Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNasz Honorowy Obywatel Bydgoszczy

Nasz Honorowy Obywatel Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 17 maj 2020 12:24

W poniedziałek 18 maja przypadnie 100. rocznica urodzin Karola Wojtyły, późniejszego św. Jana Pawła II. Jednego z najwybitniejszych Polaków, ale też Honorowego Obywatela Bydgoszczy, który wpisał się w dzieje grodu nad Brdą. Przypominamy kilka fragmentów.

Z postacią Karola Wojtyły krzyżują się dzieje wizerunki Matki Boskiej Pięknej Miłości, która zdobi bydgoską Katedrę. Pierwsza koronacja obrazu miała miejsce w 1966 roku, gdy koronowali ją kardynałowie Stefan Wyszyński i Karol Wojtyła. Drugi raz obraz koronował papież Jan Paweł II w 1999 roku podczas Mszy na bydgoskim lotnisku. W tym samym momencie papież Jan Paweł II podniósł bydgoski kościół św Marcina i Mikołaja do godności konkatedry. Konkatedrą był jednak tylko kilka lat, bowiem w 2004 roku ten sam papież nadał mu tytuł katedry.

 

 

Od kilku dni na ulicy Mostowej możemy podziwiać wystawę poświęconą postaci honorowego bydgoszczanina św. Jana Pawła II. Również po jego śmierci ta postać była w Bydgoszczy żywa, jego wizerunek na jednym z meczów zdobił trybunę stadionu Zawiszy, natomiast uznanie go błogosławionym przez papieża Benedykta XVI (maj 2011 roku) bydgoszczanie śledzili na telebimie ulokowanym na płycie Starego Rynku. Gdy usłyszał świat o błogosławionym, pojawiły się gromkie brawa. Przygotowaliśmy krótki materiał przypominający te wszystkie przeżycia.

 

Warte obejrzenia

 • Memoriał Ireny Szewińskiej awansował do rangi Gold w cyklu Continental Tour

  Pierwszą dobrą wiadomością dla Bydgoszczy jest ustalenie, że będzie gospodarzem również 3. Memoriału im. Ireny Szewińskiej, który odbędzie się 30 czerwca 2021 roku. Druga – będzie to wydarzenie już innej rangi o znacznie wyższym prestiżu – World Athletics awansowała Memoriał do rangi Gold, przez co kolejne mitingi będą wydarzeniami lekkoatletyczymi prawie najwyższej rangi, wyżej jest bowiem tylko Diamentowa Liga.

 • Zawisza bliski zakończenia roku na pozycji lidera, Sportis przegrywa sensacyjnie z ousiderem

  Dzisiaj rozgrywane były mecze 16 kolejki IV ligi – ostatniej w roku 2020; runda zasadnicza zakończy się po 18 kolejkach – pozostałe dwie rozegrane zostaną wiosną. Prawie wszystkie kluby mają jednak jeszcze do rozegrania w tym roku zaległe mecze, które zostały przeniesione z uwagi na pandemię COVID-19. Najciekawszym meczem będzie zaległy pojedynek 15 kolejki pomiędzy Zawiszą Bydgoszcz i Włocłavią Włocławek, mecz którego stawką może być pozycja lidera – zaplanowany jest on na 28 listopada.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

 • W poniedziałek czeka nas debata o stanie psychiatrii

  Polska jest w czołówce Europy pod względem liczby samobójstw – zaznacza Najwyższa Izba Kontroli, w wystąpieniu, w którym dość negatywnie ocenia stan polskiej psychiatrii, w tym szczególnie dziecięcej i młodzieżowej. O sytuacji psychiatrii w naszym województwie będzie rozmawiał na poniedziałkowej sesji Sejmik Województwa. Będziemy chcieli tę debatę dla Państwa transmitować.

 • Emisja COVID-19 w kujawsko-pomorskim ponownie przyśpiesza

  Od kilku dni po kontrowersyjnych decyzjach Ministerstwa Zdrowia nie jesteśmy wstanie monitorować liczby aktywnych przypadków w województwie kujawsko-pomorskim. Jak wynika jednak z wyliczeń jakie udostępnił nam Adam Gapiński w czwartek współczynnik reprodukcji wirusa R przekroczył 1, przez co weszliśmy ponownie w fazę rozwoju epidemii.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu