Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNiemcy inwestują w bratni dla Kanału Bydgoskiego kanał

Niemcy inwestują w bratni dla Kanału Bydgoskiego kanał

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 19 kwiecień 2020 00:33
Barka na kanale Finow Barka na kanale Finow

Starszym bratem Kanału Bydgoskiego jest Kanał Finow zbudowany na początku XVII wieku na zachód od Odry. Kanał Finow stracił na znaczeniu w pierwszej połowie XIX wieku, gdy oddano do użytku prawie równoległy kanał Odra-Hawela. Obecnie Kanał Finow posiada klasę Ib, czyli niższą od tej w jakiej znajduje się droga wodna E-70 w Polsce w ramach Kanału Bydgoskiego.

 

Natomiast niemiecki kanał Odra-Hawela posiada na części III klasę żeglowności, zaś na pozostałej nawet V. Dostosowanie polskiego odcinka drogi E-70 do wyższej klasy niż II wymagać będzie budowy równoległej do Kanału Bydgoskiego drogi wodnej. W czasie okupacji powstała koncepcja budowy kanału pomiędzy Bydgoszczą i Fordonem (wówczas niezależnego miasta), która pozwalała rozwiązać problem z niekorzystnym dla żeglugi uwarunkowaniem Brdy.

 

Kanał Bydgoski według polityki państwa polskiego ma utrzymać II klasę żeglowności i służyć głównie turystyce. Stąd też wraz z Kanałem Finow może budować ofertę turystyczną. W ostatnim czasie władze niemieckiego powiatu Barnims w Brandenburgii doprowadziły do założenia inicjatywy na rzecz kanału. ,,Unser Finowkanal” (Nasz kanał Finow). Inicjatywa ma otrzymać na opiekę nad kanałem 10 mln euro, z czego 45% pokryje rząd federalny w Berlinie, 50% Brandenburgia, a pozostałą część samorządy niższego szczebla.

 

Na sympozjum  zaproszono również gości z Bydgoszczy, z uwagi na przebiegający kanał.

 

Chcą wpisać kanał do UNESCO

Stowarzyszenie ,,Unser Finowkanal”stawia sobie za cel zapisanie Kanału Finow w światowym rejestrze dziedzictwa UNESCO. Od wielu lat takie działania podejmowane są też w Polsce w sprawie Kanału Bydgoskiego. Z racji tego, że jeszcze nieco ponad 100 lat temu oba kanały tworzyły jeden gospodarczy organizm, być może podjęcie wspólnych starań ułatwią o osiągnięcie tych celów.

 

Warte obejrzenia

  • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

    W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

    Etykiety: piłka nożna
  • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

    Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021

Wiadomości z regionu