Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW 100 urodziny Karol Wojtyła może zostać patronem parku

W 100 urodziny Karol Wojtyła może zostać patronem parku

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 22 kwiecień 2020 15:34

Papież Jan Paweł II to jedna z ważniejszych postaci ostatniego wieku, a także jeden z najwybitniejszych Polaków w dziejach narodu. To także honorowy obywatel Bydgoszczy, który zaszczycił nasze miasto w trakcie pielgrzymki do Polski w 1999 roku. Związki Karola Wojtyły z Bydgoszczą sięgają jednak okresu zanim został papieżem.

Ksiądz Karol Wojtyła dał się zapamiętać chociażby z organizowania spływów kajakowych, które stały się elementem jego pracy duszpasterskiej. Wśród najpiękniejszych rzek do uprawiania tej formy aktywności znajduje się rzeka Brda. Są ślady, że w latach 1953 i 1966 roku ks. Wojtyła pływał po Brdzie na terenie dzisiejszej Bydgoszczy. Z tego powodu w Smukale stanął pomnik w formie krzyża i kajaku, przypominających o wizytach późniejszego świętego. Co roku odbywają się też w Smukale spływy kajakowe dla upamiętnienia wizyty polskiego papieża.

 

Wkrótce to miejsce, u zbiegu ulic Opławiec i Biwakowej może nazywać się Parkiem im. Karola Wojtyły. Wnioskowała o to Rada Osiedla, w porządku obrad środowej zdalnej sesji Rady Miasta Bydgoszczy jest głosowanie nad nadaniem temu miejscu patronatu ks. Karola Wojtyły.

 

Z projektu uchwały

 

W 1966 roku Karol Wojtyła pełnił już funkcję arcybiskupa. W maju wraz z prymasem Polski kard. Stefanem Wyszyńskim dokonał w parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy na Szwederowie koronacji obrazu Matki Boskiej Pięknej Miłości, który zdobi ołtarz w farze. W wygłoszonym w tamtym okresie kazaniu miał powiedzieć, że ,,Bydgoszcz jest miastem wielkiej przeszłości”.

 

Św. Jan Paweł II jest w Bydgoszczy patronem jednej z ważniejszych arterii (obecnie wzdłuż drogi krajowej nr 5) oraz szkoły katolickiej.

 


Apel do czytelników

Zwracamy się do naszych czytelników z prośbą o udostępnienie treści homilii lub innych wystąpień abp. Karola Wojtyły z 1966 roku z Bydgoszczy, jeżeli takimi Państwo dysponujecie.

 

Warte obejrzenia

  • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

    W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

    Etykiety: piłka nożna
  • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

    Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021

Wiadomości z regionu