Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKsiądz przeszedł z ,,Chrystusem” ulicami Bydgoszczy, papież zachęca do wspólnej modlitwy

Ksiądz przeszedł z ,,Chrystusem” ulicami Bydgoszczy, papież zachęca do wspólnej modlitwy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 24 marzec 2020 11:41
Ksiądz przeszedł z ,,Chrystusem” ulicami Bydgoszczy, papież zachęca do wspólnej modlitwy Fot: Bazylika

Sytuacja epidemiczna sprawia, że znacznie mniej osób uczestniczy w Mszach Świętych, co nie musi jednak oznaczać, że życie religijne w Polsce zamarło. Codziennie w okolicach godziny 21 duszpasterstwo Martyria prowadzi transmisje na żywo (przez Facebook-a), z modlitwy Apelu Jasnogórskiego. W niedzielę ks. Sławomir Bar z bydgoskiej Bazyliki przeszedł ulicami parafii z monstrancją.

 

W monstrancji jak wieżą katolicy jest obecny eucharystyczny Jezus Chrystus, dlatego wiele osób widząc kapłana, zgodnie ze starym zwyczajem klękało. W innych częściach Polski również w czasie pandemii kapłani wychodzili z ,,Chrystusem” na ulicę. Ma być to przede wszystkim symbol dla wiernych, że Chrystus jest również z nimi w tym trudnym czasie. Chrystus eucharystyczny na ulicach ma przede wszystkim dać ludziom nadzieję.

 

Kapłani wędrujący z monstrancją to element historii Kościoła, tak postępowano zawsze w trudnych czasach. W polskiej kulturze zakorzeniła się scena z filmu Jerzego Hoffmana ,,Potop”, gdy w trakcie bitwy o Jasną Górę, w gwarze uderzających kul armatnich ze szwedzkich dział, odbywała się procesja z Najświętszym Sakramentem. Dzisiaj tamto wydarzenie opisane przez Henryka Sienkiewicza wydawać będzie się dla wielu niezrozumiałe, ale wpływało na morale broniących Jasnej Góry. Obrona Częstochowy odwróciła losy wojny polsko-szwedzkiej.

 

 

Fot: Bazylika

 

 

Wspólnoty pomagają

Pandemia pandemią, ale jeść przecież trzeba. Bazylika jest jednym z miejsc w Bydgoszczy, gdzie codziennie bezdomni i potrzebujący mogą uzyskać posiłek. W okresie pandemii koronawirusa misjonarze ze zgromadzenia św. Wincentego a'Paulo również gotują posiłki, a nawet z większym zaangażowaniem, bowiem sytuacja w jakiej żyjemy również dotyka tych najbardziej potrzebujących.

 

W tym roku Misterium Męki Pańskiej w Fordonie się nie odbędzie. Co roku angażowało to angażowało rzesze osób, byli to aktorzy, cała obsługa. Duszpasterstwo Akademickie ,,Martyria” zaoferowało się kilka dni temu w pomoc dla dla seniorów i osób niepełnosprawnych, np. przy zrobieniu zakupów, w tym zakupie leków.

 

Papież prosi o wspólną modlitwę

W niedzielę papież Franciszek poprosił wszystkich chrześcijan, niezależnie do kościoła jakiego przynależą, aby jutro – 25 marca – o godzinie 12:00 na całym świecie. Papież będzie się modlił sam na Placu Świętego Piotra w Watykanie - Na pandemię wirusa chcemy odpowiedzieć powszechnością modlitwy, współczucia, czułości. Trwajmy zjednoczeni. Sprawmy, aby naszą bliskość odczuły osoby najbardziej samotne i najbardziej doświadczone.

 

Papież zachęca do modlitwy modlitwą Ojcze Nasz. Polscy biskupi apelują, aby w tym czasie w całym kraju zabrzmiały dzwony kościelne.

 

 


 

Będziemy się starali transmitować dla Was modlitwę z Placu Świętego Piotra. Od momentu wprowadzenia w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego transmitujemy w naszych mediach społecznościowych Msze Świętą o godzinie 12:30 z kaplicy obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

 

Warte obejrzenia

  • Zawisza przybliża się do III ligi

    W sobotę grała 22 kolejka IV ligi, w której zobaczyliśmy kolejne pojedynki pomiędzy klubami z grupy mistrzowskiej, walczącymi o awans do III ligi. Najciekawiej zapowiadał się mecz we Włocławku pomiędzy Liderem i liderującym w tabeli Zawiszą Bydgoszcz. Miał być to mecz na szczycie, okazał się jednak dość jednostronny.

    Etykiety: piłka nożna
  • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

    W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

    Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

19 marca 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

 

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021

Wiadomości z regionu