Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMuzealnicy planują udostępnienie kolejnych obiektów

Muzealnicy planują udostępnienie kolejnych obiektów

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 16 maj 2020 06:02
Muzealnicy planują udostępnienie kolejnych obiektów Fot: Paweł Zielke

Dzisiaj przypadać powinna według tradycji Europejska Noc Muzeów, w Bydgoszczy możemy mówić jednak jedynie o bardzo okrojonej formie, bowiem czynnych obiektów muzealnych jest niewiele, a zachęcanie bydgoszczan do tłumnego udania się do centrum również byłoby niezbyt odpowiedzialne. W przyszłym tygodniu oferta muzealna będzie powiększona.

Do 4 maja zgodnie z rządowymi obostrzeniami epidemiologicznymi funkcjonowanie obiektów muzealnych było niemożliwe. Po tej dacie muzea powoli przywracają ofertę, jednocześnie zapewniając warunki bezpieczeństwa sanitarnego. Od minionego wtorku (12 maja) zwiedzać możemy Exploseum znajdujące się na skraju Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, które jest zresztą jedną z największych atrakcji muzealnych w województwie kujawsko-pomorskim. Muzeum Okręgowego w najbliższy wtorek 19 maja chce otworzyć kolejne obiekty zlokalizowane przy Starym Mieście: Spichrze nad Brdą, Galerię Sztuki Nowoczesnej oraz Europejskie Centrum Pieniądza (ostatnie obiekty znajdują się na Wyspie Młyńskiej).

 

W Spichrzach nad Brdą, prócz stałej wystawy historycznej „Od Starego Rynku do placu Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy”, zwiedzać będzie można ekspozycję czasową przybliżającą życie bydgoszczan i wydarzenia, które doprowadziły do włączenia miasta nad Brdą w granice niepodległego państwa polskiego – „Ku Wolności. Bydgoszcz 1914-1920”. W Europejskim Centrum Pieniądza czeka na Państwa „Skarb Bydgoski”; natomiast w Galerii Sztuki Nowoczesnej najbardziej reprezentacyjne dzieła z kolekcji bydgoskiego muzeum z dziedziny malarstwa, rzeźby, fotografii artystycznej i nowych mediów. Z powodu braku możliwości zwiedzania Muzeum od 12 marca, specjalnie dla Państwa przedłużamy wystawę „Mistrzowie”, na której znaleźć można dzieła artystów, których nazwiska na trwale zapisały się w historii sztuki od XVII do początku XX wieku – informuje w komunikacie Muzeum Okręgowe.

 

Korzystanie z obiektów muzealnych będzie wymagało przestrzegania reżimów sanitarnych, w tym dezynfekcji rąk, w mniejszych pomieszczeniach przewiduje się ograniczenie liczby jednoczesnych gości do jednej osoby. Aktywność w postaci wernisaży wystaw do odwołania pozostaje jednak zawieszona.

 

Dzisiaj wieczorem przygotujemy specjalną publikację muzealną, z uwagi na przypadającą Europejską Noc Muzeów.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Co się odwlecze to nie uciecze

  Derbami Zawisza – Chemik niebiesko-czarni mieli rozegrać pierwszy po latach przerwy mecz na stadionie Zawiszy przy ulicy Gdańskiej – mecz planowany był na inauguracje rundy wiosennej w marcu. Do meczu jednak nie doszło z uwagi na epidemię COVID-19, z powodu której w IV lidze nie rozpoczęto nawet rundy wiosennej. Los chciał, że Zawisza podejmie Chemika na inaugurację sezonu 2020/2021.

  Etykiety: piłka nożna
 • Kolejny dobry występ nadziei polskiego tenisa z Kujaw

  We Wrocławiu odbyły się zawody w tenisie juniorskim do lat 18. Dobry występ odnotowała na nich Zuzanna Szczepańska, uczennica II LO w Inowrocławiu, która wywalczyła dwa medale. Dla

  Szczepańskiej było to pożegnanie z rozgrywkami juniorskimi.

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Oficjalne wyniki wyborów

  W poniedziałek wieczorem Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich i obwieściła wybór Andreja Dudę na kadencję 2020-2025. O tym, że urzędujący prezydent uzyskał reelekcję można było mówić już nad ranem, gdy pojawiły się cząstkowe dane. Na ostateczne wyniki czekaliśmy tak długo głównie z powodu komisji w Wielkiej Brytanii.

 • ,,To jest główne zadanie dla prezydenta - odbudowa wspólnoty narodowej”

  Jeżeli nie wydarzy się nic nadzwyczajnego, to w ciągu najbliższych 3 lat czeka nas odpoczynek od wyborów. Prezydent elekt Andrzej Duda staje jednak przed wielkim wyzwaniem, obniżenia poziomu debaty publicznej, która w trakcie tej gorącej kampanii niekiedy przekracza nomy. Odbudowa wspólnoty narodowej, to wyzwanie jakie stawiają prezydentowi Andrzejowi Dudzie politycy, w tym przede wszystkim związani z jego zapleczem politycznym Zjednoczonej Prawicy.

Wiadomości z regionu