Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrzy placu budowy S-5 mieściło się grodzisko sprzed blisko tysiąca lat

Przy placu budowy S-5 mieściło się grodzisko sprzed blisko tysiąca lat

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 16 maj 2020 00:17

Na przełomie XI i XII wieku północną granicę Polski tworzyły trzy grody – Wyszogród (Fordon) – Pawłówek – Nakło. Po Pawłówku pozostało bardzo niewiele, również niewiele wiemy o jego losach. Jedyne co dzisiaj pozostało to uwarunkowania terenu oparte o zachodnie umocnienia. Tak prezentują się one na ujęciach lotniczych.

Grodzisko w Pawłówku powstało w XI wieku, zostało natomiast zniszczone w XII wieku, co jest główną przyczyną małej wiedzy na jego temat. Najpopularniejsza hipoteza głosi, że gród został zniszczony w trakcie wojny Bolesława Krzywoustego z Pomorzanami w latach 1113-1116. Przypadkowego okrycia pozostałości po grodzisku dokonali mieszkańcy okolic w XVIII wieku, wtedy też przeprowadzano amatorskie badania. Na początku I wojny światowej w czasie budowy okopów pozostałości umocnień grodziska zostały poważnie uszkodzone. W latach 2009-2010 archeolodzy z UMK przeprowadzili badania ratownicze, w trakcie których odnaleziono i udokomentowano około 130 obiektów o wartości kulturowej - Dane, którymi na tym etapie prac dysponujemy, pozwalają przypuszczać, że miejsce to pełniło istotną rolę na pograniczu kujawsko-pomorskim w okresie wczesnego średniowiecza – napisano w podsumowaniu badań.

 

 

 

Patrząc z punktu widzenia dzisiejszego zagospodarowania, pozostałości grodziska to obszar pomiędzy stacją benzynową i torami kolejowymi. Obok budowany jest obecnie duży węzeł drogi ekspresowej S-5 Pawłówek, który łączyć będzie się z ulicą Grunwaldzką przebiegającą przez Bydgoszczy.

Warte obejrzenia

  • Na czerwiec zaplanowano Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy

    Planowane na 2-7 czerwca 2020 roku Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy miały być wstępem do Igrzysk Paraolimpijskih w Tokio, zawody się jednak nie odbyły z uwagi na trudną sytuację epidemiczną. World Para Athltics zdecydował, że turniej odbędzie się w dniach 1-5 czerwca 2021 roku. Gospodarzem będzie nadal Bydgoszcz.

  • Włocłavia pokonuje Sportis – rozpoczynamy mecze na szczycie

    Aż 13 kolejek musieliśmy czekać do pierwszego pojedynku pomiędzy zespołami z grupy tzw. czterech pretendentów do wygrania ligi – w sobotę w Łochowie Sportis podejmował lidera Włocłavię Włocławek (faktycznie zespół ten rozegrał jeden mecz więcej). Mecz ten był bardzo emocjonujący, pokazujący, iż w piłce nożnej nie ma nic pewnego. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego spotkania.

    Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

Wiadomości z regionu