Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW Bydgoszczy powstał prototyp respiratora. Rząd widzi w nim duże nadzieje

W Bydgoszczy powstał prototyp respiratora. Rząd widzi w nim duże nadzieje

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 21 kwiecień 2020 15:54
UTP; Portal Kujawski

W około dwa tygodnie na Uniwersytecie Technologiczo-Przyrodniczym udało się zbudować prototyp sztucznego płuca, respiratora UCM 01, który zobaczyć można na nagraniu. Inicjatywę wspiera Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego widząc w nim nadzieję na walkę z COVID-19.

Respiratory stały się na światowym rynku towarem deficytowym Państwa, w których są produkowane, niezbyt chętnie pozwalają na ich eksport, stąd też polski rząd wspiera inicjatywy budowy polskich respiratorów. Zespół pracowników UTP we współpracy z firmą CIMAT oraz MEDSEVEN, pod kierownictwem rektora uczelni prof. Tomasza Topolińskiego opracował prototyp urządzenia UCM 01. Nadzór medyczny nad przedsięwzięciem prowadził 10 Wojskowy Szpital Kliniczny w Bydgoszczy.

 

Zanim urządzenie wejdzie do masowej produkcji minie jeszcze trochę czasu, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego chce doprowadzić do masowej produkcji polskiego respiratora.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Co się odwlecze to nie uciecze

    Derbami Zawisza – Chemik niebiesko-czarni mieli rozegrać pierwszy po latach przerwy mecz na stadionie Zawiszy przy ulicy Gdańskiej – mecz planowany był na inauguracje rundy wiosennej w marcu. Do meczu jednak nie doszło z uwagi na epidemię COVID-19, z powodu której w IV lidze nie rozpoczęto nawet rundy wiosennej. Los chciał, że Zawisza podejmie Chemika na inaugurację sezonu 2020/2021.

    Etykiety: piłka nożna
  • Kolejny dobry występ nadziei polskiego tenisa z Kujaw

    We Wrocławiu odbyły się zawody w tenisie juniorskim do lat 18. Dobry występ odnotowała na nich Zuzanna Szczepańska, uczennica II LO w Inowrocławiu, która wywalczyła dwa medale. Dla

    Szczepańskiej było to pożegnanie z rozgrywkami juniorskimi.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

Wiadomości z regionu