Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMiesiące letnie pokażą jak epidemia uderzy w lokalny rynek pracy

Miesiące letnie pokażą jak epidemia uderzy w lokalny rynek pracy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 26 maj 2020 17:00

W marcu stopa bezrobocia w Bydgoszczy wynosiła 2,7%, co było najniższym wskaźnikiem w historii. Z powodu epidemii COVID-19 bezrobotnych przybywa, choć w marcu i w kwietniu, czy w maju nie mamy dużych wzrostów, to według szacunków Powiatowego Urzędu Pracy, kluczowe będą miesiące letnie.

 

Maj się jeszcze nie skończył, ale wstępne informacje na wtorkowej Komisji Budżetu i Polityki Finansowej Rady Miasta przedstawił dyrektor PUP Tomasz Zawiszewski. Z jego informacji wynika, że od marca do końca maja przybędzie około 500 bezrobotnych. Od początku epidemii liczba nowych bezrobotnych jest podobna do tej z okresu sprzed, natomiast znacząco spadła liczba nowych ofert pracy, przez co bilans liczby bezrobotnych rośnie. Zdaniem Zawiszewskiego, największego wzrostu spodziewać możemy się w lipcu, będzie to zatem kluczowy miesiąc, który pokaże jak recesja dotknie nasz makro rynek pracy.

 

Prawie 21 tys. wniosków

Budżet poszczególnych Powiatowych Urzędów Pracy jest kształtowany głównie stopą bezrobocia, czym niższa tym tez pieniędzy mniej, przez co w ostatnich latach obsada kadrowa PUP w Bydgoszczy zmalała. Obecnie PUP dostały za zadanie wypłacanie mikropożyczek w kwocie 5 tys. z możliwością umorzenia. O ile PUP w Bydgoszczy na środki na ten cel nie narzeka, to problemem jest mały zasób kadrowy. Do PUP w Bydgoszczy wpłynęło prawie 21 tys. takich wniosków, do tej pory udało się rozpatrzyć około 4 tys.

 

W przypadku Warszawy, o której jest głośno medialnie, takich wniosków wpłynęło około 110 tys.

 

Warte obejrzenia

  • Na czerwiec zaplanowano Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy

    Planowane na 2-7 czerwca 2020 roku Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy miały być wstępem do Igrzysk Paraolimpijskih w Tokio, zawody się jednak nie odbyły z uwagi na trudną sytuację epidemiczną. World Para Athltics zdecydował, że turniej odbędzie się w dniach 1-5 czerwca 2021 roku. Gospodarzem będzie nadal Bydgoszcz.

  • Włocłavia pokonuje Sportis – rozpoczynamy mecze na szczycie

    Aż 13 kolejek musieliśmy czekać do pierwszego pojedynku pomiędzy zespołami z grupy tzw. czterech pretendentów do wygrania ligi – w sobotę w Łochowie Sportis podejmował lidera Włocłavię Włocławek (faktycznie zespół ten rozegrał jeden mecz więcej). Mecz ten był bardzo emocjonujący, pokazujący, iż w piłce nożnej nie ma nic pewnego. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego spotkania.

    Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj

Wiadomości z regionu