Jesteś tutaj: HomeBydgoszczIPN: Janusz Waluś nie był związany ideowo z Polską Niepodległą

IPN: Janusz Waluś nie był związany ideowo z Polską Niepodległą

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 09 kwiecień 2020 07:02
IPN: Janusz Waluś nie był związany ideowo z Polską Niepodległą Fot: Media Narodowe

W Bydgoszczy na marcowym marszu poświęconym Żołnierzom Wyklętym pojawił się transparent z Januszem Walusiem, co wywołało burzę polityczną. Głos w sprawie utożsamiania tej postaci z podziemiem antykomunistycznym zabrał prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek.

O zabranie stanowiska przez IPN wystąpił poseł Bartosz Kownacki, chcąc, aby jednoznaczne stanowisko ucięło, w jego opinii krzywdzące dla Żołnierzy Wyklętych, porównania z Walusiem - Powszechnie za ostatniego przedstawiciela Niezłomnych uznaje się Józefa Franczaka pseudonim Laluś, straconego 21 października 1963 roku. Janusz Waluś urodził się w 1953 roku, stąd też w tym momencie miał zaledwie 10 lat, nie dotarły do mnie żadne wzmianki o jego

przynależności np. do Armii Krajowej. Od 1981 roku mieszkał w Republice Południowej Afryki, natomiast w 1987 roku przyjął obywatelstwo tego kraju. Postać ta kojarzy się z zabójstwem w 1993 roku Chrisa Haniego, co nastąpiło już jednak po rozpadzie Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich – pisał parlamentarzysta.

 

Odpowiedzi udzielił prezes IPN Jarosław Szarek - To różnorodny - reprezentatywny obraz polskiego pospolitego ruszenia, którew latach 40. XX wieku stawiło opór władzy komunistycznej. To wreszcie plejada wspaniałych postaci, które swoim życiem dały dowód głębokiego przywiązania do idei Polski Niepodległej – pisze o osobach upamiętnianych 1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Dołączanie do tej określonej zbiorowości osób z nią nie związanych – ideowo, pokoleniowo, terytorialnie (a za taką należy uznać Janusza Walusia) nie znajduje zatem uzasadnienia.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Fryzjerzy, kosmetyczki, restauratorzy, hotelarze i przedstawiciele innych branż, które zostały objęte obowiązkiem wdrożenia od 1 stycznia 2021 roku kas fiskalnych on-line, mogą wnioskować o indywidualne odroczenie tego obowiązku. Więcej - Fryzjerzy, restauratorzy i hotelarze w trudnej sytuacji mogą wnioskować o przesunięcie obowiązku wdrożenia kas fiskalnych on-line

Wiadomości z regionu