Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBrda zaprowadziła św. Jana Pawła II do Bydgoszczy

Brda zaprowadziła św. Jana Pawła II do Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 18 maj 2020 15:57

W kwietniu Rada Miasta Bydgoszczy zdecydowała o nazwaniu parku w Opławcu imieniem Karola Wojtyły. Dzisiaj – w 100. urodziny św. Jana Pawła II, oddano w tym miejscu jemu cześć. Miejsce to jest szczególne, bowiem Karol Wojtyła jako miłośnik turystyki kajakowej bywał w tym miejscu w 1953 i 1966 roku.

- Karol Wojtyła wraz z grupą młodzieży zainaugurowali spływ rzekami Polski. Tą pierwszą rzeką, pierwszy spływ który nadał później kolejnym spływom pewną formę, bowiem odbywały się one co roku, to była właśnie Brda -wspomina wydarzenia z 1953 roku ks. Grzegorz Roman, proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Opławcu. W dniach 23 sierpnia – 1 września 1953 Karol Wojtyła wraz z grupą studentów płynęli trasą Nowa Brda – Jezioro Szczytno Wielkie – Sępolno – Jezioro Charzykowskie- Męcikał – Nadolna Karczma – Piła – Olszewska – Bydgoszcz. Z pobytu w Opławcu zachowało się pamiątkowe zdjęcie.

 

 

Co roku w Opławcu organizowane są spływy, dla wspomnienia tamtego wydarzenia. Po pielgrzymce papieża Jana Pawła II do Bydgoszczy w 1999 roku, grupa bydgoszczan, w tym Stowarzyszenie Represjonowanych w PRL ufundowało symboliczny pomnik, którego charakterystycznym elementem stał się kajak, w dzisiaj już parku im. Karola Wojtyły. Pod tym pomnikiem przedstawiciele Rady Osiedla, proboszcz ks. Grzegorz Roman, radny Bogdan Dzakanowski, dyrektor RDOŚ w Bydgoszczy Maria Dombrowicz oraz Jan Raczycki ze Stowarzyszenia Represjonowanych w PRL, złożyli symboliczne wiązanki kwiatów. Następnie pomodlono się.

 

Społeczność Opławca chce oddolnie zaangażować się, aby położony malowniczo nad Brdą park, stał się jedną z bydgoskich perełek.

 

Warte obejrzenia

  • Zawisza przybliża się do III ligi

    W sobotę grała 22 kolejka IV ligi, w której zobaczyliśmy kolejne pojedynki pomiędzy klubami z grupy mistrzowskiej, walczącymi o awans do III ligi. Najciekawiej zapowiadał się mecz we Włocławku pomiędzy Liderem i liderującym w tabeli Zawiszą Bydgoszcz. Miał być to mecz na szczycie, okazał się jednak dość jednostronny.

    Etykiety: piłka nożna
  • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

    W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

    Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

19 marca 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

 

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021

Wiadomości z regionu