Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBezdomni chcąc uzyskać pomoc muszą przejść kwarantanne, ale nie mają gdzie

Bezdomni chcąc uzyskać pomoc muszą przejść kwarantanne, ale nie mają gdzie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 22 kwiecień 2020 00:18
Siostry Albertynki również na pierwszym froncie Siostry Albertynki również na pierwszym froncie Archiwum

Miejscem, gdzie zawsze na pomoc mogły liczyć osoby bezdomne są specjalne schroniska, nie zawsze osoby bez dachu nad głową z nich korzystają, ale zawsze drzwi były przed nimi otwarte. W czasie epidemii COVID-19 wszystko się jednak pokrzyżowało, bo zanim schronisko przyjmie osobę bezdomną, ta musi odbyć 14-dniową kwarantannę, którą zarządził wojewoda.

Sama kwarantanna wydaje się uzasadniona, bowiem gdyby na terenie schroniska zamieszkała osoba zarażona na COVID-19, to mogłaby zarazić innych mieszkańców oraz personel. Problemem jest natomiast brak miejsc do odbywania kwarantanny. Taką kwarantannę można obecnie odbyć bowiem właściwie tylko na terenie Centrum Pomocy im. św. Alberta, prowadzonego przez siostry Albertynki. Zorganizowały one 7 miejsc, a jak się okazuje chętnych jest więcej. Z uwagi na ograniczenia w postaci powierzchni lokalowej, siostry zakonne mogą jedynie spróbować zwiększyć dostępność o pojedyncze miejsca, bowiem kwarantanna musi się odbywać z zachowaniem pewnych reguł sanitarnych.

 

- Problem wyszedł, gdy próbowałam pomóc jednemu bezdomnemu i się okazało, że u sióstr były zajęte wszystkie miejsca – wyjaśnia nam radna Grażyna Szabelska, która w tej sprawie złożyła do prezydenta interpelacje. Trwają rozmowy jak rozwiązać problem z w Wydziale Zarządzania Kryzysowego Miasta Bydgoszczy, przy udziale Straży Miejskiej.


Sprawa jest problemowa, bowiem zazwyczaj Straż Miejska interweniując wobec osoby bezdomnej oferuje przewiezienie do schroniska. W tym wypadku dochodzi najpierw obowiązek odbycia kwarantanny, a jak widzimy w Bydgoszczy przeznaczone na to miejsca są zazwyczaj zajęte.

 

Przy tej okazji dowiadujemy się o działalności sióstr Albertynek w okresie epidemii COVID-19, przede wszystkim jak ważną rolę pełnią w systemie kryzysowym dla Bydgoszczy.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • W sierpniu rusza sezon lekkoatletyczny. Za dwa tygodnie II Memoriał Ireny Szewińskiej

  Irena Szewińska to jedna z najwybitniejszych polskich sportsmenek, ale też osoba która jak przyznają lokalnie działacze, dzięki której Bydgoszcz miała szansę zaistnieć jako organizator dużych imprez lekkoatletycznych o randze międzynarodowej. 19 sierpnia odbędzie się na stadionie Zawiszy II memoriał jej imienia.

 • Tym razem derby Bydgoszczy bez rozstrzygnięcia

  Konfrontacja Zawiszy z Chemikiem przy ulicy Gdańskiej była wyczekiwana od dawna – warto przypomnieć, że mecz ten miał się odbyć w ramach sezonu 2019/2020 w marcu, ale dotarcie wirusa COVID-19 do Polski pokrzyżowało te plany. Mecz się odwlekł, ale nie uciekł, w sobotę 1 sierpnia na inaugurację rozgrywek IV ligi sezonu 2020/2021 Zawisza podejmował przy Gdańskiej Chemika.

Wiadomości sportowe

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Senator Ryszard Bober zarażony COVID-19

  Portal Onet.pl poinformował, że zarażenie COVID-19 potwierdzono o senatora Ryszarda Bobera, który w Senacie reprezentuje okręg grudziądzki. Z powodu potwierdzonych przypadków zarażenia COVID-19, przesunięto obrady Senatu i Sejmu.

  Etykiety: Ryszard Bober
 • 14 tys. mandatów za brak maseczek

  Sprawdzając obowiązek zakrywania ust i nosa pouczyliśmy już prawie 55 tys. osób, prawie 14 tys. ukaraliśmy mandatem karnym, a w prawie 6 tys. przypadkach skierowaliśmy wnioski o ukaranie do sądu - powiedział w poniedziałek PAP rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu