Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz,,Aby przywrócić ich pamięć, aby dać im szansę chrześcijańskiego pogrzebu”

,,Aby przywrócić ich pamięć, aby dać im szansę chrześcijańskiego pogrzebu”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 01 marzec 2020 00:06

Dzisiaj obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, z tej okazji w całej Polsce odbywają się m.in. biegi Tropem Wilczym oraz innego rodzaju uroczystości. Są jednak tacy, którzy cały rok badają losy żołnierzy niezłomnych, starając się odnajdywać szczątki pomordowanych, aby przywrócić im pamięć. W piątek w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja poświęcona aspektom poszukiwawczo-archeologicznym.

- To jest praca na dziesiątki lat, dlatego staramy się, aby te badania genetyczne przyśpieszyć – powiedziała nam dr Alicja Paczoska-Hauke, pracownik bydgoskiego IPN, która uczestniczyła w ekshumacjach szczątków.

 

Jest to trochę wyścig z czasem, bowiem poszukiwanie szczątków, aby móc później dokonać po kilkudziesięciu latach chrześcijańskiego pogrzebu, o nie tylko praca w celu budowania naszej świadomości historycznej, ale też szczególnie ważna rzecz dla rodzin - Rodziny i członkowie rodzin tych, którzy zginęli odchodzą – podkreśla Paczoska-Hauke.

 

Jeżeli chodzi o ofiary z okresu powojennego, to w naszym regionie na zidentyfikowanie i odnalezienie oczekuje kilkaset osób.

 

Piątkowa konferencja poruszyła szereg zagadnień związanych z poszukiwaniem pomordowanych, bowiem jest to proces dość rozległy, obejmujący nie tylko zagadnienia badawcze, ale też aspekty prawne, bowiem poszukiwania odbywają się, jak w przypadku cmentarzu na Kcyńskiej, na terenie cmentarzy - Nie jest możliwe, aby taką pracę wykonywali tylko historycy, tutaj trzeba bardzo dobrej współpracy z archeologami, antropologami, medykami, z rodzinami, również z dziennikarzami, którzy przez to, że nagłaśniają, że poszukujemy danych osób, bo potem zgłaszają się do nas świadkowie tego co tam się działo – tłumaczy dr Alicja Paczoska-Hauke.

 

W bieżącym roku IPN planuje dwie ekshumacje na Kcyńskiej, w związku z podejrzeniami o możliwym spoczynku dwóch osób.

 

Dr Alicja Paczoska-Hauke będzie prelegentka na trzecim seminarium o Żołnierzach Wyklętych, które odbędzie się 17 marca o godzinie 17:00 w Domu Polskim, z inicjatywy radnej Grażyny Szabelskiej. Portal Kujawski zaprasza jako patron medialny.

 

Warte obejrzenia

 • Włocłavia pokonuje Sportis – rozpoczynamy mecze na szczycie

  Aż 13 kolejek musieliśmy czekać do pierwszego pojedynku pomiędzy zespołami z grupy tzw. czterech pretendentów do wygrania ligi – w sobotę w Łochowie Sportis podejmował lidera Włocłavię Włocławek (faktycznie zespół ten rozegrał jeden mecz więcej). Mecz ten był bardzo emocjonujący, pokazujący, iż w piłce nożnej nie ma nic pewnego. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego spotkania.

  Etykiety: piłka nożna
 • W 12 kolejce liderzy nie zawiedli – za tydzień rozpocznie się decydująca faza

  W meczach 12 kolejki swoje mecze wygrywali: Włocłavia Włocławek, Zawisza Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Lider Włocławek, czyli kluby pretendujące do walki o 3 ligę, mające podobną liczbę punktów. Do tej pory zawodnicy tych klubów nie mieli okazji jeszcze stanąć naprzeciwko siebie.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • ,,Zachowanie osób niewierzących w istnienie epidemii COVID-19 niweczy wysiłek reszty społeczeństwa”

  W depeszy PAP dr hab. Andrzej Cieśla z Uniwersytetu Rzeszowskiego wyraża pogląd, że COVID-19 w ostatnim czasie zbyt mocno rozpowszechnił się w Polsce, stąd też  utrzymywanie się większej liczby zakażeń będzie trwało dłużej. W jego opinii anarchiści kwestionujący istnienie pandemii niweczą wysiłki reszty społeczeństwa.

  Etykiety: covid19
 • Można odnieść wrażenie, że Polacy zagubili instynkt samozachowawczy

  Z analizy jaką przedstawionej w piątek przez ministra zdrowia wynika, że już nie tak wiele nam brakuje to scenariusza ,,gorszego od czarnego”, co skutkowałoby totalną zapaścią służby zdrowia. Tymczasem tysiące osób wczoraj protestowało w około 60 miastach przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej, wcześniej w tygodniu mieliśmy też protesty rolnicze, nie mówiąc już o anarchistach, którzy protestują przeciwko wprowadzaniu obostrzeń do walki z COVID-19. To wszystko znacząco zwiększa ryzyko rozwoju pandemii.

Wiadomości z regionu