Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRadni przyjęli uchwałę oderwaną od rzeczywistości prawnej. Młodzieży na jej podstawie wystawiano mandaty

Radni przyjęli uchwałę oderwaną od rzeczywistości prawnej. Młodzieży na jej podstawie wystawiano mandaty

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 14 kwiecień 2020 00:48
Radni przyjęli uchwałę oderwaną od rzeczywistości prawnej. Młodzieży na jej podstawie wystawiano mandaty Fot: Bartosz Bieliński

Korzystanie z komunikacji miejskiej w Bydgoszczy ma w sobie coś ze sportów ekstremalnych, bowiem może się zdarzyć, że otrzymamy mandat, chociaż nie zawiniliśmy. Dotarły do nas informacje, że uczniowie byli karani za brak podanego adresu w legitymacji szkolnej. W sprawie zainterweniował wiceprzewodniczący Rady Miasta Szymon Wiłnicki.

 

Pod koniec października 2019 roku Rada Miasta rozszerzyła uchwałą bilety uczniowskie oraz bilety malucha o gminy ościenne, wprowadzając zapisy, że ulga ujęta w tych biletach przysługuje uczniom zamieszkałym w Bydgoszczy, a także kilku wymienionych gmin ościennych, na podstawie ważnej legitymacji szkolnej. W praktyce – kontroler na podstawie legitymacji szkolnej miał ustalić miejsce zamieszkania ucznia.

 

Zapisy uchwały są oderwane jednak od rzeczywistości prawnej, bowiem kilka tygodni wcześniej Minister Edukacji Narodowej wydał rozporządzenie o nowych wzorach legitymacji szkolnych. Nowe legitymacje nie zawierają już danych o miejscu zamieszkania ucznia, stąd też wielu uczniów posiada legitymacje bez tych danych. Kontrolerzy mieli w bydgoskiej komunikacji, z powodu braku danych ujętych w uchwale Rady Miasta, nakładać mandaty. W sprawie interweniował na drodze interpelacji wiceprzewodniczący Rady Miasta Szymon Wiłnicki. W odpowiedzi zastępca prezydenta Mirosław Kozłowicz przyznaje, że rozporządzeniem z dnia 27 sierpnia 2019 roku ministerstwo zniosło informacje o miejscu zamieszkania w legitymacjach szkolnych. Informuje również, że temu problemowi była poświęcona narada w ZDMiKP, której owocem jest wydawanie przez szkoły dodatkowych zaświadczeń.

 

We Wrocławiu można, u nas nie

Wielokrotnie pisaliśmy o ryzyku jakie podejmują płacący kartą zbliżeniową za przejazd. O ile jest to innowacyjne i bardzo pomocne rozwiązanie w kupowaniu biletów jednorazowych (świadczy o tym ciągły wzrost transakcji), to w przypadku awarii terminalu w autobusie stajemy przed wyborem - wysiąść i nie dojechać na czas lub jechać dalej i ryzykować ponad 200 zł mandatem. Awarie zdarzają się rzadko, ale niestety do nich dochodzi. We Wrocławiu wprowadzono zmiany w regulaminie, które znoszą odpowiedzialność z pasażera za problemy techniczne. W Bydgoszczy zmian w tym zakresie się nie planuje.

 

Warte obejrzenia

  • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

    W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

    Etykiety: piłka nożna
  • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

    Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021

Wiadomości z regionu