Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKonstytucja 3 Maja stała się sumieniem i wyrazem walki o niepodległość

Konstytucja 3 Maja stała się sumieniem i wyrazem walki o niepodległość

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 03 maj 2020 15:39

Dzisiaj przypada 229. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne w polskich miastach nie można było świętować z takim rozmachem jak przyzwyczailiśmy się w latach ubiegłych. Nie oznacza to jednak, że data ta przechodzi bez echa, na wielu budynkach wiszą symbolicznie flagi narodowe, a refleksje z okazji przypadającej rocznicy pojawiają się w lokalnych parafiach.

 

- Dzieło Sejmu Czteroletniego do dziś tkwi jak perła w polskiej narodowej skarbnicy. Powstała, jako symbol żywotności i trwałości narodu, jego mądrości społecznej i politycznej. Kiedy Polski zabrakło na mapach Europy i świata, to ustawa rządowa była węzłem rozszarpanej Ojczyzny. Atakowana zażarcie przez rządy państw zaborczych, ze wzmożoną siłą odradzała się w świadomości narodu. Stawała się jego sumieniem i wyrazem woli walki o niepodległość – mówił w dzisiejszym kazaniu ks. Józef Kubalewski, proboszcz parafii Świętych Polskich Braci Męczenników. Kapłan wskazał też na opór jaki stawiała część możnych, która chciała wstrzymać reformy, którym symbolem była Konstytucja 3 Maja, którzy współdziałali w porozumieniu carycą Katarzyną II, zawiązując konfederację targowicką - Targowica – synonim zdrady narodowej, przekreśliła dorobek reformatorów Polski.


Po rozbiorach datę uchwalenia Konstytucji 3 Maja upamiętniano w skupiskach polonijnych, na terenach objętych zaborami obchodzenie daty podpisania Konstytucji 3 Maja wiązało się z represjami, ale Polacy nie zrezygnowali z pielęgnowania dziedzictwa tego dokumentu, który pomagał zachowywać polską tożsamość. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości 3 maja stał się jednym z najważniejszych świąt w Polsce. Dokładnie 100 lat.

 

- Dzisiaj – obchodząc doniosła 229 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, trzeba sobie postawić to dramatyczne pytanie – a jak jest dzisiaj? Jaka jest dzisiaj świadomość naszego społeczeństwa, jaka jest świadomość każdego z nas, świadomość posiadanych praw i realizacja ciążących obowiązków? - pytał w homilii ks. Kubalewski - Czy to nie nasze zaniedbanie, że dziś w naszej wolnej Ojczyźnie, może coraz bardziej bezkarnie, w imię źle pojętej tolerancji i wolności, szerzy się demoralizacja i ośmieszanie autorytetów, profanacja Mszy Świętych, świątyń i wizerunków Matki Najświętszej.

 

Parafia Polskich Braci Męczennikow to miejse to miejsce szczególne dla symboliki polskich dążeń do niepodległości i suwerenności, bowiem w tej parafii ostatnie nabożeństwo odprawił w 1984 roku błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko, który w drodze powrotnej do Warszawy został porwany przez funkcjonariuszy aparatu represji.

 

 


Zapis transmisji na żywo Mszy:

 

Msza Święta w 229 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W to ważne dla Polaków święto przeprowadzimy transmisję na żywo z parafii Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy

Opublikowany przez Portal Kujawski Niedziela, 3 maja 2020

 

Zawierzenie Polski Najświętszemu Sercu

W 229. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja na Jasnej Górze, w duchowej stolicy Polski, przed obrazem Matki Boskiej Królowej Polski, przewodniczący polskiego Episkopatu abp. Stanisław Gądecki odczytał uroczyście akt zawierzenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa przez wstawiennictwo Matki Bożej Królowej Polski. Władze państwowe w tym wydarzeniu reprezentowała marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek.

 

 

Gdy zbliża się 100. rocznica Cudu Nad Wisłą – który w sierpniu 1920 roku za przyczyną Najświętszej Maryi Panny ocalił naszą Ojczyznę i cywilizację europejską od bolszewickiego panowania – my, Pasterze Kościoła w Polsce, podobnie jak nasi Poprzednicy przybywamy na Jasną Górę. To tutaj od pokoleń uczymy się, że królowanie Chrystusa, a wraz z Nim Maryi, Królowej Polski, obejmuje w sposób szczególny również służbę Narodowi. Tutaj – na Jasnej Górze – uświadamiamy sobie wyraźniej odpowiedzialność za chrześcijańskie dziedzictwo na polskiej ziemi. Potrzebę wspólnej troski wszystkich warstw społecznych nie tylko za materialne, ale także za duchowe dobro naszej Ojczyzny – napisano w akcie - Oddal od nas wszelką zarazę błędów i grzechów, pandemię koronawirusa, grożącą nam suszę, jak również kryzys ekonomiczny i związane z tym bezrobocie. Te nasze prośby ośmielamy się zanieść do Ciebie przez szczególne wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny, która jest naszą Przedziwną Pomocą i Obroną. (…) Maryjo! Pragniemy w tej modlitwie przywołać solidarny Akt Zawierzenia świata, Kościoła a także naszej Ojczyzny, który w dniu 25 marca 2020 r., wypowiadał przewodniczący Konferencji Episkopatu Portugalii w Fatimie. Dzisiaj zawierzamy Tobie naszą Ojczyznę i Naród, wszystkich Polaków żyjących w Ojczyźnie i na obczyźnie. Tobie zawierzamy całe nasze życie, wszystkie nasze radości i cierpienia, wszystko czym jesteśmy i co posiadamy, całą naszą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Uproś nam wszystkim obiecanego Ducha Świętego, aby ponownie zstąpił i odnowił oblicze tej Ziemi.

 

Po odczytaniu treści aktu, odegrany został hymn Gaude Mater Polonia. Powyższy akt został również odczytany w sobotę w bydgoskiej Katedrze, przed obliczem Matki Boskiej Pięknej Miłości.

Warte obejrzenia

  • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

    W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

    Etykiety: piłka nożna
  • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

    Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021

Wiadomości z regionu