Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoskie szkoły włączą się w akcje drukowania przyłbic dla medyków

Bydgoskie szkoły włączą się w akcje drukowania przyłbic dla medyków

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 26 marzec 2020 14:38
Bydgoskie szkoły włączą się w akcje drukowania przyłbic dla medyków Fot: Facebook

Sytuacja jeżeli chodzi o środki ochrony osobistej dla lekarzy jest bardzo trudna w naszym województwie. Gdyby nie wsparcie obywatelskie szyjących maski lub drukujących przyłbicę, to strach nawet pomyśleć co by było. Od kilku dni grupa przedsiębiorców z regionu drukuje drukarkami 3D, które okazują się w dobie pandemii wynalazkiem o nieocenionym znaczeniu, przyłbice dla lekarzy. W ich akcję włączą się bydgoskie szkoły.

 

Dzisiaj Piotr Stelmach, który w swojej firmie drukuje przyłbice zauważył, że również szkoły i uczelnie posiadają drukarki 3D. Na pomysł zareagował bydgoski ratusz i już wiemy, że przyłbice drukować będzie Zespół Szkół Mechanicznych, ale też do akcji włączyć mogą się kolejne 3-4 szkoły, a nawet uczniowie posiadający takie urządzenia prywatnie.

 

Jedna drukarka potrafi w ciągu doby wydrukować około 5 przyłbic, może trochę więcej przy dobrych wiatrach. Bydgoscy przedsiębiorcy dla szpitali drukują bezpłatnie, wykładając nie tylko swój czas, ale też tworzywa. Nie kryją jednak, że część polskich dostawców surowców również wspiera akcję chociażby przekazując część materiałów za darmo, albo oferując duże rabaty. A mogli przecież wykorzystać sytuację i podnieść ceny – co należy docenić.

 

Problem ochrony lekarzy przez koronawirusem dotyczy wszystkich szpitali, jest to też główny powód zamknięcia przychodni. Przykłady z innych miast pokazują, że zachorowanie nawet jednego z lekarzy, może doprowadzić do zamknięcia szpitala. Jeżeli miał on bowiem kontakt z innymi medykami, to pozostali powinni zostąć poddani kwarantannie, aby nie narażać z kolei na zachorowanie pacjentów.

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Co dalej z ligą? Jednak nikt nie śpieszy się z decyzją

  Jest to pytanie, które zadaje sobie wielu kibiców piłkarskich, choć pewnie już wielu pogodziło się z tym, że w tym sezonie piłkarze nie wyjdą na boisko. Decyzje PZPN planował ogłosić w tym tygodniu, ale teraz mówi się, że być może warto poczekać z nią do maja.

 • W tym tygodniu zapaść ma decyzja co dalej z rozgrywkami

  Do 26 kwietnia w Polsce nie odbędzie się żaden mecz piłkarski – tyle wiemy na pewno. W rozmowie ze Sportowymi Faktami prezes PZPN Zbigniew Boniek przyznaje, że jest pewien plan na dokończenie rozgrywek we wszystkich ligach, który poznać mamy albo pod koniec tego tygodnia, albo na początku przyszłego.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

Stan na dzień 04.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie –224

- liczba osób hospitalizowanych – 162

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 11988

- liczba osób objętych nadzorem – 1031

- liczba pobranych próbek – 3499

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów

 • Świat nie kończy się pieniądzach i gospodarce

  Skutkiem wprowadzanych niemalże każdego tygodnia obostrzeń jest pogłębianie się recesji gospodarczej, co jest świadomą decyzją rządzących. Krytycy podejmowanych przez rząd decyzji mówią, że poświęcono gospodarkę, w czym mają rację, ale poświęcono ją w celu ratowania najsłabszych członków naszej społeczności narodowej. Wyżej od gospodarki postawiono życie ludzkie, co warto podkreślać.

 • Ponad 1,1 mln chorych na COVID [raport]

  Jak w każdą sobotę staramy się przygotować zestawienie danych na temat koronawirusa. W czwartek 2 kwietnia liczba osób zarażonych na świecie przekroczyła barierę 1 mln, dzisiaj jest to już ponad 1,1 mln, natomiast liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła 61 tys. Gdyby porównać stan z 1 marca do 30 marca, to dynamika wzrostu zgonów wyniosła 1287% i wszystko wskazuje, że równie wysoka może być w kwietniu. Pokazuje to tylko, że COVID-19 nie można lekceważyć.

  Etykiety: koronawirus covid19

Wiadomości z regionu