Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz,,Chronicon civitatis Bidgostiensis” - kroniki bydgoskiego burmistrza

,,Chronicon civitatis Bidgostiensis” - kroniki bydgoskiego burmistrza

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 02 maj 2020 17:21
,,Chronicon civitatis Bidgostiensis” - kroniki bydgoskiego burmistrza Fot: Paweł Zielke

Dzięki kilku spisywanych począwszy od Gala Anonima, przez Wincentego Kadłubka po Jana Długosza kronikach możemy prowadzić badania i dysputy nad dziejami polskiej państwowości. Mało kto wie, że powstały też Kroniki miasta Bydgoszczy, w oryginalnym łacińskim tytule ,,Chronicon civitatis Bidgostiensis”.

Autorem tego dzieła był żyjący na przełomie XVI i XVII wieku Wojciech Łochowski, w latach 1936-1937 burmistrz Bydgoszczy. Nie jest nam znana data jego urodzenia, wiemy jedynie, że zmarł w 1651 roku, jego szczątki pochowano w dzisiejszej Katedrze Bydgoskiej, której z kolei to dzieje z dawnych czasów znamy z dzieła Łohowskiego. Był także fundatorem jednej z kaplic w tej światyni Znajdująca się kilka metrów od Katedry sala służąca Urzędowi Miasta, również nosi jego imię.

 

Wojciech Łochowski pozostawił po sobie ,,Chronicon civitatis Bidgostiensis”, liczącą 600 stron kronikę dziejów Bydgoszczy. Z tego tylko około 100 stron zapisano w języku polskim, pozostałe zapisał w języku łacińskim. Dzieło zawiera również odpisy dokumentów z tamtego okresu jak uchwały rady miejskiej czy wykazy rajców i ławników. Badacze wskazują dużą wartość dzieła w kwestii przedstawienia obyczajów mieszczańskich. Jest to jedyna tak szeroko napisana kronika poświęcona Bydgoszczy.

 

Rękopis dzieła ma wartość zabytkową, przechowywany jest obecnie w Bibliotece Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.

 

Warte obejrzenia

  • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

    W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

    Etykiety: piłka nożna
  • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

    Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021

Wiadomości z regionu