Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRząd przeznaczył grant na budowę bydgoskiego respiratora

Rząd przeznaczył grant na budowę bydgoskiego respiratora

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 24 kwiecień 2020 13:53

Kilka dni temu pisaliśmy o pierwszym prototypie respiratora UCM 01, który udało się skonstruować na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy, we współpracy z lokalnym biznesem. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wsparło badania kwotą 125 tys. zł.

Pierwszy prototyp udało się stworzyć dość szybko, bo w okresie około dwóch tygodni. Dzięki przyznanej dotacji uczelnia chce zintensyfikować pracę. UTP ma stworzyć dwa prototypy, które zostaną poddane testom. Jeżeli wszystko ułoży się pomyślnie, to bydgoski wynalazek może trafić do masowej produkcji.

 

Respiratory są obecnie towarem deficytowym na całym świecie, zdobycie każdego urządzenia dla polskiej służby zdrowia wymaga sporego wysiłku, nie jest to również tanie. Stąd też ministerstwu zależy, aby móc rozpocząć w dobie COVID-19, produkcję polskich urządzeń.

 

Prototyp urządzenie UCM 01 opracowali pracownicy UTP, współpracy z firmą CIMAT oraz MEDSEVEN, pod kierownictwem rektora uczelni prof. Tomasza Topolińskiego, pod nadzorem medycznym 10 Szpitala Wojskowego z Polikliniką w Bydgoszczy.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021
  • Od dzisiaj nowe zasady zasłaniania ust i nosa

    Od soboty obowiązuje m.in. w środkach komunikacji publicznej i w miejscach ogólnodostępnych nakaz zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki - wynika z rozporządzenia opublikowanego w piątek w Dzienniku Ustaw.

     

  • Sutkowski: szczyt trzeciej fali epidemii około 20-25 marca

    Szczyt trzeciej fali epidemii wypadnie około 20-25 marca - powiedział PAP prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. W jego ocenie, przyrost zakażeń można ograniczyć szybko nawet o 70 procent, ale wymagałoby to odpowiedzialności społecznej.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu