Jesteś tutaj: HomeBydgoszczO tym jak sprawić, aby plastik nie był kojarzony ze śmieciami, na bydgoskich targach

O tym jak sprawić, aby plastik nie był kojarzony ze śmieciami, na bydgoskich targach

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 03 marzec 2020 15:33

Dzisiaj rozpoczyna się w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym odbywa się 4. edycja Międzynarodowych Targów Kooperacji Przemysłu Narzędziowo-Przetwórczego INNOFORM. Firmy z całego świata chwalą się swoimi tehnologiami, ale równolegle odbywa się konferencja poświęcona wyzwaniom przed jakimi staje branża.

Unia Europejska oczekuje coraz to większego wskaźniku recyclingu zużytych tworzyw sztucznych. O tym jak sobie z tym radzić oraz jakie korzyści mogą przynieść kolejne rozwiązania będzie mowa przez najbliższe dni, do czwartku gdy zakończą się targi.

 

- Targi są związane są z bardzo silną dziedziną naszego miasta, przetwórstwem sztucznych oraz narzędziowcami – powiedział przed otwarciem INNOFORM prezydent Rafał Bruski - To co widzimy to są najnowsze technologie, a liczba wystawców pokazuje, że są to targi niezwykle potrzebne.


Włodarz Bydgoszczy zwrócił też uwagę na aspekt ekologiczny - Co mnie dzisiaj cieszy, w dzisiejszej dobie – pokazanie, że tworzywa sztuczne można przetwarzać i wykorzystywać wielokrotnie, to jest dzisiaj wyzwanie dla wszystkich, którzy w tej branży działają. To jest redukcja kosztów, ale też dbanie o środowisko.

 

W ramach targów firmy głównie z Europy, ale też ze Stanów Zjednoczonych prezentują swoje maszyny do przetwórstwa polimerów. Odbywa się też biuro karier dla poszukujących pracy, co jest szczególnie ważne również dla biznesu, bo często rozwój wstrzymuje brak kadry. W ramach targów prowadzone są też dwie konferencje: Eko-Polimery oraz Druk 3D.

 

Zobaczyć możemy też recycling w praktyce, czyli np. to, że zużytą butelkę 1,5 litrową po napoju można przetworzyć na szalik. Prezentowany jest również bolid wyścigowy stworzony w ramach recyclingu.

 

- Pokazujemy, że te plastiki nie są takie złe, że można je przetwarzać wielokrotnie, można z nich robić rzeczy o których nie mamy pojęcia – wyjaśnia Katarzyna Meger, prezes Bydgoskiego Klastra Przemysłowego, zaangażowanego w organizację targów.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

 • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

  Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Co 10. dziecko wymaga pomocy psychologicznej. Podczas pandemii wsparciem dla nich jest terapia online i przez telefon

  W Polsce 9 proc. dzieci i młodzieży, czyli ok. 630 tys. osób, wymaga pomocy psychologicznej albo psychiatrycznej – wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. NIK wskazuje, że system lecznictwa nie jest w stanie jej zapewnić. – Nie ma wystarczającej liczby psychiatrów i psychologów dziecięcych. Bezpłatna pomoc bardzo się skurczyła, a nie wszystkie rodziny stać, żeby pójść do psychologa płatnie – mówi Maria Keller-Hamela z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Pandemia dodatkowo pogłębiła te problemy. W ich rozwiązaniu mogą pomóc konsultacje zdalne – telefoniczne i online. Taki projekt fundacja chce rozwijać wspólnie z firmą Huawei.

  Etykiety: psychiatria covid19
 • Pandemia COVID-19 sprzyja polskiej wynalazkości

  Od rozpoczęcia pandemii liczba zgłoszeń wynalazków w Urzędzie Patentowym wzrosła o ponad 5 proc. – Obecnie ponad 100 jest bezpośrednio związanych z ochroną przed COVID-19 – mówi Edyta Demby-Siwek, prezes Urzędu Patentowego RP. W Polsce pojawiły się już np. urządzenia dezynfekujące, które samoistnie i pod ciśnieniem rozpylają mgiełkę, od razu pokrywającą całą powierzchnię dłoni. Powstały też bramy dezynfekujące oparte na działaniu światła UVC czy namiot barierowy.

Wiadomości z regionu