dla postulatów ekologów. O krytyce polityki władz województwa rozmawiamy z Sylwestrem Jankowskim z Zielonych.

 • Siarzewo dzieli lewicę

  W 2019 roku lista lewicy w wyborach do Sejmu RP zdobyła w województwie kujawsko-pomorskim 4 mandaty poselskie. Wspólną listę stworzyło SLD, Wiosna oraz Razem. Po półtora roku widzimy w województwie kujawsko-pomorskim, że coraz więcej spraw dzieli formacje lewicowe. Zaczęło się od krytyki młodzieżówki Wiosny Roberta Biedronia wobec planów budowy stopnia wodnego w Siarzewie.

Wiadomości z regionu