Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRząd przeznaczył grant na budowę bydgoskiego respiratora

Rząd przeznaczył grant na budowę bydgoskiego respiratora

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 24 kwiecień 2020 13:53

Kilka dni temu pisaliśmy o pierwszym prototypie respiratora UCM 01, który udało się skonstruować na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy, we współpracy z lokalnym biznesem. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wsparło badania kwotą 125 tys. zł.

Pierwszy prototyp udało się stworzyć dość szybko, bo w okresie około dwóch tygodni. Dzięki przyznanej dotacji uczelnia chce zintensyfikować pracę. UTP ma stworzyć dwa prototypy, które zostaną poddane testom. Jeżeli wszystko ułoży się pomyślnie, to bydgoski wynalazek może trafić do masowej produkcji.

 

Respiratory są obecnie towarem deficytowym na całym świecie, zdobycie każdego urządzenia dla polskiej służby zdrowia wymaga sporego wysiłku, nie jest to również tanie. Stąd też ministerstwu zależy, aby móc rozpocząć w dobie COVID-19, produkcję polskich urządzeń.

 

Prototyp urządzenie UCM 01 opracowali pracownicy UTP, współpracy z firmą CIMAT oraz MEDSEVEN, pod kierownictwem rektora uczelni prof. Tomasza Topolińskiego, pod nadzorem medycznym 10 Szpitala Wojskowego z Polikliniką w Bydgoszczy.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Co się odwlecze to nie uciecze

    Derbami Zawisza – Chemik niebiesko-czarni mieli rozegrać pierwszy po latach przerwy mecz na stadionie Zawiszy przy ulicy Gdańskiej – mecz planowany był na inauguracje rundy wiosennej w marcu. Do meczu jednak nie doszło z uwagi na epidemię COVID-19, z powodu której w IV lidze nie rozpoczęto nawet rundy wiosennej. Los chciał, że Zawisza podejmie Chemika na inaugurację sezonu 2020/2021.

    Etykiety: piłka nożna
  • Kolejny dobry występ nadziei polskiego tenisa z Kujaw

    We Wrocławiu odbyły się zawody w tenisie juniorskim do lat 18. Dobry występ odnotowała na nich Zuzanna Szczepańska, uczennica II LO w Inowrocławiu, która wywalczyła dwa medale. Dla

    Szczepańskiej było to pożegnanie z rozgrywkami juniorskimi.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

Wiadomości z regionu