Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMiesiące letnie pokażą jak epidemia uderzy w lokalny rynek pracy

Miesiące letnie pokażą jak epidemia uderzy w lokalny rynek pracy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 26 maj 2020 17:00

W marcu stopa bezrobocia w Bydgoszczy wynosiła 2,7%, co było najniższym wskaźnikiem w historii. Z powodu epidemii COVID-19 bezrobotnych przybywa, choć w marcu i w kwietniu, czy w maju nie mamy dużych wzrostów, to według szacunków Powiatowego Urzędu Pracy, kluczowe będą miesiące letnie.

 

Maj się jeszcze nie skończył, ale wstępne informacje na wtorkowej Komisji Budżetu i Polityki Finansowej Rady Miasta przedstawił dyrektor PUP Tomasz Zawiszewski. Z jego informacji wynika, że od marca do końca maja przybędzie około 500 bezrobotnych. Od początku epidemii liczba nowych bezrobotnych jest podobna do tej z okresu sprzed, natomiast znacząco spadła liczba nowych ofert pracy, przez co bilans liczby bezrobotnych rośnie. Zdaniem Zawiszewskiego, największego wzrostu spodziewać możemy się w lipcu, będzie to zatem kluczowy miesiąc, który pokaże jak recesja dotknie nasz makro rynek pracy.

 

Prawie 21 tys. wniosków

Budżet poszczególnych Powiatowych Urzędów Pracy jest kształtowany głównie stopą bezrobocia, czym niższa tym tez pieniędzy mniej, przez co w ostatnich latach obsada kadrowa PUP w Bydgoszczy zmalała. Obecnie PUP dostały za zadanie wypłacanie mikropożyczek w kwocie 5 tys. z możliwością umorzenia. O ile PUP w Bydgoszczy na środki na ten cel nie narzeka, to problemem jest mały zasób kadrowy. Do PUP w Bydgoszczy wpłynęło prawie 21 tys. takich wniosków, do tej pory udało się rozpatrzyć około 4 tys.

 

W przypadku Warszawy, o której jest głośno medialnie, takich wniosków wpłynęło około 110 tys.

 

Warte obejrzenia

 • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

  W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

  Etykiety: piłka nożna
 • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

  Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
 • Zieloni: Cała ta koncepcja powinna wylądować na śmietniku

  W czwartek władze województwa w Chełmie witały barkę z około 150 tonami ładunku, na tej uroczystości pojawili się też ekolodzy wyrażając swój protest wobec planów budowy kolejnych stopni wodnych na Wiśle. Tego samego dnia przez Urzędem Marszałkowskim działacze Zielonych i Polski 2050 Szymona Hołowni wyrazili poparcie dla postulatów ekologów. O krytyce polityki władz województwa rozmawiamy z Sylwestrem Jankowskim z Zielonych.

 • Siarzewo dzieli lewicę

  W 2019 roku lista lewicy w wyborach do Sejmu RP zdobyła w województwie kujawsko-pomorskim 4 mandaty poselskie. Wspólną listę stworzyło SLD, Wiosna oraz Razem. Po półtora roku widzimy w województwie kujawsko-pomorskim, że coraz więcej spraw dzieli formacje lewicowe. Zaczęło się od krytyki młodzieżówki Wiosny Roberta Biedronia wobec planów budowy stopnia wodnego w Siarzewie.

Wiadomości z regionu