Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMuzealnicy planują udostępnienie kolejnych obiektów

Muzealnicy planują udostępnienie kolejnych obiektów

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 16 maj 2020 06:02
Muzealnicy planują udostępnienie kolejnych obiektów Fot: Paweł Zielke

Dzisiaj przypadać powinna według tradycji Europejska Noc Muzeów, w Bydgoszczy możemy mówić jednak jedynie o bardzo okrojonej formie, bowiem czynnych obiektów muzealnych jest niewiele, a zachęcanie bydgoszczan do tłumnego udania się do centrum również byłoby niezbyt odpowiedzialne. W przyszłym tygodniu oferta muzealna będzie powiększona.

Do 4 maja zgodnie z rządowymi obostrzeniami epidemiologicznymi funkcjonowanie obiektów muzealnych było niemożliwe. Po tej dacie muzea powoli przywracają ofertę, jednocześnie zapewniając warunki bezpieczeństwa sanitarnego. Od minionego wtorku (12 maja) zwiedzać możemy Exploseum znajdujące się na skraju Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, które jest zresztą jedną z największych atrakcji muzealnych w województwie kujawsko-pomorskim. Muzeum Okręgowego w najbliższy wtorek 19 maja chce otworzyć kolejne obiekty zlokalizowane przy Starym Mieście: Spichrze nad Brdą, Galerię Sztuki Nowoczesnej oraz Europejskie Centrum Pieniądza (ostatnie obiekty znajdują się na Wyspie Młyńskiej).

 

W Spichrzach nad Brdą, prócz stałej wystawy historycznej „Od Starego Rynku do placu Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy”, zwiedzać będzie można ekspozycję czasową przybliżającą życie bydgoszczan i wydarzenia, które doprowadziły do włączenia miasta nad Brdą w granice niepodległego państwa polskiego – „Ku Wolności. Bydgoszcz 1914-1920”. W Europejskim Centrum Pieniądza czeka na Państwa „Skarb Bydgoski”; natomiast w Galerii Sztuki Nowoczesnej najbardziej reprezentacyjne dzieła z kolekcji bydgoskiego muzeum z dziedziny malarstwa, rzeźby, fotografii artystycznej i nowych mediów. Z powodu braku możliwości zwiedzania Muzeum od 12 marca, specjalnie dla Państwa przedłużamy wystawę „Mistrzowie”, na której znaleźć można dzieła artystów, których nazwiska na trwale zapisały się w historii sztuki od XVII do początku XX wieku – informuje w komunikacie Muzeum Okręgowe.

 

Korzystanie z obiektów muzealnych będzie wymagało przestrzegania reżimów sanitarnych, w tym dezynfekcji rąk, w mniejszych pomieszczeniach przewiduje się ograniczenie liczby jednoczesnych gości do jednej osoby. Aktywność w postaci wernisaży wystaw do odwołania pozostaje jednak zawieszona.

 

Dzisiaj wieczorem przygotujemy specjalną publikację muzealną, z uwagi na przypadającą Europejską Noc Muzeów.

 

Warte obejrzenia

 • Na czerwiec zaplanowano Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy

  Planowane na 2-7 czerwca 2020 roku Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy miały być wstępem do Igrzysk Paraolimpijskih w Tokio, zawody się jednak nie odbyły z uwagi na trudną sytuację epidemiczną. World Para Athltics zdecydował, że turniej odbędzie się w dniach 1-5 czerwca 2021 roku. Gospodarzem będzie nadal Bydgoszcz.

 • Włocłavia pokonuje Sportis – rozpoczynamy mecze na szczycie

  Aż 13 kolejek musieliśmy czekać do pierwszego pojedynku pomiędzy zespołami z grupy tzw. czterech pretendentów do wygrania ligi – w sobotę w Łochowie Sportis podejmował lidera Włocłavię Włocławek (faktycznie zespół ten rozegrał jeden mecz więcej). Mecz ten był bardzo emocjonujący, pokazujący, iż w piłce nożnej nie ma nic pewnego. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego spotkania.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj

 • Wojewoda: Sytuacja jest bardzo poważna

  W środę w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono 1216 nowych zachorowań na COVID-19, w poniedziałek było to 1,5 tys. - Sytuacja jest bardzo poważna – powiedział na konferencji prasowej wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

 • Pokonałeś COVID-19? Oddaj osocze i pomóż wyzdrowieć innym Apel wojewody Mikołaja Bogdanowicza

  Terapia osoczem może uratować życie pacjentom chorym na koronawirusa. Wiele osób potrzebuje takiej pomocy. Osocza nie da się wyprodukować. Mogą je oddać tylko ozdrowieńcy, którzy wytworzyli przeciwciała, dzięki którym sami wygrali z chorobą. Niestety, z powodu ogromnego zapotrzebowania na ten drogocenny lek, osocza zaczyna brakować. W związku z tym, z ważnym apelem wystąpił Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Wiadomości z regionu