Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNajpierw zaspokojenie wierzycieli, później dopiero działania na rzecz środowiska

Najpierw zaspokojenie wierzycieli, później dopiero działania na rzecz środowiska

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 04 marzec 2020 12:39

Do końca bieżącego roku powinna zostać uruchomiona instalacja remediacyjna w Łęgnowie, która ma za zadanie częściowo oczyścić wody podziemne. Program remediacyjny warty jest przeszło 94 mln zł. Nie brakuje jednak głosów, że będzie to tylko kropla w morzu potrzeb, bowiem faktyczne koszty naprawy środowiska po byłych zakładach chemicznych Zachem trzeba liczyć w miliardach. Można odnieść wrażenie, że zdaje sobie z tego sprawę też Ministerstwo Klimatu.

 

W odpowiedzi na interpelacje posła Jana Szopińskiego, wiceminister klimatu Małgorzata Golińska stwierdza - ,,określenie realnego terminu podjęcia działań polegających na usunięciu z gleby i wód podziemnych szkodliwych dla zdrowia substancji chemicznych związanych z działalnością przemysłową byłych Zakładów Chemicznych ,,Zachem” SA jest uwarunkowane zakończeniem postępowań administracyjnych toczących się wobec Syndyka masy upadłościowej Infrastruktura Kapuściska SA”.

 

Spółka Infrastruktura Kapuściska SA jest prawnym następca Zachem SA. Jak można jednak zinterpretować powyższy zapis – jest to stwierdzenie, iż główne prace rekultywacyjne się jeszcze nie rozpoczęły. Konieczne jest jednak najpierw zamknięcie spraw upadłościowych, czyli zaspokojenie w możliwym przez syndyka stopniu wierzycieli. Drugim warunkiem wskazywanym przez Golińską jest dokładne zbadanie terenu. Kolejne badania planowane są w tym roku, w styczniu Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska miał przekazać na nie promesę w wysokości 200 tys. zł.

 

Trzecim warunkiem rozpoczęcia gruntownej rekultywacji będzie pozyskanie dużych środków finansowych. Nie mówi się jednak już nic o konkretnych datach rozpoczęcia tej ,,głównej" rekultywacji.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Co dalej z ligą? Jednak nikt nie śpieszy się z decyzją

  Jest to pytanie, które zadaje sobie wielu kibiców piłkarskich, choć pewnie już wielu pogodziło się z tym, że w tym sezonie piłkarze nie wyjdą na boisko. Decyzje PZPN planował ogłosić w tym tygodniu, ale teraz mówi się, że być może warto poczekać z nią do maja.

 • W tym tygodniu zapaść ma decyzja co dalej z rozgrywkami

  Do 26 kwietnia w Polsce nie odbędzie się żaden mecz piłkarski – tyle wiemy na pewno. W rozmowie ze Sportowymi Faktami prezes PZPN Zbigniew Boniek przyznaje, że jest pewien plan na dokończenie rozgrywek we wszystkich ligach, który poznać mamy albo pod koniec tego tygodnia, albo na początku przyszłego.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

Stan na dzień 04.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie –224

- liczba osób hospitalizowanych – 162

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 11988

- liczba osób objętych nadzorem – 1031

- liczba pobranych próbek – 3499

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów

 • Świat nie kończy się pieniądzach i gospodarce

  Skutkiem wprowadzanych niemalże każdego tygodnia obostrzeń jest pogłębianie się recesji gospodarczej, co jest świadomą decyzją rządzących. Krytycy podejmowanych przez rząd decyzji mówią, że poświęcono gospodarkę, w czym mają rację, ale poświęcono ją w celu ratowania najsłabszych członków naszej społeczności narodowej. Wyżej od gospodarki postawiono życie ludzkie, co warto podkreślać.

 • Ponad 1,1 mln chorych na COVID [raport]

  Jak w każdą sobotę staramy się przygotować zestawienie danych na temat koronawirusa. W czwartek 2 kwietnia liczba osób zarażonych na świecie przekroczyła barierę 1 mln, dzisiaj jest to już ponad 1,1 mln, natomiast liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła 61 tys. Gdyby porównać stan z 1 marca do 30 marca, to dynamika wzrostu zgonów wyniosła 1287% i wszystko wskazuje, że równie wysoka może być w kwietniu. Pokazuje to tylko, że COVID-19 nie można lekceważyć.

  Etykiety: koronawirus covid19

Wiadomości z regionu