Jesteś tutaj: HomeBydgoszczLewica krytykuje marszałka, za rezygnację z inwestycji kolejowych

Lewica krytykuje marszałka, za rezygnację z inwestycji kolejowych

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 03 marzec 2020 16:33

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, ze Zarząd Województwa zdecydował się zmniejszyć o około jedną trzecią program kolejowy z Regionalnego Programu Operacyjnego zmniejszając go z 50 mln euro do około 35 mln euro, przez co z puli przewidzianej na inwestycje kolejowe, zabrano jakieś 80 mln zł. W dużej mierze środki te trafią na inwestycje drogowe. Politykę marszałka krytykuje Lewica.

- W latach 2007-2013 przeznaczono na drogi aż 11.1 mld euro a zaledwie 4,9 mld na kolej z czego PO przeniosło z kolei jeszcze 1,2 mld. Obecnie na kolej przeznaczono po 2015 roku sto mld zł, niestety w województwie kuj pom gdzie rządzi PO schemat się powtarza. Marszałek Całbecki w ubiegłym tygodniu przeniósł 15mln euro to jest ok 80 mln zł z kolei na drogi – wyjaśnia Rafał Wąsowicz, asystent społeczny posła Krzysztofa Gawkowskiego.


Wąsowicz znany jest z zabiegania o remont linii kolejowej nr 241 z Koronowa do Tucholi, gdzie obecnie pociągi pasażerskie nie kursują. Jak przyznał, dostosowanie tej linii do prędkości 80 km/h kosztowałoby szacunkowo 74 mln zł, czyli mniej niż zostało z programu kolejowego zdjęte.

 

- W ubiegłym roku niemiecki minister transportu przyznał w jednym z programów na temat sytuacji transportowej że za dużo wybudowano autostrad a za mało inwestowano w kolej. Polska popełnia obecnie ten sam błąd – ocenia Wąsowicz.

 

- Nie wiem, czy wszyscy zdają sobie sprawę, że są takie miejsca w naszym województwie jak na przykład Pakość, gdzie mieszkańcy, aby dostać się do Bydgoszczy, muszą poświęcać nawet trzy godziny na dojazd. Jeżeli mieszkańcy mniejszych miejscowości nie mają zapewnionego normalnego dojazdu do swoich urzędów wojewódzkich, to znaczy, że państwo polskie zawodzi. Za ten stan rzeczy odpowiada zarówno Platforma Obywatelska, jak i Prawo i Sprawiedliwość – ocenia Michał Wysocki z Lewicy.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • W sierpniu rusza sezon lekkoatletyczny. Za dwa tygodnie II Memoriał Ireny Szewińskiej

    Irena Szewińska to jedna z najwybitniejszych polskich sportsmenek, ale też osoba która jak przyznają lokalnie działacze, dzięki której Bydgoszcz miała szansę zaistnieć jako organizator dużych imprez lekkoatletycznych o randze międzynarodowej. 19 sierpnia odbędzie się na stadionie Zawiszy II memoriał jej imienia.

  • Tym razem derby Bydgoszczy bez rozstrzygnięcia

    Konfrontacja Zawiszy z Chemikiem przy ulicy Gdańskiej była wyczekiwana od dawna – warto przypomnieć, że mecz ten miał się odbyć w ramach sezonu 2019/2020 w marcu, ale dotarcie wirusa COVID-19 do Polski pokrzyżowało te plany. Mecz się odwlekł, ale nie uciekł, w sobotę 1 sierpnia na inaugurację rozgrywek IV ligi sezonu 2020/2021 Zawisza podejmował przy Gdańskiej Chemika.

Wiadomości sportowe

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

Wiadomości z regionu