Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCerkiew otrzyma wsparcie z miasta

Cerkiew otrzyma wsparcie z miasta

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 23 marzec 2020 07:37
Cerkiew otrzyma wsparcie z miasta Fot: Pit1233

Świątyni prawosławnej grozi katastrofa budowlana, z powodu fatalnego stanu fundamentów. Konieczne jest zbudowanie specjalnej konstrukcji wzmacniającej. W piątek Rada Miasta podjęła decyzję o przekazaniu 250 tys. zł na prace remontowe konstrukcji budynku parafii prawosławnej św Mikołaja Cudotwórcy.

Cerkiew powstała w latach 80. w budynku dawnego spichrza, zbudowanego w 1870 roku przy Nowym Rynku, który ma dla Bydgoszczy wartość zabytkową – od 2004 roku widnieje on w rejestrze zabytków. Wspólnota prawosławna nad Brdą powstała mniej więcej w latach 20. w okresie bolszewickiego terroru w Rosji, gdy wielu prawosławnych przed prześladowaniami uciekło do Odrodzonej Polski. W ostatnich latach prawosławie w Bydgoszczy przeżywa odrodzenie za sprawą imigrantów zarobkowych z Ukrainy. Od kilkunastu lat prawosławni w murach Bydgoskiej Szkoły Wyższej organizują Festiwal Blinów – ostatni odbył 22 lutego br.:

 

Koszt wzmocnienia konstrukcji cerkwi szacuje się na ponad 0,5 mln zł.

 

Radni w piątek przekazali łącznie na wsparcie renowacji zabytków 1,3 mln zł. Drugim największym beneficjentem tej pomocy jest Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, który otrzymał 210 tys. zł na renowację elewacji budynku przy ul. Powstańców Wielkopolskich 2 kwotę 210 tys. zł.

 

Z obiektów sakralnych miasto wspomoże też kwotą 100 tys. zł trwające prace związane z tworzeniem elewacji kościoła pw. Świętego Antoniego przy Węźle Zachodnim.

 

Warte obejrzenia

 • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

  W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

  Etykiety: piłka nożna
 • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

  Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
 • Zieloni: Cała ta koncepcja powinna wylądować na śmietniku

  W czwartek władze województwa w Chełmie witały barkę z około 150 tonami ładunku, na tej uroczystości pojawili się też ekolodzy wyrażając swój protest wobec planów budowy kolejnych stopni wodnych na Wiśle. Tego samego dnia przez Urzędem Marszałkowskim działacze Zielonych i Polski 2050 Szymona Hołowni wyrazili poparcie dla postulatów ekologów. O krytyce polityki władz województwa rozmawiamy z Sylwestrem Jankowskim z Zielonych.

 • Siarzewo dzieli lewicę

  W 2019 roku lista lewicy w wyborach do Sejmu RP zdobyła w województwie kujawsko-pomorskim 4 mandaty poselskie. Wspólną listę stworzyło SLD, Wiosna oraz Razem. Po półtora roku widzimy w województwie kujawsko-pomorskim, że coraz więcej spraw dzieli formacje lewicowe. Zaczęło się od krytyki młodzieżówki Wiosny Roberta Biedronia wobec planów budowy stopnia wodnego w Siarzewie.

Wiadomości z regionu