Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz,,Aby przywrócić ich pamięć, aby dać im szansę chrześcijańskiego pogrzebu”

,,Aby przywrócić ich pamięć, aby dać im szansę chrześcijańskiego pogrzebu”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 01 marzec 2020 00:06

Dzisiaj obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, z tej okazji w całej Polsce odbywają się m.in. biegi Tropem Wilczym oraz innego rodzaju uroczystości. Są jednak tacy, którzy cały rok badają losy żołnierzy niezłomnych, starając się odnajdywać szczątki pomordowanych, aby przywrócić im pamięć. W piątek w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja poświęcona aspektom poszukiwawczo-archeologicznym.

- To jest praca na dziesiątki lat, dlatego staramy się, aby te badania genetyczne przyśpieszyć – powiedziała nam dr Alicja Paczoska-Hauke, pracownik bydgoskiego IPN, która uczestniczyła w ekshumacjach szczątków.

 

Jest to trochę wyścig z czasem, bowiem poszukiwanie szczątków, aby móc później dokonać po kilkudziesięciu latach chrześcijańskiego pogrzebu, o nie tylko praca w celu budowania naszej świadomości historycznej, ale też szczególnie ważna rzecz dla rodzin - Rodziny i członkowie rodzin tych, którzy zginęli odchodzą – podkreśla Paczoska-Hauke.

 

Jeżeli chodzi o ofiary z okresu powojennego, to w naszym regionie na zidentyfikowanie i odnalezienie oczekuje kilkaset osób.

 

Piątkowa konferencja poruszyła szereg zagadnień związanych z poszukiwaniem pomordowanych, bowiem jest to proces dość rozległy, obejmujący nie tylko zagadnienia badawcze, ale też aspekty prawne, bowiem poszukiwania odbywają się, jak w przypadku cmentarzu na Kcyńskiej, na terenie cmentarzy - Nie jest możliwe, aby taką pracę wykonywali tylko historycy, tutaj trzeba bardzo dobrej współpracy z archeologami, antropologami, medykami, z rodzinami, również z dziennikarzami, którzy przez to, że nagłaśniają, że poszukujemy danych osób, bo potem zgłaszają się do nas świadkowie tego co tam się działo – tłumaczy dr Alicja Paczoska-Hauke.

 

W bieżącym roku IPN planuje dwie ekshumacje na Kcyńskiej, w związku z podejrzeniami o możliwym spoczynku dwóch osób.

 

Dr Alicja Paczoska-Hauke będzie prelegentka na trzecim seminarium o Żołnierzach Wyklętych, które odbędzie się 17 marca o godzinie 17:00 w Domu Polskim, z inicjatywy radnej Grażyny Szabelskiej. Portal Kujawski zaprasza jako patron medialny.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • W sierpniu rusza sezon lekkoatletyczny. Za dwa tygodnie II Memoriał Ireny Szewińskiej

    Irena Szewińska to jedna z najwybitniejszych polskich sportsmenek, ale też osoba która jak przyznają lokalnie działacze, dzięki której Bydgoszcz miała szansę zaistnieć jako organizator dużych imprez lekkoatletycznych o randze międzynarodowej. 19 sierpnia odbędzie się na stadionie Zawiszy II memoriał jej imienia.

  • Tym razem derby Bydgoszczy bez rozstrzygnięcia

    Konfrontacja Zawiszy z Chemikiem przy ulicy Gdańskiej była wyczekiwana od dawna – warto przypomnieć, że mecz ten miał się odbyć w ramach sezonu 2019/2020 w marcu, ale dotarcie wirusa COVID-19 do Polski pokrzyżowało te plany. Mecz się odwlekł, ale nie uciekł, w sobotę 1 sierpnia na inaugurację rozgrywek IV ligi sezonu 2020/2021 Zawisza podejmował przy Gdańskiej Chemika.

Wiadomości sportowe

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

Wiadomości z regionu