Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości do działań policji

Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości do działań policji

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz środa, 06 maj 2020 16:28

W niedziele pod pomnikiem Kazimierza Wielkiego doszło do małych przepychanek z policją, osób które wyrażały swoją dezaprobatę wobec polityki rządu. Policja interweniowała również w sobotę 1 maja, podczas zgromadzenia w 16 rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Działania policyjne pod lupę wziął Rzecznik Praw Obywatelskich, który zwrócił się do Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy z interwencją.

Jak wskazują media, osoby te stosowały się do przepisów stanu epidemii (obowiązek zachowania 2 m odstępu oraz zasłaniania twarzy). W związku z dynamicznym procesem legislacyjnym oraz ograniczeniami, działania obywateli były jedyną skuteczną formą realizacji ich prawa do manifestacji poglądów – czytamy w komunikacie RPO - Niemniej policjanci zdecydowali się „rozwiązać zgromadzenie”, wylegitymować wszystkie osoby znajdujące się pod pomnikiem – nie podając podstawy tych działań. Wobec jednej uczestniczki zastosowano środki przymusu bezpośredniego, gdy odmówiła podania danych osobowych. Zaniepokojenie Rzecznika wzbudza też informacja o rejestrowaniu przez funkcjonariuszy zapisem wideo osób pod pomnikiem.

 

W piśmie kierowanym do Komendy Miejskiej RPO podnosi jednak inną wątpliwość - Działania policji budzą wątpliwości zwłaszcza pod kątem czynności na potrzeby wymierzania kar administracyjnych przez państwowego powiatowego inspektora sanitarnego. Z ustawy o policji wynika, że wykonuje ona czynności na polecenie organów administracji rządowej w zakresie, w jakim obowiązek ten określają odrębne ustawy. Tymczasem ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi nie przewiduje udziału policji w tym postępowaniu. Policja jak każdy organ władzy publicznej musi działać na podstawie i w granicach prawa (art. 7 Konstytucji), a każdy funkcjonariusz wykraczający poza te granice naraża się co najmniej na odpowiedzialność dyscyplinarną.

 

RPO oczekuje od Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy wyjaśnień co do podejmowanych w dniach 1 i 3 maja działań.

 

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

  • Polska podzielona – dwie ,,debaty” prezydenckie

    W poniedziałek mieliśmy do czynienia na pewno z rzeczą niespotykaną do tej pory w polskich kampaniach wyborczych. W podobnym czasie odbywały się dwie ,,debaty”, przynajmniej takie miały być z nazwy – w Końskich w województwie Świętokrzyskim prezydent Andrzej Duda odpowiadał na pytania zaproszonych przez TVP obywateli, natomiast w Lesznie w Wielkopolsce Rafał Trzaskowski odpowiadał na pytania dziennikarzy mediów ogólnopolskich, również tych sobie nieprzychylnych.

  • Minister zdrowia przewiduje znaczny wzrost zachorowań na jesień

    Jesienią czeka nas pilnowanie dystansu, noszenie maseczek i powrót do rozsądku - zapowiedział szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski. Zapewnił, że służba zdrowia przygotowuje się do wzrostu zachorowań na COVID-19 spodziewanego jesienią.

Wiadomości z regionu