Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBrda zaprowadziła św. Jana Pawła II do Bydgoszczy

Brda zaprowadziła św. Jana Pawła II do Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 18 maj 2020 15:57

W kwietniu Rada Miasta Bydgoszczy zdecydowała o nazwaniu parku w Opławcu imieniem Karola Wojtyły. Dzisiaj – w 100. urodziny św. Jana Pawła II, oddano w tym miejscu jemu cześć. Miejsce to jest szczególne, bowiem Karol Wojtyła jako miłośnik turystyki kajakowej bywał w tym miejscu w 1953 i 1966 roku.

- Karol Wojtyła wraz z grupą młodzieży zainaugurowali spływ rzekami Polski. Tą pierwszą rzeką, pierwszy spływ który nadał później kolejnym spływom pewną formę, bowiem odbywały się one co roku, to była właśnie Brda -wspomina wydarzenia z 1953 roku ks. Grzegorz Roman, proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Opławcu. W dniach 23 sierpnia – 1 września 1953 Karol Wojtyła wraz z grupą studentów płynęli trasą Nowa Brda – Jezioro Szczytno Wielkie – Sępolno – Jezioro Charzykowskie- Męcikał – Nadolna Karczma – Piła – Olszewska – Bydgoszcz. Z pobytu w Opławcu zachowało się pamiątkowe zdjęcie.

 

 

Co roku w Opławcu organizowane są spływy, dla wspomnienia tamtego wydarzenia. Po pielgrzymce papieża Jana Pawła II do Bydgoszczy w 1999 roku, grupa bydgoszczan, w tym Stowarzyszenie Represjonowanych w PRL ufundowało symboliczny pomnik, którego charakterystycznym elementem stał się kajak, w dzisiaj już parku im. Karola Wojtyły. Pod tym pomnikiem przedstawiciele Rady Osiedla, proboszcz ks. Grzegorz Roman, radny Bogdan Dzakanowski, dyrektor RDOŚ w Bydgoszczy Maria Dombrowicz oraz Jan Raczycki ze Stowarzyszenia Represjonowanych w PRL, złożyli symboliczne wiązanki kwiatów. Następnie pomodlono się.

 

Społeczność Opławca chce oddolnie zaangażować się, aby położony malowniczo nad Brdą park, stał się jedną z bydgoskich perełek.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

  • Polska podzielona – dwie ,,debaty” prezydenckie

    W poniedziałek mieliśmy do czynienia na pewno z rzeczą niespotykaną do tej pory w polskich kampaniach wyborczych. W podobnym czasie odbywały się dwie ,,debaty”, przynajmniej takie miały być z nazwy – w Końskich w województwie Świętokrzyskim prezydent Andrzej Duda odpowiadał na pytania zaproszonych przez TVP obywateli, natomiast w Lesznie w Wielkopolsce Rafał Trzaskowski odpowiadał na pytania dziennikarzy mediów ogólnopolskich, również tych sobie nieprzychylnych.

  • Minister zdrowia przewiduje znaczny wzrost zachorowań na jesień

    Jesienią czeka nas pilnowanie dystansu, noszenie maseczek i powrót do rozsądku - zapowiedział szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski. Zapewnił, że służba zdrowia przygotowuje się do wzrostu zachorowań na COVID-19 spodziewanego jesienią.

Wiadomości z regionu