Jesteś tutaj: HomeBydgoszczLewica krytykuje marszałka, za rezygnację z inwestycji kolejowych

Lewica krytykuje marszałka, za rezygnację z inwestycji kolejowych

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 03 marzec 2020 16:33

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, ze Zarząd Województwa zdecydował się zmniejszyć o około jedną trzecią program kolejowy z Regionalnego Programu Operacyjnego zmniejszając go z 50 mln euro do około 35 mln euro, przez co z puli przewidzianej na inwestycje kolejowe, zabrano jakieś 80 mln zł. W dużej mierze środki te trafią na inwestycje drogowe. Politykę marszałka krytykuje Lewica.

- W latach 2007-2013 przeznaczono na drogi aż 11.1 mld euro a zaledwie 4,9 mld na kolej z czego PO przeniosło z kolei jeszcze 1,2 mld. Obecnie na kolej przeznaczono po 2015 roku sto mld zł, niestety w województwie kuj pom gdzie rządzi PO schemat się powtarza. Marszałek Całbecki w ubiegłym tygodniu przeniósł 15mln euro to jest ok 80 mln zł z kolei na drogi – wyjaśnia Rafał Wąsowicz, asystent społeczny posła Krzysztofa Gawkowskiego.


Wąsowicz znany jest z zabiegania o remont linii kolejowej nr 241 z Koronowa do Tucholi, gdzie obecnie pociągi pasażerskie nie kursują. Jak przyznał, dostosowanie tej linii do prędkości 80 km/h kosztowałoby szacunkowo 74 mln zł, czyli mniej niż zostało z programu kolejowego zdjęte.

 

- W ubiegłym roku niemiecki minister transportu przyznał w jednym z programów na temat sytuacji transportowej że za dużo wybudowano autostrad a za mało inwestowano w kolej. Polska popełnia obecnie ten sam błąd – ocenia Wąsowicz.

 

- Nie wiem, czy wszyscy zdają sobie sprawę, że są takie miejsca w naszym województwie jak na przykład Pakość, gdzie mieszkańcy, aby dostać się do Bydgoszczy, muszą poświęcać nawet trzy godziny na dojazd. Jeżeli mieszkańcy mniejszych miejscowości nie mają zapewnionego normalnego dojazdu do swoich urzędów wojewódzkich, to znaczy, że państwo polskie zawodzi. Za ten stan rzeczy odpowiada zarówno Platforma Obywatelska, jak i Prawo i Sprawiedliwość – ocenia Michał Wysocki z Lewicy.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

  • Gastronomia ma dosyć, kolejni przedsiębiorcy zapowiadają bunt. W ten sposób jednak pandemia nie zniknie

    W połowie października rząd wprowadził zakaz stacjonarnego funkcjonowania restauracji i innych obiektów gastronomicznych – jak zapowiadano na 2 tygodnie, aby wypłaszczyć krzywą zachorowań na COVID-19. Na 2 tygodniach się jednak nie skończyło, bowiem minęły już jakieś 3 miesiące, stąd też po zapowiedzi wydłużenia zakazu przynajmniej do końca stycznia, nieoficjalnie mówi się nawet o tym, że może to potrwać do kwietnia, części przedsiębiorców puszczają nerwy.

    Etykiety: covid19
  • W poniedziałek uczniowie wracają do szkół

    18 stycznia do szkół wracają uczniowie klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych, wracają także zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe w kształceniu zawodowym; podpisałem rozporządzenie w tej sprawie - poinformował w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

     

Wiadomości z regionu