Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCzy i jaki będzie nowy ZIT?

Czy i jaki będzie nowy ZIT?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 04 maj 2020 13:48
Czy i jaki będzie nowy ZIT? Fot: Paweł Zielke

Nowy wieloletni budżet Unii Europejskiej, który obowiązywać powinien od 2021 roku to wciąż odległa sprawa i coraz mniej prawdopodobne wydaje się jego uchwalenie do końca roku – z jednej strony na brak porozumienia wewnątrz UE co do jego kształtu, z drugiej z powodu pandemii COVID-19, która jest dla przywódców Unii teraz największym zmartwieniem. Trwają jednak nad nim prace oraz nad nowymi programami operacyjnymi. Czy Bydgoszcz będzie dalej tworzyć ZIT z Toruniem?

ZIT – czyli Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to element polityki unijnej dla obszarów metropolitalnych, który funkcjonuje w Regionalnych Programach Operacyjnych. Pojawił się on pierwszy raz w perspektywie UE 2013-2020, w naszym województwie utworzono bydgosko-toruński ZIT, choć porozumienie pomiędzy tymi miastami powstało w bólach, a zgoda na bydgosko-toruńskie porozumienie w Radzie Miasta Bydgoszczy przeszła zaledwie jednym głosem.

 

Czy w perspektywie 2021-2027 współpraca bydgosko-toruńska w ZIT będzie kontynuowana? Dzisiaj prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski wyraził pogląd, że trzeba pewne rzeczy zrewidować. W piśmie do marszałka województwa oraz przewodniczącej Sejmiku Województwa prezydent Bydgoszczy wnioskuje o utworzenie ZIT na bazie Stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego Metropolia Bydgoszcz. Stowarzyszenie tworzy 20 samorządów, w tym dwa powiaty. Wśród nich są miasta nie tworzące obecnie ZIT: Barcin, Mrocza, Kcynia, Żnin, Pruszcz Pomorski, Rojewo.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • W sierpniu rusza sezon lekkoatletyczny. Za dwa tygodnie II Memoriał Ireny Szewińskiej

  Irena Szewińska to jedna z najwybitniejszych polskich sportsmenek, ale też osoba która jak przyznają lokalnie działacze, dzięki której Bydgoszcz miała szansę zaistnieć jako organizator dużych imprez lekkoatletycznych o randze międzynarodowej. 19 sierpnia odbędzie się na stadionie Zawiszy II memoriał jej imienia.

 • Tym razem derby Bydgoszczy bez rozstrzygnięcia

  Konfrontacja Zawiszy z Chemikiem przy ulicy Gdańskiej była wyczekiwana od dawna – warto przypomnieć, że mecz ten miał się odbyć w ramach sezonu 2019/2020 w marcu, ale dotarcie wirusa COVID-19 do Polski pokrzyżowało te plany. Mecz się odwlekł, ale nie uciekł, w sobotę 1 sierpnia na inaugurację rozgrywek IV ligi sezonu 2020/2021 Zawisza podejmował przy Gdańskiej Chemika.

Wiadomości sportowe

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Senator Ryszard Bober zarażony COVID-19

  Portal Onet.pl poinformował, że zarażenie COVID-19 potwierdzono o senatora Ryszarda Bobera, który w Senacie reprezentuje okręg grudziądzki. Z powodu potwierdzonych przypadków zarażenia COVID-19, przesunięto obrady Senatu i Sejmu.

  Etykiety: Ryszard Bober
 • 14 tys. mandatów za brak maseczek

  Sprawdzając obowiązek zakrywania ust i nosa pouczyliśmy już prawie 55 tys. osób, prawie 14 tys. ukaraliśmy mandatem karnym, a w prawie 6 tys. przypadkach skierowaliśmy wnioski o ukaranie do sądu - powiedział w poniedziałek PAP rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu